Oszustwo na pracownika administracji – jak się zabezpieczyć?

Oszustwo na pracownika administracji – jak się zabezpieczyć?

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Złodzieje wypracowali sobie nową metodę oszukiwania osób starszych – podają się za pracowników administracji, pokazują podrobiony identyfikator i tym samym nie budzą podejrzeń seniorów. W ciągu kilku minut potrafią bezgłośnie okraść całe mieszkanie. Jak uchronić się przed tego typu oszustwem i jak odróżnić prawdziwego pracownika administracji od przebranego złodzieja? Sprawdzamy szczegóły.

Złodzieje wciąż oszukują

Oszustwom na pracownika administracji ulega coraz więcej osób, ponieważ złodzieje do perfekcji opanowali już metodę skutecznego usypiania czujności seniorów.

To właśnie ta grupa najczęściej staje na celowniku złodziei. Osoby starsze są łatwym celem nie tylko ze względu na to, że często są łatwowierne i niepodejrzliwe, ale także dlatego, że większą część swojego majątku (pieniądze, biżuterię) przechowują w domu w łatwo dostępnym miejscu (np.: w sypialnianej komodzie).

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwo na pracownika administracji – na czym polega?

Złodzieje do perfekcji opanowali już ten sposób oszustwa i robią wszystko, by sprawiać wrażenie prawdziwych pracowników administracji. Jest kilka rzeczy, o które bardzo dbają oszuści:

1. Ubiór oszustów nie wzbudza podejrzeń

Przede wszystkim złodzieje udający pracowników administracji są ubrani we właściwe dla danego zawodu kamizelki (np.: pomarańczowe kamizelki BHP) lub całe przebrania.

2. Fałszywy identyfikator potwierdza rzekome zatrudnienie 

Nauczeni doświadczeniem, że bardziej podejrzliwi seniorzy nie ufają jedynie ubraniom – mają przy sobie także doskonale podrobiony identyfikator pracownika administracji (zazwyczaj w formie plakietki zawieszonej na szyi tak, by była ona stale widoczna i budziła zaufanie seniora).

3. Oszuści nie pokazują, że są zestresowani

Złodzieje odwiedzający seniorów są niezwykle uprzejmi i spokojni. Starają się zachowywać bardzo naturalnie i posługiwać się formułami typowymi dla danej grupy zawodowej, którą starają się reprezentować.

Jak rozpoznać oszusta? Fałszywy pracownik administracji

Warto zwrócić uwagę na poszczególne aspekty.

1. Złodziej nie działa w pojedynkę

Przede wszystkim nasze podejrzenia powinien wzbudzić fakt, że złodzieje zawsze przychodzą we dwoje lub nawet we troje. Jest to celowe ze względu na opracowany przez nich plan działania – jeden z nich stara się zagadywać osobę okradaną, a pozostali w tym czasie przeszukują jej mieszkanie.

Prawdziwy pracownik administracji, chcący sprawdzić na przykład stan liczników, przychodzi zawsze samodzielnie i we wszystkich pomieszczeniach przebywa razem z nami. Nie ma zatem możliwości, byśmy nie zauważyli tego, że pojedyncza osoba w naszym mieszkaniu próbuje coś ukraść – nawet jeżeli oszust przyszedłby bez wsparcia w postaci innych osób.

2. Metoda złodziei – jeden zagaduje, drugi okrada

Nawet jeżeli odwiedzi nas dwoje lub troje pracowników administracji lub urzędu, czerwona lampka powinna zapalić się nam wtedy, kiedy przy nas przebywa tylko jeden z nich. Jeżeli drugi lub trzeci pracownik wychodzi w tym czasie do innego pomieszczenia, może być złodziejem próbującym nas okraść.

Z takim przypadkiem spotkała się 86-letnia pani Lucyna z Łodzi. Fakt.pl podał, że kobieta wpuściła do swojego mieszkania dwóch mężczyzn rzekomo sprawdzających, czy w budynku nie doszło do awarii.

Jeden z nich zaprowadził kobietę do łazienki i prosił o puszczenie wody i napełnienie nią całej wanny w celu sprawdzenia, czy po napełnieniu nie dojdzie do wycieku. W tym samym czasie drugi z oszustów myszkował po mieszkaniu pani Lucyny i ukradł nie tylko gotówkę, ale wszystkie pamiątkowe kosztowności (głównie biżuterię).

