Oszustwo na masażystę

Oszustwo na masażystę

author
23 listopada 2019

Im bardziej jesteśmy czujni na to, kogo wpuszczamy do domu, tym więcej nowych metod oszustwa wymyślają złodzieje. Sprawdzamy, czym jest oszustwo na masażystę i jak najczęściej działają oszuści.

Oszustwa na masażystę nie są nowością – pierwszy taki przypadek w Internecie opisano już prawie 10 lat temu. Nie pisano o nich jednak często – po dziś dzień można znaleźć jedynie opisy trzech takich przypadków.

Oszustwa na masażystę w Polsce

Niepopularność tej metody wzmaga jej niebezpieczeństwo – osoby, które mają paść ofiarą oszustów, mogą nie zdawać sobie sprawy, że w tak błahej sytuacji mogą stracić oszczędności życia. Opisujemy najbardziej prawdopodobny sposób działania oszustów.

Oszustwo na masażystę – jak działają przestępcy?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że przestępcy najprawdopodobniej zachowywać się będą bardzo profesjonalnie i nie dadzą na pierwszy rzut oka odróżnić siebie od zawodowców.

Ofiarami przestępstw na masażystę paść mogą głównie osoby starsze – te w obliczu ratowania własnego zdrowia gotowe są zaufać każdemu, kto wyciągnie do nich pomocną dłoń.

Zaskoczyć nas może, że oszustw na masażystę podejmują się głównie kobiety. Przyjmuje się, że kobieta wzbudza większe zaufanie w kwestii masażu domowego, dlatego też często oszustki korzystają z takiej właśnie metody przebrania.

Oszustwo na masażystę rozpoczyna się od zapukania do domu potencjalnej ofiary. Przestępcy nie działają pochopnie – jeżeli zauważą, że w domu znajduje się więcej niż jedna osoba albo że zapukali do osoby młodej, zapewne skomentują to słowem “Przepraszam, pomyłka” i odejdą do innej klatki w poszukiwaniu kolejnej ofiary. Celem przestępców padają jedynie osoby, które są w domu same. Każda osoba więcej mogłaby przeszkodzić im w ograbieniu ofiary.

Warto zaznaczyć, że oszuści podejmujący się tej metody zawsze działają w parach – jedna osoba rzeczywiście podejmuje się masażu, a druga w tym czasie okrada mieszkanie. Przestępcy mogą mieć profesjonalne ubrania oraz akcesoria takie jak oliwki czy broszury traktujące o metodach masażu.

Zazwyczaj oszuści, by uwiarygodnić swoją wizytę, opowiadają seniorowi, że w okolicy prowadzony jest program darmowej diagnozy schorzeń kręgosłupa i przychodzą w imieniu przychodni, by wstępnie zbadać daną osobę. Seniorzy ufają takim słowom, ponieważ lokalna przychodnia jest miejscem, które często odwiedzają.

Co równie ważne – osoba okradana zazwyczaj dopiero po wyjściu “masażystów” orientuje się, że coś jej zginęło. Przestępcy dbają o to, by w trakcie masażu osoba okradana była unieruchomiona, mogą również puszczać muzykę relaksacyjną, by zagłuszyć ewentualne hałasy wynikające z tego, że druga osoba przeszukuje mieszkanie.

Oszustwa na masażystę – odnotowane przypadki

Poniżej opisujemy kilka przypadków oszustów na masażystę, które odnotowano w Polsce. Wydarzenia opisujemy w kolejności od najnowszego.


listopad 2019: 84-latka z Gdańska okradziona na kwotę 12 tysięcy złotych

Aż 12 tysięcy złotych oszczędności przechowywanych w gotówce utraciła starsza kobieta z Gdańska, która wpuściła masażystki-oszustki do swojego domu – poinformowało trójmiasto.pl. Kobiety przedstawiły konkretne uzasadnienie swojej wizyty.

Twierdziły, że do wszystkich w okolicy rozesłane zostały oferty darmowych leków i masażu kręgosłupa i seniorka jako jedyna na otrzymaną ofertę nie odpowiedziała. W związku z brakiem odpowiedzi kobiety miały przyjść do seniorki osobiście.

Kobieta nie tylko wpuściła kobiety, ale i poddała się masażowi na miejscu. Jedna z masażystek dokonywała “zabiegu”, a druga w tym czasie znalazła w mieszkaniu seniorki 12 000 zł w gotówce. O kradzieży kobieta zorientowała się już po wyjściu oszustek.


luty 2015: kobieta straciła oszczędności podczas masażu w łazience

Oszustów-masażystów do swojego domu wpuściła także kobieta z Kalisza. Oszuści również zapukali do niej pod pretekstem wykonania darmowego masażu. Tu sytuacja wyglądała jednak inaczej. Sam zabieg przeprowadzała jedynie kobieta – szczególną cechą tego zdarzenia było to, że ofiarę zaproszono na masaż do łazienki.

Drzwi do mieszkania pozostały otwarte i fakt ten wykorzystał drugi z oszustów – mężczyzna, który wszedł do mieszkania kobiety w poszukiwaniu jej oszczędności. W ostatniej chwili, już kiedy mężczyzna opuszczał jej mieszkanie wraz z ukradzionymi pieniędzmi, kobieta zorientowała się i próbowała jeszcze wybiec za nim na klatę. Nie był to jednak dobry krok – tę chwilę wykorzystała również fałszywa masażystka i wybiegła za mężczyzną z mieszkania.


sierpień 2012: masowana 85-latka z Częstochowy straciła złoty łańcuszek i gotówkę

Nieroztropnego wpuszczenia fałszywego masażysty dopuściła się także seniorka z Częstochowy (85 l.). Kobieta wpuściła do mieszkania trzydziestolatkę, która miała przeprowadzić jej darmowy masaż.

Przed masażem kobieta poprosiła jednak, by seniorka zdjęła z szyi złoty łańcuszek, który mógłby utrudniać przeprowadzenie zabiegu. Łańcuszek, wraz z leżącą w pobliżu gotówką w wysokości 100 zł, trafiły do kieszeni fałszywej masażystki.


Źródła:

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Jedna-robila-masaz-druga-okradala-mieszkanie-n139927.html

https://kalisz.naszemiasto.pl/policja-w-kaliszu-uwaga-na-oszustow-oferujacych-darmowy/ar/c16-3296241

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/oszustwa-na-masazyste-przyjezdzaja-masuja-kradna-i-uciekaja-aa-ULBh-W74z-UJi8.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak złożyć reklamację w Banku BPH S.A. ?
Wpisy
author
28 lutego 2017

Jak złożyć reklamację w Banku BPH S.A. ?

Bank Pekao w Sulejówku
Oddziały
author
03 sierpnia 2019

Bank Pekao w Sulejówku

Profi Credit w Krakowie
Wpisy
author
01 czerwca 2019

Profi Credit w Krakowie

Santander Consumer Bank Leszno
Oddziały
author
26 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Leszno

Nowy cennik Credit Agricole
Bez kategorii
author
03 lutego 2020

Nowy cennik Credit Agricole

KredytOK w Dębicy
Oddziały
author
04 lutego 2017

KredytOK w Dębicy