Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT

Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT

author
18 kwietnia 2020

Cyberprzestępcy nie dają za wygraną. Jak informują specjaliści z CyberRescue, internauci narażeni są na kolejny typ oszustwa. Tym razem dotyczy ono, szczególnie popularnej w tym okresie, kwestii rozliczania PIT. Na czym dokładnie polega to przestępstwo i na jakie straty jesteśmy narażeni? Sprawdziliśmy to.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej przestępstw internetowych. Niestety rośnie liczba osób, które ulegają oszustom. Dzieje się tak dlatego, że cyberprzestępcy korzystają z coraz lepiej opracowanych metod, dzięki którym są w stanie podszywać się pod wiele zaufanych instytucji.

Nie ma konkretnej grupy docelowej, która byłaby łatwym celem dla internetowych oszustów. Narażeni są tak naprawdę wszyscy użytkownicy Internetu, w tym przypadku przede wszystkim każdy posiadacz skrzyni mailowej. E-maile zawierające linki do szkodliwych treści, wysyłane są do wszystkich osób, niezależnie od wieku, gdyż każdemu może zdarzyć się odruchowe odczytanie otrzymanej wiadomości, a następnie mechaniczne kliknięcie w niebezpieczny link.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Na czym polega oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT?

Pierwsze miesiące nowego roku to czas, w którym dokonujemy rozliczeń podatkowy za ubiegły roku. Dzięki prężnemu rozwojowi technologicznemu rozliczenie podatkowe stało się dużo prostsze. Od pewnego czasu można bowiem dokonać rozliczenia bez konieczności wychodzenia z domu – w całości przez Internet.

Tegoroczny okres rozliczeniowy trwa nieco dłużej niż zwykle. W 2020 roku możemy składać deklaracje PIT jednak do końca maja. Niestety cyberoszuści czuwają i świetnie wykorzystują okazję, aby wyłudzić dane podatników.

W tym celu opracowany został program do rozliczenia PIT, który tak naprawę ma wyłudzić dane osoby, która go pobierze. Internetowi przestępcy, bazując na powstałym wcześniej programie do rozliczeń, zmodyfikowali go i zamieścili w nim złośliwe oprogramowanie typu banker.

Co grozi osobom, które pobiorą złośliwe oprogramowanie?

Celem cyberprzestępców jest przede wszystkim wyłudzenie danych osobowych. Nie chodzi niestety tylko o podstawowe informacje o danym użytkowniku. Za pomocą tego programu mogą zostać wykradzione również dane do logowania w banku. A co za tym idzie, jesteśmy narażeni na utratę środków.

Dodatkowe zagrożenie czyha na posiadaczy telefonów komórkowych z systemem Android. Osoba, która odwiedzi fałszywą stronę z takiego właśnie telefonu, narażona jest na zainfekowanie telefonu programem służącym do kradzieży danych niezbędnych do logowania w banku, a także zapisu ekranu i kodów autoryzujących.

Jak nie dać się oszukać?

Ważne, aby być czujnym. Powinniśmy z pewną dozą nieufności podchodzić do otrzymywanych z nieznanych źródeł wiadomości. Szczególnie, gdy dotyczą one tak istotnych spraw.

Jeśli jakaś wiadomość wzbudza nasze podejrzenia, możemy zweryfikować jej wiarygodność, poszukując w Internecie informacji na jej temat. Takie przestępstwa zwykle są szybko wykrywane, a następnie opisywane.

Jednak najważniejszą kwestią jest to, aby do rozliczeń wykorzystywać tylko informacje i narzędzia, które udostępnione zostały na oficjalnych stronach rządowych.


Źródło: 

https://cyberrescue.info/uwazaj-gdzie-rozliczasz-pit/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Raciborzu
Oddziały
author
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Raciborzu

ZUS wyśle 20 mln listów
Wpisy
author
27 czerwca 2018

ZUS wyśle 20 mln listów

PKO BP w Piekarach Śląskich
Oddziały
author
27 sierpnia 2019

PKO BP w Piekarach Śląskich

Kredyt konsolidacyjny Olkusz
Wpisy Inne
author
04 września 2017

Kredyt konsolidacyjny Olkusz

Ostatnie darmowe konto to….
Blog
author
10 kwietnia 2015

Ostatnie darmowe konto to….

Konsolidacja dla zadłużonych
Kredyty
author
15 lutego 2022

Konsolidacja dla zadłużonych