Nomofobia – na czym polega?

Nomofobia – na czym polega?

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Coraz cześciej sięgasz po telefon? Nie wyobrażasz sobie życia bez smartphone’a? A może dostajesz ataku paniki na samą myśl o wyładowaniu baterii? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, czy nie dotknęła Ciebie nomofobia – jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Więcej o nomofobii w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Nomofobia – choroba cywilizacyjna
  2. Czym jest nomofobia?
  3. Nomofobia chorobą XXI wieku
  4. Objawy nomofobii
  5. Czy nomofobia jest groźna?
  6. Jak się chronić przed nomofobią?
  7. Nomofobia - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Nomofobia – choroba cywilizacyjna

Każde pokolenie narażone jest na pewne czynniki, które typowe są dla czasów, w jakich dane społeczeństwo żyje i się rozwija. Wpływ otoczenia na ludzkie życie jest ogromny – choć nie każdy z nas jest tego świadomy i nie każdy przyznaje się do tego. Realia, w jakich żyjemy, stale wpływają na nas i kształtują. Nie ma od tego ucieczki.

Wciąż pędząca i zmieniająca się rzeczywistość nie wnosi do ludzkiego życia jedynie ułatwień i korzyści. Owszem, dzięki współczesnej technologii nasza codzienność stała się prostsza i wygodniejsza. Jednocześnie jednak narażeni zostaliśmy na wiele negatywnych czynników, których ciągłe oddziaływanie – niczym szkodliwe promieniowanie – doprowadziło do powstania nowych schorzeń. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Owe zaburzenia nazywane są przez ekspertów chorobami cywilizacyjnymi. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, otyłość, choroby nowotworowe, lecz także anoreksję, nerwicę czy nawet depresję. Jednym z najpóźniej odkrytych schorzeń współczesnej cywilizacji jest nomofobia. To właśnie tej chorobie poświęcimy dzisiejszy artykuł. Zapraszamy  do lektury!

Czym jest nomofobia?

Nomofobia jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, jakie zwiększają swą skalę występowania wraz z rozwojem ludzkości. Istotą tego zaburzenia jest paniczna potrzeba korzystania z telefonu komórkowego. Nomofobia w swym przebiegu przypomina inne uzależnienia, takie jak na przykład alkoholizm czy nałóg palenia papierosów. 

Termin „nomofobia” (od ang. no-mobile phobia) nie zyskał jeszcze miana naukowego, lecz coraz większa ilość badaczy z niemal każdego krańca świata zgadza się co to tego, iż problem uzależnienia od telefonu istnieje. Co więcej, jest on na tyle poważny, że bez zawahania postawić go można obok takich chorób cywilizacyjnych, jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Choroby cywilizacyjne w XXI wieku

Oto kilka najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych w XXI wieku:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • choroby nowotworowe,
  • anoreksja,
  • depresja,
  • nomofobia.

Nomofobia chorobą XXI wieku

Termin „nomofobia” po raz pierwszy użyty został najprawdopodobniej już w 2010 roku – przy okazji badania ankietowego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na zlecenie Royal Mail. Wyniki sondażu już wówczas szokowały – aż 53% Brytyjczyków przyznało, że gdy tracą swój telefon (wyczerpuje się bateria lub znika sieć komórkowa), czują się zaniepokojeni. 

Dziś jednak problem ten z pewnością się zaognił. Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej użytkowników zaczyna korzystać z telefonów komórkowych. Co gorsza, urządzenia te stają się coraz bardziej wszechstronne, intuicyjne i innowacyjne. Ich wielofunkcyjność i obiecywana przez producentów niezawodność czynią najnowsze smartphone’y niezbędnymi przedmiotami użytku. A to z kolei – zupełnie jak narkotyk – wabi i uzależnia.

Najnowsze technologie powinny służyć ludzkości, a nie ją kontrolować. Niestety, uzależnienie od telefonu komórkowego jest coraz częstszą tendencją w społeczeństwie. Obejmuje ono nie tylko młodych dwudziesto- i trzydziestolatków, lecz coraz częściej także i młodsze grupy społeczne. Największe żniwa nomofobia zbiera wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym – pokolenia, które nie zna życia bez Internetu i dotykowych smartphone’ów. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Objawy nomofobii

W sytuacji uzależnienia od telefonu, tak jak i w przypadku wielu innych nałogów, choremu ciężko jest określić, czy rzeczywiście ma problem. Między zrozumiało potrzebą korzystania ze smartphone’a a cichą obsesją istnieje bowiem cienka granica. Jak więc poznać, że nomofobia nas dotyka? Jakie są objawy tej choroby?

Prawdziwy problem uzależnienia zaczyna się wtedy, gdy:

  • telefon stale zaprząta nam głowę,
  • każde nasze działanie jest podyktowane obecnością tego urządzenia,
  • obsesja bycia w ciągłym kontakcie – bycie w pełnej dyspozycyjności przez całą dobę,
  • nie potrafimy wyłączyć swego telefonu – a nawet wyciszyć powiadomień,
  • sprawdzamy skrzynkę odbiorczą co kilka minut,
  • paniczny strach dotyczący niespodziewanej utraty telefonu komórkowego,
  • frustracja, 
  • niekontrolowana agresja,
  • ataki paniki.

Innym objawem nomofobii jest także bezustanny strach przed przypadkową utratą danych lub uszkodzeniem urządzenia przez osoby trzecie. Chorych na nomofobię łatwo poznać – niezależnie od tego, gdzie są (dom, sala wykładowa, restauracja), trzymają swój telefon w ręce. W najgorszym wypadku urządzenie leży na widoku, w zasięgu ręki uzależnionego.

