Czy Polacy chętnie korzystają ze smartfonów? Ile przeznaczają na rachunki za telefon? Według badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polacy płacą średnio za telefon około 50 zł miesięcznie. Większość z nas nie korzysta już z telefonów stacjonarnych.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 22.02.2018
Udostępnij:

Ilu z nas posiada telefon komórkowy? Decydujemy się na abonament czy kartę? Badanie UKE przedstawia obraz przeciętnego Polaka korzystającego z telefonu komórkowego.

Chociaż rachunek Kowalskiego za telefon komórkowy wynosi średnio dokładnie 48,70 zł, to rekordziści potrafią płacić nawet 500 zł miesięcznie. Wśród ankietowanych, więcej niż 97% posiada tylko jeden numer komórkowy. Nieczęsto używamy także telefonów służbowych, bo jedynie 5,3% respondentów taki właśnie posiada.

Źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2017,50.html

Telefon na kartę czy w abonamencie ?

Polacy raczej korzystają z komórki opłacanej w abonamencie – tak zadeklarowało 58,6% ankietowanych. Z drugiej strony, telefon na kartę posiada 35% respondentów, a 6,5% z nas korzystało z oferty typu mix. 

Internet w telefonie

Dziś dostęp do sieci ma prawie każdy z nas. W telefonie również. Polacy chętnie korzystają z aplikacji, które wykorzystują Internet. Ponad 71% badanych zadeklarowało, że ma dostęp do sieci w telefonie. Nie ma na to wpływu forma opłacanego rachunku. Dodatkowe pakiety kupuje 14% Polaków. 

Do czego używamy mobilnego Internetu? Polacy najczęściej za pomocą mobilnego połączenia:

  • surfują w sieci
  • sprawdzają skrzynkę e-mail
  • logują się na portalach społecznościowych
  • używają komunikatorów
  • grają w gry online
  • robią zakupy 
  • korzystają z aplikacji bankowych
  • załatwiają sprawy urzędowe

Finanse w telefonie

Czy Polacy chętnie korzystają z aplikacji bankowych? Zgodnie z raportem, trzech na dziesięciu badanych posiada taką w swoim smartfonie. Mniej niż połowa respondentów  korzysta z niej kilka razy w tygodniu. Zdecydowanie mniej osób decyduje się jednak na zbliżeniową płatność telefonem, bo 26,1% ankietowanych. Jeśli już, to respondenci robią to raz w tygodniu. 

Źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2017,50.html

Konkursy SMS

Badanie pokazało, że Polacy niechętnie korzystają z usług premium opłacanych dodatkowo SMS-em. Taką odpowiedź zgłosiło to 3,6% respondentów. O ile decydujemy się na płatne SMSy, są to zwykle wiadomości biorące udział w konkursach radiowych czy w celu wsparcia instytucji charytatywnych.

Komentarze