Ile placówek ma Poczta Polska?

Ile placówek ma Poczta Polska?

author
Halszka Gronek
16 stycznia 2020

Poczta Polska to nie tylko urzędy pocztowe. Dziś sieć punktów „click and collect” tworzą także dziesiątki współpracujących sklepów Żabka, stacji Orlen, kiosków i saloników prasowych Ruchu. Sprawdzamy, ile placówek w 2020 roku posiada spółka Skarbu Państwa z prawie 500-letnią tradycją.

Najważniejsze informacje o Poczcie Polskie

Poczta Polska to jedna ze spółek Skarbu Państwa, której działalność polega na przede wszystkim na świadczeniu usług pocztowych (obrót listami i paczkami). Ponadto Poczta Polska prowadzi działalność o charakterze bankowo-ubezpieczeniowym – a to poprzez spółki-dzieci Poczty Polskiej, z których najbardziej znaną jest Bank Pocztowy S.A. (więcej informacji na temat banku znaleźć można w naszym artykule). Działalność bankowa Poczty Polskiej polega także na wypłacie pożyczek na czek GIRO wystawionych przez zewnętrzne firmy pożyczkowe.

Spółka Poczta Polska została założona już w XVI wieku, a dokładniej w październiku 1558 roku. Z kolei w 2009 roku Poczta stała się spółką akcyjną Skarbu Państwa. Oznacza to, że założycielem i jedynym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa reprezentowany obecnie przez Prezesa Rady Ministrów. Prezesem Poczty Polskiej S.A. jest Przemysław Sypniewski, a Przewodniczącą Rady Nadzorczej Magdalena Tarczewska-Szymańska. Zarząd instytucji jest 6-osobowy. 

Placówki odbioru przesyłek Poczty Polskiej

Mimo coraz mniejszego zainteresowana tradycyjną korespondencją pocztową sytuacja Poczty Polskiej jest dziś relatywnie dobra. Do utrzymania dodatnich wyników finansowych spółka wykorzystuje trend wzrostu przesyłek e-commerce. Polscy konsumenci coraz częściej korzystają z oferty sklepów internetowych, co oznacza, iż coraz większy staje się popyt na usługi kurierskie. Ci jednak konsumenci, którzy z racji wielu obowiązków i długiego czasu przebywania poza domem nie chcą korzystać z opcji dostawy paczki do mieszkania, często wybierają tak zwany Odbiór w Punkcie. 

By Odbiór w Punkcie był możliwy, potrzebne jest funkcjonowanie stacjonarnych placówek i punktów obsługi klientów Poczty Polskiej. Jak wynika z oficjalnych informacji opublikowanych przez Pocztę Polską na koniec 2019 roku, spółka wspólnie z partnerami tworzy obecnie największą w kraju sieć punktów „click and collect”. Należy do niej około 12 tysięcy placówek pocztowych, sklepów Żabka, stacji Orlen oraz kiosków i saloników prasowych Ruchu. 

Warto dodać, iż tylko w drugiej połowie 2019 roku do sieci punktów Poczty Polskiej dołączyło aż 200 automatów paczkowych zamontowanych między innymi w marketach Biedronka. Obecnie spółka posiada placówki we wszystkich polskich gminach. Wynik ten udało się osiągnąć między innymi dlatego, że w 2019 roku Poczta Polska otworzyła aż 79 nowych placówek pocztowych na mapie Polski. Co więcej, władze instytucji zapewniają, że w tym roku (2020) planowany jest dalszy rozwój sieci. To jednoznaczny dowód na dobrą kondycję spółki Skarbu Państwa.

Sieć 12 tysięcy punktów i 80 tysięcy pracowników

Warto przywołać, iż Poczta Polska jest dziś największym polskim pracodawcą zatrudniającym ponad 80 tysięcy pracowników na umowę o pracę. Wynik ten, choć spektakularny, jest jeszcze lepszy w okresie przedświątecznym. Z oficjalnych informacji udostępnionych przez spółkę wynika, że z powodu grudniowego przeciążenia kadra zatrudnionych jest zwykle zwiększana aż o dwa dodatkowe tysiące pracowników. Mogą oni liczyć na przyznanie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

"

Nasze placówki są we wszystkich gminach. Zatrudniamy ponad 30 tys. listonoszy i kurierów, którzy każdego dnia dostarczają miliony przesyłek. Wykorzystując te atuty stawiamy na rozwój usług logistycznych, podobnie zresztą jak inni operatorzy pocztowi działający w Europie

 – dodaje prezes Poczty Polskiej, Przemysław Sypniewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sprzedaż obligacji w sierpniu wyniosła 1,75 mld zł
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 września 2019

Sprzedaż obligacji w sierpniu wyniosła 1,75 mld zł

Santander Bank Polska w Ząbkowicach Śląskich
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 maja 2019

Santander Bank Polska w Ząbkowicach Śląskich

ING nagrodzony w konkursie Power of Content Marketing
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 czerwca 2019

ING nagrodzony w konkursie Power of Content Marketing

Porównaj