Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT

Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT

author
Aleksandra Gościnna
30 sierpnia 2023

Cyberprzestępcy nie dają za wygraną. Jak informują specjaliści z CyberRescue, internauci narażeni są na kolejny typ oszustwa. Tym razem dotyczy ono, szczególnie popularnej w tym okresie, kwestii rozliczania PIT. Na czym dokładnie polega to przestępstwo i na jakie straty jesteśmy narażeni? Sprawdziliśmy to.

Przestępstwa przybierają na sile

Z roku na rok pojawia się coraz więcej przestępstw internetowych. Niestety rośnie liczba osób, które ulegają oszustom. Dzieje się tak dlatego, że cyberprzestępcy korzystają z coraz lepiej opracowanych metod, dzięki którym są w stanie podszywać się pod wiele zaufanych instytucji.

Nie ma konkretnej grupy docelowej, która byłaby łatwym celem dla internetowych oszustów. Narażeni są tak naprawdę wszyscy użytkownicy Internetu, w tym przypadku przede wszystkim każdy posiadacz skrzyni mailowej. E-maile zawierające linki do szkodliwych treści, wysyłane są do wszystkich osób, niezależnie od wieku, gdyż każdemu może zdarzyć się odruchowe odczytanie otrzymanej wiadomości, a następnie mechaniczne kliknięcie w niebezpieczny link.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Na czym polega oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT?

Pierwsze miesiące nowego roku to czas, w którym dokonujemy rozliczeń podatkowy za ubiegły roku. Dzięki prężnemu rozwojowi technologicznemu rozliczenie podatkowe stało się dużo prostsze. Od pewnego czasu można bowiem dokonać rozliczenia bez konieczności wychodzenia z domu – w całości przez Internet. Niestety cyberoszuści czuwają i świetnie wykorzystują okazję, aby wyłudzić dane podatników.

W tym celu opracowany został program do rozliczenia PIT, który tak naprawę ma wyłudzić dane osoby, która go pobierze. Internetowi przestępcy, bazując na powstałym wcześniej programie do rozliczeń, zmodyfikowali go i zamieścili w nim złośliwe oprogramowanie typu banker.

Co grozi osobom, które pobiorą złośliwe oprogramowanie?

Celem cyberprzestępców jest przede wszystkim wyłudzenie danych osobowych. Nie chodzi niestety tylko o podstawowe informacje o danym użytkowniku. Za pomocą tego programu mogą zostać wykradzione również dane do logowania w banku. A co za tym idzie, jesteśmy narażeni na utratę środków.

Dodatkowe zagrożenie czyha na posiadaczy telefonów komórkowych z systemem Android. Osoba, która odwiedzi fałszywą stronę z takiego właśnie telefonu, narażona jest na zainfekowanie telefonu programem służącym do kradzieży danych niezbędnych do logowania w banku, a także zapisu ekranu i kodów autoryzujących.

Jak nie dać się oszukać?

Ważne, aby być czujnym. Powinniśmy z pewną dozą nieufności podchodzić do otrzymywanych z nieznanych źródeł wiadomości. Szczególnie, gdy dotyczą one tak istotnych spraw.

Jeśli jakaś wiadomość wzbudza nasze podejrzenia, możemy zweryfikować jej wiarygodność, poszukując w Internecie informacji na jej temat. Takie przestępstwa zwykle są szybko wykrywane, a następnie opisywane.

Jednak najważniejszą kwestią jest to, aby do rozliczeń wykorzystywać tylko informacje i narzędzia, które udostępnione zostały na oficjalnych stronach rządowych.

Pytania i odpowiedzi

To rodzaj oszustwa, w którym cyberprzestępcy tworzą fałszywe programy do rozliczeń podatkowych, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych i bankowych od użytkowników.

W zasadzie wszyscy użytkownicy Internetu, zwłaszcza ci, którzy dokonują rozliczeń podatkowych online, są narażeni na to oszustwo.

Pobranie takiego oprogramowania może skutkować wykradzeniem danych osobowych oraz dostępu do kont bankowych, co z kolei grozi utratą środków.

Osoby korzystające z telefonów z systemem Android mogą być narażone na zainfekowanie swojego urządzenia oprogramowaniem służącym do kradzieży danych bankowych oraz innych wrażliwych informacji.

Ważne jest, aby być czujnym i nieufnym wobec nieznanych źródeł wiadomości oraz korzystać tylko z oficjalnych stron rządowych do rozliczeń podatkowych.

Można poszukać informacji na temat danej wiadomości w Internecie, aby dowiedzieć się, czy jest ona wiarygodna. Takie przestępstwa zazwyczaj są szybko wykrywane i opisywane.

Tak, można zwracać uwagę na nietypowe błędy językowe lub niejasności w wiadomości, a także na źródło, z którego została wysłana.

Osoby próbujące przeprowadzić to oszustwo mogą być ścigane prawnie za oszustwo komputerowe i naruszenie prywatności.

Tak, istnieją programy antywirusowe i narzędzia do ochrony przed phishingiem, które mogą pomóc w identyfikacji i blokowaniu tego rodzaju zagrożeń.

W przypadku podejrzenia, że padło się ofiarą tego rodzaju oszustwa, należy natychmiast zmienić hasła dostępu do kont bankowych i skontaktować się z odpowiednimi organami ścigania oraz instytucjami finansowymi w celu zabezpieczenia środków i zgłoszenia incydentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik zajął sopocką uczelnię
Wpisy
author
Aneta Jankowska
23 lutego 2017

Komornik zajął sopocką uczelnię

Rząd paraliżuje funkcjonowanie polskich firm?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
21 grudnia 2019

Rząd paraliżuje funkcjonowanie polskich firm?

Grypa atakuje Polaków
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2018

Grypa atakuje Polaków

Profi Credit w Grodzisku Wielkopolskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2018

Profi Credit w Grodzisku Wielkopolskim

PKO BP w Ślesinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Ślesinie

Porównaj