Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty

Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty

author
Alicja Uzarowicz
08 lutego 2020

We wtorek 28 stycznia mBank postanowił ostrzec swoich klientów, i nie tylko, przed kolejnym rodzajem oszustwa. Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty może spowodować kradzież danych osobowych oraz wyłudzenie środków pieniężnych. Bank dodatkowo poinformował, jak rozpoznać oszustów i jak się przed nimi bronić.

Aktualizacja 7.02 – najnowsze informacje na końcu artykułu

Cyberprzestępcy łapią się kolejnych metod wyłudzania danych osobowych oraz pieniędzy przez Internet. Dzięki interwencji spółek, pod które oszuści często się podszywają, muszą oni wykazywać się coraz większą kreatywnością. Ich nowym wymysłem jest oszustwo na inwestycje w kryptowaluty.

Przed nowym rodzajem zagrożenia w sieci postanowił swoich klientów, jak i innych internautów, ostrzec mBank. Jak zatem rozpoznać próbę oszustwa i czy istnieje jakaś możliwość uchronienia się przed oszustwem? mBank apeluje o czujność oraz informuje, w jaki sposób uniknąć zagrożenia.

Co więcej, w sytuacji, gdy dojdzie do próby wyłudzenia, bank poprosił o kontakt z mLinią, czyli infolinią banku, która dostępna jest dla klientów pod dwoma numerami. Pierwszy z nich to 801 300 800, a drugi to 42 6 300 800. Warto dla swojego bezpieczeństwa zapoznać się również z informacjami zamieszczonymi poniżej.

Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty – jak rozpoznać?

Chociaż można już było się przyzwyczaić, że celem ataków są telefony komórkowe czy skrzynki pocztowe, to tym razem oszuści wybrali inną drogę kontaktu. Albowiem zamiast składania ofiarom fałszywych propozycji drogą SMSową czy mailową, postanowili wybrać nieznany dotąd cyberprzestępcom kanał kontaktu.

Oszuści nakłaniając internautów do inwestowania w kryptowaluty wykorzystują media społecznościowe. W wiadomościach rozpowszechniają oni informacje (oczywiście fałszywe) o niezwykłych okazjach na osiągnięcie szybkiego i łatwego zysku. Zatem zamiast kontaktować się z ofiarami osobiście, czekają aż one same zdecydują się na fałszywą ofertę.

Co więcej, przebiegłość cyberprzestępców sięga jeszcze dalej. Albowiem do podbicia wiarygodności swojego fałszywego przekazu, oszuści wykorzystują nielegalnie wizerunki celebrytów, znanych osób, sportowców i innych ludzi sukcesu. Celem jest oczywiście ucięcie jakichkolwiek wątpliwości potencjalnej ofiary.

Następnie, w sytuacji, gdy kogoś przekona tenże przekaz, otrzymuje on za pośrednictwem mediów społecznościowych dane bankowe firmy, która zajmie się obsługą „inwestycji w kryptowaluty”. W efekcie po dokonaniu przelewu ofiara ma nikle szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.

Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty – jak się uchronić?

mBank w swoim krótkim komunikacie poza opisem przebiegu oszustwa na inwestycję w kryptowaluty apeluje do internautów o zachowanie wysokiej czujności. Co więcej, zamieścił on kilka porad, które pomogą uchronić użytkowników mediów społecznościowych przed szkodliwymi skutkami tego rodzaju oszustwa.

Pierwsze, o czym przypomina mBank, to sprawdzanie w każdym przypadku, czy firma, której przelewamy środki faktycznie istnieje. Wystarczy wpisać jej nazwę w wyszukiwarkę i sprawdzić wyniki. Co więcej, należy zawsze mieć ograniczone zaufanie w sytuacji, gdy ktoś proponuje nam duży zysk przy minimalnym wysiłku.

Inwestycje o dużym przewidywanym zysku zawsze cechuje wysokie ryzyko. mBank przypomina również, żeby nigdy nie instalować a ni pobierać żadnego oprogramowania, o które prosi „pośrednik czy doradca finansowy”. Warto również pamiętać, aby z nikim nie dzielić się danymi osobowymi oraz kodami i hasłami do logowania do jakichkolwiek platform.

Dobrym zwyczajem jest również rezygnacja z podjęcia inwestycji w obliczu jakichkolwiek wątpliwości. Asertywność to bardzo ważna cecha w finansach i może ona uchronić nasze pieniądze przed wyłudzeniem i kradzieżą. Ostatnia porada dotyczy otrzymani przelewu od nieznajomego nadawcy.

Jeżeli bowiem skontaktuje się z nami jakaś osoba, która poprosi o przesłanie tego przelewu dalej, może się okazać, że pieniądze te pochodzą z działalności przestępczej. Przelanie ich dalej może spowodować zarzut współuczestnictwa. W każdej sytuacji niepewności warto skontaktować się z bankiem, którego fachowi doradcy pomogą w ustaleniu, czy nie padamy ofiarą oszustwa.

Aktualizacja 07.02

Klienci Pekao S.A. również zagrożeni

Poza klientami mBanku na wyższą ostrożność powinny przygotować się również osoby lokujące swoje środki w Banku Pekao S.A. Spółka poinformowała, że także jej klienci mogą otrzymywać nieprawdziwe informacje zachęcające ich do inwestycji w kryptowaluty.

"

Oszuści wykorzystują media społecznościowe, aby rozpowszechnić fałszywe informacje (…) bezprawnie posługują się wizerunkiem znanych osób, celebrytów, sportowców, ludzi sukcesu, aby rozwiać wątpliwości co do wiarygodności inwestycji

– poinformował bank.

Instytucja postanowiła wyraźnie podkreślić, że oferowanie klientom w wiadomościach prywatnych tego rodzaju inwestycji nie jest zgodne z polityką firmy. Spółka ostrzega, że skorzystanie z oferty może poskutkować utratą środków z konta oraz zainfekowaniem urządzenia, z którego poziomu klikniemy w odnośniki wysłane przez oszustów.

Zaleca się zatem ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której podajemy z własnej woli wrażliwe dane osobom trzecim. Bank podkreślił również, że wizerunki celebrytów i znanych osób są wykorzystywane jako wabik na potencjalne ofiary.


Źródła:
https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/indywidualny/post,8880,badz-czujny-nie-daj-sie-nabrac-na-falszywe-inwestycje.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Zgierz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Zgierz

Kredyt gotówkowy Bielsko-Biała
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Bielsko-Biała

Alior Bank w Bielawie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2019

Alior Bank w Bielawie

Euro Bank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
02 maja 2019

Euro Bank kontakt infolinia

„Bezcenne Chwile” już z udziałem Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 grudnia 2019

„Bezcenne Chwile” już z udziałem Pekao S.A.

PKO BP w Strzyżowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Strzyżowie

Porównaj