zadluzenia.com
zamknij

Alior Bank cyfrowym buntownikiem

Alior Bank przedstawia nową strategię na lata 2017-2020. Priorytetem jest wzrost satysfakcji klientów dzięki prostej i klarownej ofercie oraz najnowszej generacji rozwiązań mobilnych i internetowych. Alior chce również wzmocnić swoją pozycję jako najbardziej innowacyjnego banku na rynku w Polsce, ale i na świecie. 

 

 

“Cyfrowy buntownik” to nowa strategia Alior Banku na lata 2017-2020. Bank dzięki niej stanie się bardziej innowacyjny, przyjazny klientom i wzmocni swoją pozycję kapitałową. Tak jak oczekują tego klienci, uprości on o połowę ofertę produktów i usług, wprowadzi też nowe rozwiązania cyfrowe, które ułatwią zakup produktów i usług online, ale i zainwestuje dodatkowe 400 mln zł w IT i innowacje. Dzięki takim rozwiązaniom zapewni bezpieczne przejście klientów przez rewolucję technologiczną w bankowości. Co więcej, Alior utrzyma najwyższy na rynku poziom marży odsetkowej - 4,5% i obniży wskaźnik kosztów do przychodów do 39%.

 

Przypominamy o przerwie w dostępie do usług Alior Banku, o której pisaliśmy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/przerwa-w-dostepie-do-alior-banku/

 

Czas odpowiedni na zmiany

 

Obecnie, branża bankowa przechodzi wielką zmianę technologiczną. Klienci coraz częściej decydują się korzystać z produktów i procesów w kanałach cyfrowych. Dlatego też spada liczba wizyt i transakcji w oddziałach, a postępuje cyfryzacja obiegu gospodarczego. Dodatkowo firmy finansowo-technologiczne coraz aktywniej  angażują się w obszary do tej pory zarezerwowane tylko dla sektora finansowego.
 
Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, tłumaczy: 

 

- By stawić czoła technologicznej rewolucji w bankowości, zmianie oczekiwań klientów i sprostać konkurencji konieczna jest transformacja Alior Banku z firmy finansowej z rozwiniętym działem IT w finansowo-technologiczną – swoisty fintech, ale z licencją bankową. Umożliwi to bankowi utrzymać satysfakcję klientów, zwiększyć efektywność, zapewnić dalszy, dynamiczny rozwój działalności oraz odpowiedni poziom zwrotu z kapitału dla naszych akcjonariuszy.

 

Michał Krupiński, prezes PZU, przewodniczący Rady Nadzorczej Alior Banku, wyjaśnia, że “strategia jest kolejnym krokiem w budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej oferty przy pełnym wykorzystaniu potencjału Grupy PZU. Stawia przed zarządem ambitne, a jednocześnie realne do osiągnięcia cele. Będziemy wspierali Alior Bank w realizacji planu rozwoju".
 

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY

 

Dodatkowe 400 mln zł 
 
Alior Bank nadal chce utrzymać pozycję lidera innowacyjności w Polsce. Aspiruje także na miejsce w pierwszej piątce najbardziej innowacyjnych banków w Europie. Przez najbliższe lata bank zainwestuje dodatkowe 400 mln zł w nowe projekty technologiczne. Takie wydatki mają być motorem napędowym cyfrowej transformacji Alior Banku. Klientów indywidualnych i firmowych przez wspomnianą rewolucję technologiczną mają przeprowadzić pracownicy banku. 
 
Bank pracuje również nad wdrożeniem biometrii twarzy i głosu oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jeśli uzyska odpowiednie zgody regulatora, Alior Bank przejdzie na narzędzia chmurowe. Ma również wykorzystać rozwiązania tj. blockchain czy Open-API banking/PSD2. Ułatwią one wejście na rynki zagraniczne w przyszłości. Kolejnym priorytetem będzie bezpieczeństwo nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych i usług świadczonych klientom w kanałach cyfrowych.  
 
Za pomocą automatyzacji zostaną jeszcze bardziej ułatwione procesy kredytowe. Bank wprowadził w ubiegłym roku z powodzeniem roboty w procesie windykacji (Dronn). Wykorzystuje on elementy m.in. sztucznej inteligencji i biometrii, przez co przyczynia się do obniżenia kosztów i istotnie zwiększa wolumen odzyskiwanych przez bank środków. Roboty zostaną zastosowane jeszcze szerzej, zaczynając od obszaru operacji, administracji i wsparcia.

 

 

Prosto, przyjaźnie, mobilnie
 
Alior Bank wprowadzi segmentację behawioralną klientów indywidualnych, wykorzystując przy tym potencjał jaki zapewnia cyfrowa analiza danych. Skoncentruje się na wybranych segmentach, które wyróżniają się nowoczesnym podejściem do bankowania i zapewniają m.in. 100% dotarcie do nich przez kanały elektroniczne (w tym kanał mobilny).
 
Śledząc strategię dalej, zostanie uproszczona oferta produktowa i zostaną zapewnione dobrane, innowacyjne produkty oraz usługi. Mają być proste, przejrzyste, przyjazne w obsłudze i zakupie, ale i dostępne i obsługiwane za pomocą bankowości internetowej czy mobilnej.  
 
W temacie segmentu klienta biznesowego, Alior ma zwiększyć zwrot z zainwestowanego kapitału. Kontynuowana będzie wciąż zapoczątkowana w 2016 r. cyfryzacja procesów dla klientów mikro i małych firm oraz utrzymana zostanie czołowa pozycja banku w dystrybucji programów, które wspierają przedsiębiorców. Natomiast dla firm średniej wielkości i korporacji,  Alior Bank skupi się na rozwijaniu produktów z obszaru cash management. Ofertę uzupełnią też nowe produkty oferowane w ramach Alior Leasing
 
Kanały cyfrowe w modzie
 
Kolejnym celem strategicznym banku jest przesunięcie sprzedaży i obsługi klientów w kierunku kanałów cyfrowych. Wszystkie procesy sprzedażowe i posprzedażowe mają być dostępne zdalnie. Alior planuje, że w 2020 roku 40% sprzedaży kluczowych produktów będzie odbywać się w kanałach cyfrowych. Jednym z fundamentów transformacji będą nowe systemy bankowości internetowej i mobilnej, które zostaną udostępnione klientom jeszcze w maju tego roku.  

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY