Limit płatności zbliżeniowych wzrośnie do 100 zł ?

Limit płatności zbliżeniowych wzrośnie do 100 zł ?

author
Aneta Jankowska
26 lutego 2018
Płatności zbliżeniowe w Polsce są bardzo popularne. Dziś, rzadko który z nas nosi przy sobie gotówkę w portfelu. Aktualny limit płatności tego typu wynosi 50 zł. Jak poinformował portal Cashless.pl, organizacje płatnicze chciałyby zwiększenia tego limitu o kolejne 50 zł.

Płatność zbliżeniowa to płatność bezstykowa. Jest to rodzaj szybkiej płatności dzięki użyciu smartfonów wyposażonych w technologię NFC czy karty zbliżeniowej. Chcąc dokonać płatności wystarczy przyłożyć do czytnika kartę zbliżeniową lub smartfon.

Każdy, kto robi zakupy i płaci zbliżeniowo wie, że powyżej transakcji na 50 zł zostanie poproszony o autoryzację kodem PIN. Takie granice zostały ustalone jeszcze dekadę temu.

Co ciekawe, jak podaje portal Cashless.pl, w innych krajach limity płatności zbliżeniowych są wyższe. Niektóre państwa w niedalekiej przeszłości postanowiły również podnieść granice. W strefie euro limit wynosi 20 euro. To około 83 zł. Natomiast na Wyspach jest to już 30 funtów, czyli ponad 142 zł.

Od czego zależy zmiana limitu ?

Zgodę na zwiększenie progu płatności musi wydać NBP. Organizacje takie jak Visa i MasterCard, zgodnie z informacjami portalu, mają zwrócić się z wnioskiem do NBP o zwiększenie limitu z 50 do 100 zł. O ile Bank rozpatrzy prośbę pozytywnie, to uczestnicy drabiny płatniczej, będą musieli przeprowadzić odpowiednie zmiany w procesie podwyższenia limitu (np. banki).  

Zgoda NBP jest konieczna, bo wynika z zapisu znowelizowanej Ustawy o usługach płatniczych. Stanowi ona nadzór banku centralnego nad organizacjami takimi jak Mastercard i Visa prowadzącymi działalność w Polsce. 

Portal Cashless.pl, prognozuje, że w sytuacji, kiedy NBP wyrazi zgodę na zmiany, to nowy limit mógłby obowiązywać już na początku 2019 roku.

Lubimy płacić bezgotówkowo

Zgodnie z danymi NBP, na koniec III kwartału ubiegłego roku w Polsce znajdowało się na rynku 38,5 mln kart płatniczych. Obserwowany jest również systematyczny wzrost udziału kart zbliżeniowych na rynku – na koniec III kwartału 2017 roku wyniósł 79,5%. Co więcej, to właśnie kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej przeprowadzono w Polsce 688,6 mln transakcji bezgotówkowych w III kwartale 2017 roku, a łączna wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła w omawianym okresie 30,5 mld zł. 

Źródło: raport NBP – https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2017.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czym jest RRSO ?
Wpisy
autor wpisu
Irena_Kaczmarek
01 grudnia 2014

Czym jest RRSO ?

thumbnail
Pożyczki
autor wpisu
Adam Zieliński
02 lipca 2016

Ranking pożyczek bez BIK

Kasa Stefczyka Goleniów
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 października 2020

Kasa Stefczyka Goleniów

Papieski fundusz kryzysowy do walki ze skutkami COVID-19
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 kwietnia 2020

Papieski fundusz kryzysowy do walki ze skutkami COVID-19

Porównaj