W tym przypadku wszystko skończyło się dobrze, ponieważ przezorna pani Lucyna miała zamontowane w mieszkaniu kamerki, które nagrały poczynania oszustów i mężczyźni są już poszukiwani przez policję. Seniorzy, którzy nie są na to przygotowani, mogą niestety stracić oszczędności bezpowrotnie.

Kamerki służące do nagrywania tego, co dzieje się w mieszkaniu, nie są tak drogie. Inwestycja w takie urządzenie może opłacić się szczególnie osobom, które mieszkają same – takie najbardziej są narażone na atak oszustów. W przypadku braku gotówki seniorzy mogą skorzystać także z pożyczek dla emerytów.

3. Złodziej przesadnie będzie chwalił się legitymacją lub skrzętnie będzie ją ukrywał

Kolejną rzeczą charakteryzującą zachowanie złodziei podszywających się pod urzędników lub pracowników administracji jest to, że przykładają bardzo dużą wagę do swojego identyfikatora. Wiedzą bowiem, że dla osób starszych taki dokument może być ostatecznym dowodem na to, że powinny wpuścić daną osobę do swojego domu.

Swój identyfikator przygotowują więc zazwyczaj pieczołowicie i wzorują się na oryginalnym wyglądzie tego typu dokumentów. Na pierwszy rzut oka może być bardzo trudno odróżnić podrobiony identyfikator od prawdziwego.

Nasze wątpliwości wzbudzić może fakt, że rzekomy pracownik administracji będzie przesadnie nalegał na sprawdzenie jego legitymacji lub – wręcz przeciwnie – będzie próbował wymigać się od jej dokładnego okazania (może próbować wmówić nam, że jego czas jest zbyt cenny, by marnować go na formalności).

4. Prawdziwy pracownik poczeka, aż go zweryfikujemy, oszust ucieknie

W razie wątpliwości najlepiej spojrzeć jednak na nazwę instytucji, którą reprezentuje dany pracownik i zadzwonić z pytaniem, czy rzeczywiście osoba o takim nazwisku jest zatrudniona w danej instytucji i czy została wyznaczona do wykonania danego zadania właśnie pod naszym adresem.

Przy wizycie pracownika administracji w naszym domu nie musimy się spieszyć – jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości osoby nas odwiedzającej, a jest ona rzeczywistym pracownikiem urzędu, który reprezentuje, nie powinniśmy spotkać się z odmową zaczekania na weryfikację jej tożsamości i zlecenia.

W razie czego, jeżeli nie chcemy krępować się przy tej osobie, możemy powiedzieć, by przeszła z kontrolą do kolejnego mieszkania/domu, a w tym czasie zweryfikować jej tożsamość.

Oszust był w moim domu – co robić?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, że oszust podający się za pracownika administracji pojawi się w naszym domu, to nawet, gdy nie uda mu się nic ukraść, o zdarzeniu musimy powiadomić policję. Dzwonimy na numer 997 i opisujemy dokładnie sposób działania oszustów oraz ich wygląd. Może to pomóc policjantom w szybkim ujęciu potencjalnych złodziei, dzięki czemu możemy zaoszczędzić stresu innym potencjalnym ofiarom oszustów.

Oszustwo na pracownika administracji w Polsce

Przykładów tego typu oszustw mamy w Polsce wiele. Poniżej w celu ostrzeżenia podajemy kilka sytuacji, które wydarzyły się naprawdę:

1. Fałszywe pielęgniarki okradły starszego mężczyznę w Gdyni

Portal trójmiasto.pl w maju 2019 roku opisał sytuację, która miała miejsce w Gdyni. Dwie kobiety podające się za przedstawicielki lokalnej przychodni zapukały do mieszkania starszego mężczyzny i zaoferowały mu przeprowadzenie darmowych badań. Niczego nie podejrzewający mężczyzna wpuścił kobiety – jedna z nich w istocie przeprowadzała na nim zabieg medyczny, a druga w tym czasie okradała jego mieszkanie.

“Sposób działania sprawców polega na tym, że oszuści podając się za pielęgniarki lub pracowników np. wodociągów odwiedzają przypadkowe mieszkania pod pozorem udzielenia pomocy medycznej lub sprawdzenia instalacji wodnej.