Czy nomofobia jest groźna?

Każde schorzenie – niezależnie od tego, czy dotyka naszego ciała, czy psychiki – stanowi zagrożenie dla człowieka. Choroby cywilizacyjne są w tym przypadku szczególnie niebezpieczne, bowiem czasy, w jakich żyjemy, same napędzają ich rozwój i wpływają na zwiększenie spectrum występowania. Można powiedzieć, że jesteśmy skazani cywilizacyjne schorzenia XXI wieku. Tylko nieliczni, silnie zdyscyplinowani i samoświadomi, zdołają ujść bez szwanku.

Nomofobia, podobnie jak inne uzależnienia, może doprowadzić do klasycznych objawów nerwicy. Paląca żądza korzystania ze smartphone’a częstokroć skutkuje zwiększeniem ciśnienia krwi, drżeniem rąk, kołataniem serca czy zawrotami głowy. Nałóg ten wpływa również na obniżenie koncentracji i częste poczucie niepewności. W skrajnych przypadkach nomofobia doprowadzić może do ataków paniki i obłędu. W takich sytuacjach konieczne jest natychmiastowe korzystanie z pomocy specjalistów i rozpoczęcie kompleksowej terapii odwykowej. Uzależnienie może utrudnić codzienne życie, ale także korzystanie z produktów bankowych, np. pożyczek online. Organizacja finansów jest bowiem doskonałą wymówką aby sięgnąć po urządzenie.

Jak się chronić przed nomofobią?

By uchronić się przed nomofobią należy stale i systematycznie kontrolować własne potrzeby związane z użytkowaniem telefonu.

Niestety, nie ma żadnego magicznego lekarstwa, dzięki któremu moglibyśmy się wyleczyć z nomofobii i zapobiec przyszłym falom uzależnienia. Chorzy muszą skorzystać z pomocy specjalisty, a ci, którzy jeszcze nie zdążyli nabawić się komórkowego nałogu, powinni pracować nad sobą. Sprawdź również ranking pożyczek na 500 plus.

Powinniśmy być wobec siebie krytyczni i podejrzliwi. W końcu zdiagnozowanie u siebie początków uzależnienia nie należy do najłatwiejszych zadań. Co więcej, w większości przypadków odkrycia schorzenia chory wypiera się diagnozy i próbuje usprawiedliwić nomofobię zewnętrznym przymusem użycia telefonu. W tej sytuacji korzystanie z urządzenia w koniecznym celu, np. zaciągnięcie pożyczki na telefon, wydaje się uzasadnionym powodem do sięgnięcia po przedmiot uzależnienia.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy padliśmy ofiarą podstępnej choroby XXI wieku, zadajmy sobie kilka prostych pytań. Czy wyłączam telefon w nocy, podczas chwil odpoczynku i wakacji? Jak często sprawdzam powiadomienia i skrzynki odbiorcze? Czy zabieram telefon do łazienki lub w inne nietypowe miejsca? I czy podczas spotkań towarzyskich i pobytów w restauracjach mam urządzenie pod ręką?

Odpowiedzenie na te pytania z pewnością pozwoli nam osądzić, czy zmagamy się z nomofobią. Pamiętajmy także, by jak najcześciej rezygnować z użycia telefonu. Postarajmy się zaangażować swój czas w inne praktyki czy hobby. Wybierajmy rozmowy twarzą w twarz zamiast snucia szybkich dialogów elektronicznych.

Nomofobia - najważniejsze informacje

Podsumowanie:

  • czym jest? – choroba cywilizacyjna,
  • przebieg – uzależnienie od telefonu komórkowego,
  • zasięg – niemal cała cywilizacja świata, największe zmiany – wśród młodych ludzi i dzieci w wielu wczesnoszkolnym,
  • objawy – ciągła potrzeba korzystania z telefonu, lęk przed jego wyładowaniem lub wyłączeniem,
  • skutki – nerwica, atak paniki, a nawet obłęd,
  • jak zapobiegać? – śledzić własne zachowanie i ograniczać korzystanie z telefonu,
  • jak leczyć? – u specjalisty zajmującego się uzależnieniami.

Źródła:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C383487%2Cnomofobia-gdy-technologia-przejmuje-kontrole.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

anonim11
anonim11
2019-01-15 11:57:10

przeraza do kad ten swiat zmierza

czytelnik
czytelnik
2019-01-15 11:55:54

ciekawe... acz straszne!

Podobne artykuły

Alior Bank w Obornikach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Obornikach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Siedlcach

W Siedlcach osoby zainteresowane usługami świadczonymi przez lombardy, mogą skorzystać z kilku placówek tego typu. Sprawdź, jakie są aktualne godziny ich otwarcia, adresy oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas oddziały w Żorach

BNP Paribas jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Poniżej znajdziesz najważniejsze dane dotyczące placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

20 najbogatszych klubów piłkarskich

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, zaś z drugiej strony jest to wielki biznes. Skąd kluby biorą pieniądze na kupno nowych zawodników, przedłużanie kontraktów, czy strojów? Który klub jest najbogatszy?

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Idea Bank w Lublinie

Jeżeli posiadasz firmę i szukasz najlepszego dla siebie banku otwartego na przedsiębiorstwa, to Idea Bank może okazać się bardzo dobrym wyborem. Sprawdź dane dotyczące placówki zlokalizowanej w Lublinie.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Gorzów Wielkopolski

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Gorzowie Wielkopolskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj