zadluzenia.com
zamknij

Polacy a telefony komórkowe - raport UKE

Czy Polacy chętnie korzystają ze smartfonów? Ile przeznaczają na rachunki za telefon? Według badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polacy płacą średnio za telefon około 50 zł miesięcznie. Większość z nas nie korzysta już z telefonów stacjonarnych.

 

 

Ilu z nas posiada telefon komórkowy? Decydujemy się na abonament czy kartę? Badanie UKE przedstawia obraz przeciętnego Polaka korzystającego z telefonu komórkowego.

 

Chociaż rachunek Kowalskiego za telefon komórkowy wynosi średnio dokładnie 48,70 zł, to rekordziści potrafią płacić nawet 500 zł miesięcznie. Wśród ankietowanych, więcej niż 97% posiada tylko jeden numer komórkowy. Nieczęsto używamy także telefonów służbowych, bo jedynie 5,3% respondentów taki właśnie posiada.

 

Źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2017,50.html

 

Telefon na kartę czy w abonamencie ?

 

Polacy raczej korzystają z komórki opłacanej w abonamencie - tak zadeklarowało 58,6% ankietowanych. Z drugiej strony, telefon na kartę posiada 35% respondentów, a 6,5% z nas korzystało z oferty typu mix. 

Internet w telefonie

 

Dziś dostęp do sieci ma prawie każdy z nas. W telefonie również. Polacy chętnie korzystają z aplikacji, które wykorzystują Internet. Ponad 71% badanych zadeklarowało, że ma dostęp do sieci w telefonie. Nie ma na to wpływu forma opłacanego rachunku. Dodatkowe pakiety kupuje 14% Polaków. 

 

Do czego używamy mobilnego Internetu? Polacy najczęściej za pomocą mobilnego połączenia:

 

  • surfują w sieci
  • sprawdzają skrzynkę e-mail
  • logują się na portalach społecznościowych
  • używają komunikatorów
  • grają w gry online
  • robią zakupy 
  • korzystają z aplikacji bankowych
  • załatwiają sprawy urzędowe

 

Finanse w telefonie

 

Czy Polacy chętnie korzystają z aplikacji bankowych? Zgodnie z raportem, trzech na dziesięciu badanych posiada taką w swoim smartfonie. Mniej niż połowa respondentów  korzysta z niej kilka razy w tygodniu. Zdecydowanie mniej osób decyduje się jednak na zbliżeniową płatność telefonem, bo 26,1% ankietowanych. Jeśli już, to respondenci robią to raz w tygodniu. 

 

Źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2017,50.html

 

Konkursy SMS

 

Badanie pokazało, że Polacy niechętnie korzystają z usług premium opłacanych dodatkowo SMS-em. Taką odpowiedź zgłosiło to 3,6% respondentów. O ile decydujemy się na płatne SMSy, są to zwykle wiadomości biorące udział w konkursach radiowych czy w celu wsparcia instytucji charytatywnych.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY