8 najbardziej zakorkowanych polskich miast

8 najbardziej zakorkowanych polskich miast

author
Aneta Jankowska
17 lutego 2018
Korki to chyba najmniej lubiane słowo każdego kierowcy. Jak jest z ruchem drogowym w Polsce? Które miasta są najbardziej zakorkowane i jak wypadamy pod tym względem na tle innych miast na świecie? Coroczny ranking Inrix sprawdził 8 najbardziej zakorkowanych miejsc w Polsce.

Ranking przeanalizował 38 krajów świata, w tym miasta z Polski. W edycji 2017 eksperci Inrix sprawdzili natężenie ruchu w 1360 miastach (w 38 krajach) na całym świecie. W czołówce naszych najbardziej zakorkowanych miast nad Wisłą znalazł Kraków (122. miejsce w rankingu) czy Warszawa (131. miejsce w rankingu). 

Polskie miasta, które ujęto w zestawieniu:

  • Kraków
  • Warszawa
  • Poznań
  • Szczecin
  • Wrocław
  • Gdańsk
  • Łódź
  • Katowice

Kryteria oceny

W zestawieniu uwzględniono dane o podróżach różnymi rodzajami dróg (w obrębie centrum, jak oraz na przedmieściach) w kilku porach dnia oraz w nocy. Skupiono się także na podróże w trakcie dni roboczych i weekendu. Ostateczną ocenę stanowiła średnia ze wszystkich uzyskanych wyników.

Inrix przyjął, że opóźnienie powstaje wtedy, gdy prędkość przejazdu osiągnie mniej niż 65% swobodnego przepływu ruchu drogowego. Pod uwagę typowe średnie prędkości przejazdu, które zwykle poza godzinami szczytu są nieco wyższe od obowiązujących limitów.

NAJBARDZIEJ ZAKORKOWANE MIASTA W POLSCE W 2017 ROKU

Miasto oraz średni czas spędzony w korkach w godzinach szczytu w skali roku

Miejsce 1: Kraków – średni czas spędzony w korkach: 36h

Miejsce 2: Warszawa – średni czas spędzony w korkach: 35h

Miejsce 3: Poznań – średni czas spędzony w korkach: 30h

Miejsce 4: Szczecin – średni czas spędzony w korkach: 28h

Miejsce 5: Wrocław – średni czas spędzony w korkach: 27h

Miejsce 6: Gdańsk – średni czas spędzony w korkach: 26h

Miejsce 7: Łódź – średni czas spędzony w korkach: 24h

Miejsce 8: Katowice – średni czas spędzony w korkach: 17h

 

KATOWICE

W rankingu w skali świata Katowice zajmują 575. miejsce. Rok wcześniej była to 426. pozycja. W Europie miasto zajmuje 326. miejsce na 748 przebadanych miejsc. Zgodnie z raportem, po Katowicach jeździ się lepiej niż w dwa lata temu, a średni czas spędzony w korkach skrócił się o więcej niż godzinę. Zwiększone natężenie ruchu zauważalne jest w centrum, głównie w godzinach szczytu.

ŁÓDŹ

Łódź zajmuje 192. miejsce w Europie pod względem zakorkowanych miast, na świecie –  310. Średni czas spędzony w korkach w tym mieście to 24 godziny, czyli o kilkadziesiąt minut dłużej niż w 2016 roku.

GDAŃSK

W ujęciu światowym miasto znad morza zajmuje 270. miejsce. W Europie jest 155 najbardziej zakorkowanym miastem. Mieszkańcy tego miasta spędzają 26 godzin w korkach, czyli tyle samo co kierowcy w Walencji czy w Pretorii. Patrząc na ubiegłe zestawienia, o korki w tym mieście z roku na rok coraz łatwiej. WROCŁAW  

W Europie Wrocław uplasował się na 141 miejscu, na świecie jest na 233 pozycji. Średni czas spędzony w korkach wydłużył się o 2.5 godziny w porównaniu do 2016 roku.SZCZECIN 

W Szczecinie stracimy na korki więcej niż dobę w ujęciu rocznym. To wynik zbliżony do Barcelony, Edynburga czy Bonn.  Wrocław wylądował na 125. miejscu w Europie i 224. pozycji na świecie.

POZNAŃ

W zestawieniu z 2017 roku Poznań zajmuje 102. miejsce w Europie oraz 190. na świecie.

W porównaniu do 2016 roku, średnia pogorszyła się o ponad 3.5 godziny i wynosi 30 godzin. Podobnie jak w Marsylii, Amsterdamie czy w Salzburgu. WARSZAWA

W stolicy spędzimy średnio 35 godzin w roku. Znajduje się ona w pierwszej 100 europejskiego rankingu, natomiast w zestawieniu światowym zajmuje 131. miejsce. Podobny czas w korkach spędzimy w Detroit czy Santa Barbara w Kalifornii.KRAKÓW

Kraków podskoczył w rankingu w porównaniu do 2016 roku.  W Europie poprawił swoją pozycję o 10 miejsc i aktualnie zajmuje 64. pozycję. Na świecie jest 122, gdzie jeszcze dwa lata temu zajmował 127 miejsce.  Jak podaje Inrix , Kraków jest dziś najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce wśród przebadanych – średni czas spędzony tutaj w korkach wynosi 36 godzin. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Dąbrowie Górniczej
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Credit Agricole w Dąbrowie Górniczej

Stress-testy polskich banków
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 lutego 2014

Stress-testy polskich banków

Konkurs PKO BP – do wygrania zegarki Garmin
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018

Konkurs PKO BP – do wygrania zegarki Garmin

Santander Bank Polska w Krasnymstawie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Santander Bank Polska w Krasnymstawie

Bank Pekao w Tomaszowie Lubelskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Tomaszowie Lubelskim

Porównaj