Kierowcy zapłacą nową opłatę jakościową?

Kierowcy zapłacą nową opłatę jakościową?

author
Dominika Sobieraj
26 października 2018
Opłata jakościowa już niebawem będzie doliczana do każdego badania technicznego pojazdu. Z projektu nowelizacji prawa drogowego wynika, że zapłacą ją kierowcy. Sprawdź, ile wyniesie nowa opłata jakościowa.

Powodem do wprowadzenia zmian jest konieczność dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskich. Proponowane przez rząd zmiany są jednak bardziej restrykcyjne, niż wymaga tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep. Projekt ustawy stworzyło Ministerstwo Infrastruktury.

Nowa opłata jakościowa

wysokość: 4 zł

kiedy: przy badaniu technicznym pojazdu

częstotliwość: każdorazowo

gdzie: stacja kontroli pojazdów

rachunek docelowy: Transportowy Dozór Techniczny

Nową opłatę jakościową mają zapłacić wszyscy kierowcy przy każdorazowym badaniu technicznym pojazdu. Opłata będzie pobierana przez stację kontroli pojazdów od właściciela albo posiadacza pojazdów. 

Kwota co prawda nie będzie wysoka, ale, jak twierdzi rząd, bardzo potrzebna w celu dofinansowania działalności państwowego urzędu – Transportowego Dozoru Technicznego. Opłaty jakościowe mają, jak sama nazwa wskazuje, wpłynąć "na zapewnienie prawidłowej jakości badań technicznych pojazdów” – czytamy w projekcie ustawy. 

Mieli zapłacić przedsiębiorcy, a zapłacą kierowcy
 
W pierwotnej wersji to nie kierowcy, a przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów, mieli ponieść koszt wprowadzenia unijnego prawa. Opłata jakościowa miała być przez nich odprowadzana od każdej opłaty pobranej za przeprowadzone badanie techniczne. Ten pomysł spotkał się jednak z dużym oporem ze strony przedsiębiorców, dlatego też ostatecznie rząd zdecydował, że koszt wprowadzenia zmian poniosą kierowcy. 

Przedstawiciel resortu infrastruktury dodał jednak, że „wpływ na taką zmianę rozwiązania miała dodatkowa analiza opłat za badania techniczne, które nie były podwyższane już od 14 lat”

Zmiana dozoru oburza ZPP

Dotychczas wszystkie Stacje Kontroli Pojazdów objęte były opieką starostw. Zgodnie z nowelizacją ustawy przejmie je państwowy urząd – Transportowy Dozór Techniczny. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje jednak, że taka zmiana jest po pierwsze idąca zbyt daleko względem wymagań unijnych, a po drugie – najprawdopodobniej niezgodna z prawem. 

ZPP w komunikacie stwierdza jasno, że „zaprezentowany projekt ustawy stoi w niektórych elementach w sprzeczności z postanowieniami ustawy Prawo przedsiębiorców, będącej jednym z elementów Konstytucji dla Biznesu”, która została przecież przyjęta przez ten sam rząd. 

Swoje negatywne stanowisko Związek Przedsiębiorców i Pracodawców argumentuje także tym, że nowa propozycja rządu zwiększy koszt sprawowania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów – według szacunkowych obliczeń obecnie jest to około 23 mln na 10 lat, a po zmianach mogłoby być to nawet 1,7 mld zł w tym samym okresie.

Nowa opłata jakościowa – od kiedy?

Ta kwestia jest obecnie najbardziej niejasna. Pierwotnie przepisy planowano wprowadzić w drugim kwartale 2018 roku, ale wiele wskazuje na to, że opłata wejdzie w życie dopiero za ponad rok, czyli od 2020 roku. 

Źródła:
http://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2018/10/StanowiskoZPP-ws-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-o-ruchu-drogowym-oraz-niektórych-innych-ustaw-z-dnia-2.10.pdf
https://www.fakt.pl/pieniadze/motoryzacja/wazne-zmiany-w-badaniu-i-przegladzie-technicznym/hekxj6x
https://tvn24bis.pl/moto,99/badanie-techniczne-samochodu-bedzie-drozsze-nowa-oplata-dla-kierowcow,851036.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rzecznik Finansów ostrzega przed wyższą ratą
Wpisy
author
Aneta Jankowska
02 października 2017

Rzecznik Finansów ostrzega przed wyższą ratą

Bank Pekao w Ciechanowcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao w Ciechanowcu

Rzecznik Finansowy złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 listopada 2020

Rzecznik Finansowy złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego

Alior Bank w Radomiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2019

Alior Bank w Radomiu

Jak zalogować się do Citi Handlowego? Nowe zasady logowania
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 sierpnia 2019

Jak zalogować się do Citi Handlowego? Nowe zasady logowania

Nadpłata kredytu hipotecznego
Ekonomia
author
Halszka Gronek
03 października 2018

Nadpłata kredytu hipotecznego

Porównaj