Płatności zbliżeniowe w Polsce są bardzo popularne. Dziś, rzadko który z nas nosi przy sobie gotówkę w portfelu. Aktualny limit płatności tego typu wynosi 50 zł. Jak poinformował portal Cashless.pl, organizacje płatnicze chciałyby zwiększenia tego limitu o kolejne 50 zł.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 26.02.2018
Udostępnij:

Płatność zbliżeniowa to płatność bezstykowa. Jest to rodzaj szybkiej płatności dzięki użyciu smartfonów wyposażonych w technologię NFC czy karty zbliżeniowej. Chcąc dokonać płatności wystarczy przyłożyć do czytnika kartę zbliżeniową lub smartfon.

Każdy, kto robi zakupy i płaci zbliżeniowo wie, że powyżej transakcji na 50 zł zostanie poproszony o autoryzację kodem PIN. Takie granice zostały ustalone jeszcze dekadę temu.

Co ciekawe, jak podaje portal Cashless.pl, w innych krajach limity płatności zbliżeniowych są wyższe. Niektóre państwa w niedalekiej przeszłości postanowiły również podnieść granice. W strefie euro limit wynosi 20 euro. To około 83 zł. Natomiast na Wyspach jest to już 30 funtów, czyli ponad 142 zł.

Od czego zależy zmiana limitu ?

Zgodę na zwiększenie progu płatności musi wydać NBP. Organizacje takie jak Visa i MasterCard, zgodnie z informacjami portalu, mają zwrócić się z wnioskiem do NBP o zwiększenie limitu z 50 do 100 zł. O ile Bank rozpatrzy prośbę pozytywnie, to uczestnicy drabiny płatniczej, będą musieli przeprowadzić odpowiednie zmiany w procesie podwyższenia limitu (np. banki).  

Zgoda NBP jest konieczna, bo wynika z zapisu znowelizowanej Ustawy o usługach płatniczych. Stanowi ona nadzór banku centralnego nad organizacjami takimi jak Mastercard i Visa prowadzącymi działalność w Polsce. 

Portal Cashless.pl, prognozuje, że w sytuacji, kiedy NBP wyrazi zgodę na zmiany, to nowy limit mógłby obowiązywać już na początku 2019 roku.

Lubimy płacić bezgotówkowo

Zgodnie z danymi NBP, na koniec III kwartału ubiegłego roku w Polsce znajdowało się na rynku 38,5 mln kart płatniczych. Obserwowany jest również systematyczny wzrost udziału kart zbliżeniowych na rynku – na koniec III kwartału 2017 roku wyniósł 79,5%. Co więcej, to właśnie kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej przeprowadzono w Polsce 688,6 mln transakcji bezgotówkowych w III kwartale 2017 roku, a łączna wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła w omawianym okresie 30,5 mld zł. 

Źródło: raport NBP – https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2017.pdf

Komentarze