Po wpuszczeniu do mieszkania jeden ze sprawców odwraca uwagę lokatora (np. wykonuje na nim pseudozabieg medyczny lub prosi go o odkręcenie wody w łazience i obserwowanie jej), a drugi z nich w tym czasie przeszukuje mieszkanie i zabiera z niego pieniądze i inne kosztowności” – ostrzegał cytowany przez trójmiasto.pl Krzysztof Kuśmierczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

2. W Małopolsce oszuści podawali się za pracowników elektrowni lub wodociągów i w trakcie rzekomej naprawy wynosili pieniądze z mieszkań

Bardzo popularną metodą oszustów w Małopolsce jest podawanie się za pracownika wodociągów lub elektrowni. W 2016 roku w ten sposób oszukano 89-letnią mieszkankę Nowego Sącza. Do drzwi kobiety zapukała przedstawicielka wodociągów i powiedziała, że w bloku doszło do awarii. Przekonała staruszkę, że powinna zrobić zapasy wody, póki ta leci jeszcze z kranu. Pomogła kobiecie napełnić wodą wszystkie duże naczynia znajdujące się w jej kuchni, a w tym czasie cała gotówka znajdująca się w domu staruszki zniknęła.

3. Zwrócił kobiecie wymyślony podatek, a potem go ukradł

Oszustwa na pracownika administracji dokonano także w Żorach. Mężczyzna odwiedził tam 68-letnią kobietę i podał się za pracownika urzędu skarbowego sąsiedniego miasta. Jak tłumaczył – lokalny urząd w Żorach miał zostać zamknięty i z tego powodu musiał przybyć do kobiety aż z pobliskiego urzędu. Celem jego odwiedzin było wypłacenie starszej kobiecie zwrotu podatku. Mężczyzna oznajmił jednak, że musi zwrócić kobiecie równo 100 zł, a miał przy sobie tylko banknot dwustuzłotowy. Kobieta miała więc rozmienić mu pieniądze, a potem wystawić pokwitowanie odebrania pieniędzy.

Kiedy kobieta poszła do innego pokoju po kartkę i długopis, oszust splądrował całą gotówkę z szafki znajdującej się w mieszkaniu. Co więcej – ukradł starszej pani także pieniądze, które sam jej wypłacił.

4. Mężczyzna podający się za policjanta kazał staruszce zostawić oszczędności życia w śmietniku

Do wyłudzenia doszło także w Gdańsku, gdzie starsza kobieta została oszukana przez mężczyznę podającego się za policjanta i rzekomo chcącego jej pomóc. Jako stróż prawa ostrzegł kobietę, że bank, w którym trzyma pieniądze, chce wykorzystać jej dane osobowe do zaciągnięcia pożyczki.

“Oszust poprosił kobietę, żeby poszła do banku i wzięła kredyt. Pokrzywdzona wykonała polecenie fałszywego policjanta, wzięła pożyczkę w banku, a wypłacone pieniądze włożyła do wskazanego przez oszusta śmietnika” – wskazywała w wypowiedzi dla trójmiasto.pl asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Drugą kobietę ten sam złodziej oszukał w bardzo podobny sposób, z tym że pieniądze kazał jej zostawić przy pojemniku z odzieżą używaną. W obu przypadkach kobiety nie były wystarczająco czujne i dobrowolnie oddały swoje pieniądze oszustom.

Podsumowanie

Oszustwa na pracownika administracji stanowią poważne zagrożenie dla seniorów, którzy często padają ofiarą tej formy przestępstwa. Oszuści doskonale przygotowują się do swoich działań, starając się wyglądać wiarygodnie i posługując się fałszywymi identyfikatorami.

Aby uniknąć padnięcia ofiarą takiego oszustwa, seniorzy powinni zachować ostrożność i podejrzliwość wobec nieznanych osób odwiedzających ich domy. Warto również zainwestować w systemy monitoringu, które mogą zarejestrować działania oszustów, oraz regularnie informować się o aktualnych schematach oszustw w swoim regionie.

W przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby odwiedzającej, zawsze warto skontaktować się z odpowiednią instytucją w celu weryfikacji. Ważne jest także, aby wszelkie podejrzane działania zgłaszać policji, aby przyczynić się do ujęcia potencjalnych złodziei i ochronić innych seniorów przed podobnymi sytuacjami. Wszyscy, zarówno seniorzy, jak i ich rodziny, powinni być świadomi tego rodzaju zagrożeń i podejmować działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa seniorów w społeczeństwie.

