Odcinkowy pomiar prędkości – nowe znaki drogowe
W najbliższym czasie na polskich drogach pojawią się nowe znaki drogowe. Rząd przygotowuje zmiany w przepisach odnoszące się do oznaczenia odcinkowego pomiaru prędkości. Urządzenia odpowiedzialne za kontrolę prędkości na danym odcinku drogi mają finalnie otrzymać osobny znak.
Jednym z powodów, dla którego zmiany mają wejść w życie jest fakt, że kierowcy mylnie odbierają oznakowanie i spodziewają się standardowego fotoradaru.
Odcinkowy pomiar prędkości – nowe znaki na drogach
Urządzenia mierzące odcinkowe pomiary prędkości są aktywne na polskich drogach od 2015 roku. Aktualnie o mierzeniu średniej prędkości informuje znak D-51 – „Kontrola prędkości fotoradar”.
źródło grafiki: Ministerstwo Infrastruktury
Wielu kierowców myliło ten znak ze standardowym fotoradarem. To właśnie dlatego zaraz po minięciu urządzenia kierowcy gwałtowanie zwiększali prędkość – co kończyło się mandatem. Z drugiej strony byli kierowcy powodujący korek, ponieważ jechali oni zbyt wolno.
Jednakże zmiana przepisów wiąże się z dodaniem do ruchu drogowego dwóch całkowicie nowych znaków:
– D-51a,
– D-51.
Oznaczenia te mają informować zarówno o początku pomiaru prędkości, jak i o jego zakończeniu. Ponadto na znaku ma widnieć informacja o maksymalnej dopuszczalnej prędkości obowiązującej między urządzeniami kontrolującymi prędkość.
źródło grafiki: Ministerstwo Infrastruktury
Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce
Generalny Inspektorat Transportu Drogowego zarządza i kontroluje 30 par urządzeń mierzących prędkość odcinkową. Fotoradary są aktywne:
źródło grafiki: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Główny Inspektorat Transportu Drogowego to centralny organ administracji rządowej odpowiedzialny za sprawy z segmentu transportu drogowego. Inspektorat powołuje Prezes Rady Ministrów na wcześniej złożony wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy transportu. GITD kontroluje przestrzeganie przepisów obowiązujących w transporcie drogowym oraz niezarobkowym przewozie osób i rzeczy. Instytucja działa mając na uwadze głównie usuwanie pejoratywnych zjawisk w transporcie drogowym.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego działa w oparciu o zasady:
– skuteczności – skrupulatnie wypełnia postawione zadania,
– oszczędności – szanuje powierzone środki,
– wydajności – najrozsądniej wykorzystuje posiadane zasoby,
– legalności – działania prowadzi są w zgodzie z obowiązującym prawem.
Dodaj komentarz