Pytania i odpowiedzi

Oszustwo na pracownika administracji polega na działaniach złodziei, którzy podszywają się pod pracowników administracji lub urzędników, aby wyłudzić dostęp do domów seniorów i dokonać kradzieży.

Seniorzy są często celem oszustów ze względu na ich potencjalną łatwowierność, niepodejrzliwość oraz przechowywanie części majątku, takiego jak pieniądze i biżuteria, w łatwo dostępnych miejscach w domu.

Oszuści starają się wyglądać jak prawdziwi pracownicy administracji poprzez noszenie odpowiednich ubrań, takich jak kamizelki BHP, oraz posiadanie fałszywych identyfikatorów pracownika administracji.

Oszuści działają w grupach, ponieważ jeden z nich próbuje rozpracować osobę, którą chcą okraść, podczas gdy inni przeszukują mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

Oszusta można rozpoznać poprzez obserwację zachowań takich jak przesadne podkreślanie swojego identyfikatora lub próby uniknięcia pokazania go, a także brak samodzielności w działaniach, gdy pracownik administracji zawsze działa sam.

Prawdziwy pracownik administracji zwykle działa sam i jest gotów poczekać na weryfikację swojej tożsamości, podczas gdy oszuści starają się działać szybko i unikają weryfikacji.

Tak, można zainstalować kamery do monitoringu w mieszkaniu, dzwonić na numer instytucji, którą reprezentuje pracownik administracji w celu weryfikacji jego tożsamości oraz nie spieszyć się przy podejrzeniach, pozwalając na dokładne sprawdzenie pracownika.

W przypadku wizyty oszusta należy niezwłocznie powiadomić policję, opisując dokładnie zdarzenie i wygląd oszustów, co może pomóc w ich ujęciu i ochronić innych potencjalnych ofiar.

Tak, kamery monitoringu mogą być skutecznym środkiem zabezpieczającym przed oszustwami, szczególnie dla osób mieszkających samotnie, ponieważ rejestrują działania intruzów.

Seniorzy mogą także skorzystać z pożyczek dla emerytów i staraj się utrzymać gotówkę w bankach zamiast w domu, a także informować się o aktualnych schematach oszustw i dzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi w celu zwiększenia świadomości.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile osób korzysta z bankowości przez Internet?

Liczba użytkowników aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej pod koniec czerwca bieżącego roku wynosiła 18 milionów. W przypadku bankowości mobilnej wynik ten był niższy, choć wciąż bardzo zadowalający – 9,5 miliona klientów. Jakie są prognozy na dalsze losy nowoczesnej bankowości w Polsce? Czy dyrektywa PSD2 wpłynie na tempo przyrostu użytkowników?

author
Halszka Gronek
03 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

DNB Bank z eGwarancją dla przedsiębiorców

DNB Bank po raz kolejny podjął decyzje, które w trudnej obecnie sytuacji gospodarczej mają wesprzeć polskich przedsiębiorców. Bank zaoferował Klientom wystawianie tak zwanej eGwarancji, które opatrzone będą podpisem kwalifikowanym.

author
Patryk Byczek
02 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Katastrofa demograficzna w Polsce?

Czy wobec coraz gorszych wyników, o których alarmują eksperci rynkowi i państwowe organy statystyczne, można mówić o katastrofie demograficznej w Polsce? I w jaki sposób kondycja polskiej populacji wpłynie na wydolność systemu emerytalnego?

author
Halszka Gronek
05 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Provident wspiera program „Tak! Pomagam”

Wolontariusze biorący udział w dwudziestej piątej edycji programu „Tak! Pomagam” pomogą aż 2311 beneficjentom i przepracują aż 1083 godziny. Wsparcie finansowe otrzyma trzydzieści projektów wolontariackich, które zostały wybrane przez Radę Programową.

author
Patryk Byczek
11 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt online w Orange Finanse

Nawet 150 000 zł kredytu mogą otrzymać Klienci Orange Finanse. Dostawcą usług bankowych jest mBank.

author
Patryk Byczek
12 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Koluszkach

Alior Bank posiada jedną placówkę partnerską w Koluszkach – działa ona na ulicy 11 listopada. Sprawdzamy dane szczegółowe na temat placówki.

author
Aleksandra Gościnna
05 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj