Plan na zdrowie

author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica przedstawiła nowy program społeczno-gospodarczy nazywany „Polskim Ładem”. Całość składa się z 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych dla Polaków kwestii. Jeden z obszarów nazwany „Plan na zdrowie” dotyczy kwestii zdrowotnych. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Plan na zdrowie – “Polski Ład”

W nowym programie rządzących znalazło się również miejsce poświęcone polityce zdrowotnej. „Plan na zdrowie” określa zmiany, jakie obejmą w najbliższym czasie strefę zdrowotną Polek i Polaków. Początek wejścia w życie pierwszych punktów przewidziano już na wrzesień obecnego roku.

Według założeń już w ciągu najbliższych szczęściu lat wydatki na zdrowie osiągną 7% PKB, a 6% już za dwa lata. Poza zwiększonymi wydatkami znaleźć można również informacje o programach badań profilaktycznych, zniesieniu limitów u specjalistów czy reformach sieci szpitali.

„Plan na zdrowie” to pierwszy filar „Polskiego Ładu” zawiera 14 punktów dotyczących zbliżających się reform w kwestii polityki zdrowotnej w naszym kraju. Poniżej omawiamy szczegóły każdego z nich.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

7 % PKB na zdrowie

To zdecydowanie dominujący punkt w programie dotyczącym zdrowia. Planem na najbliższe 6 lat jest osiągnięcie średniej wydatków na zdrowie w wysokości 7% PKB. Zdaniem rządzącym na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, więc większa kwota środków przeznaczona będzie głównie na unowocześnienie obecnych metod leczenia, zakup nowych sprzętów i zatrudnianie nowej kadry.

„Profilaktyka 40+”

Zaplanowane zostało uruchomienie programu badań profilaktycznych dla grupy wiekowej 40+. Na finansowanie badań przeznaczone zostaną pieniądze publiczne. Dodatkowo, aby zachęcić większą grupę osób do wykonywania badań profilaktycznych, planowane jest również połączenie możliwości ich wykonania razem z okresowymi badaniami w medycynie pracy.

Krajowa Sieć Onkologiczna

Punkt ten dotyczy zaplonowanego dalszego rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej. Dotychczasowa realizacja projektu wstępnego poskutkowała już przyspieszeniem dostępu do lekarzy i niezbędnych badań. Zwiększyła się również liczba poprawnych i pełnych pakietów badań, które umożliwiają odpowiednią diagnostykę onkologiczną pacjentów.

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Punkt ten dotyczy planowanej budowy programu, dzięki któremu pacjenci kardiologiczni będą mogli uzyskać nielimitowany dostęp do diagnostyki, terapii, programów prewencji pierwotnej i wtórnej oraz koordynacji leczenia. Efektem takich działań ma być natomiast obniżenie poziomu śmiertelności przez choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zniesienie limitów u specjalistów

Zniesione zostaną limity przyjęć u lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin medycyny. Dodatkowo zaplanowane jest rozszerzenie opieki ambulatoryjnej. Dzięki temu wszyscy pacjenci w Polsce, również ci poniżej 18. roku życia, objęci zostaną szybszą opieką zdrowotną.

Program badawczy nad COVID-19

Dodatkowe środki uzyskają zespoły badawcze z najlepszych uniwersytetów i szpitali w Polsce, aby móc kontynuować pracę nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed następnymi mutacjami wirusa. Pomoc przewidziana jest także dla osób, które potrzebują rehabilitacji postcovidowej.

Wyższe wynagrodzenie kadr medycznych

Zaplanowane zostało podwyższenie minimalnego wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Na podwyższenie wypłat będą mogli liczyć również lekarze specjaliści.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393489360545357834

Fundusz modernizacji szpitali i fundusz medyczny

Samorządy uzyskają środki, które pozwolą na inwestycje w placówkach opieki zdrowotnej na ich terenie. Dzięki temu w sprawnym tempie przeprowadzane będą mogły być potrzebne remonty. Umożliwi to także dostosowanie infrastruktury w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych. Pieniądze z funduszu medycznego pomogą także w finansowaniu kosztownych terapii, onkologii oraz realizacji badań nad nowymi terapiami.

Usprawniona nocna pomoc lekarska

Funkcjonowanie szpitali odbywać się będzie na zasadzie trzech etapów kontaktu w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Pierwszy dotyczył będzie wstępnej diagnostyki oraz e-rejestracji pacjenta. Drugi to sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, natomiast w trzecim poziomie uwzględniona została interwencja karetki i transport do szpitala.

Kadry medyczne

Usprawniona zostanie ścieżka rozpoczęcia zawodu pielęgniarki, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, ale nie pracują w zawodzie. Pojawi się również możliwość zaciągnięcia korzystnych kredytów na start przeznaczonych dla lekarzy po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy. Planowane jest również regularne poszerzanie liczby lekarzy specjalistów oraz dalsze podwyższanie wynagrodzeń dla młodych lekarzy. Dodatkowe kredyty udostępnione zostaną także na opłacenie niestacjonarnych studiów oraz na stypendia na kierunki medyczne i specjalizacje. Co ważne, kredyty te będą bezzwrotne pod warunkiem późniejszego odpracowania w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Agencja rozwoju szpitali

Zaplanowane zostało utworzenie agencji odpowiedzialnej za opracowanie programów modernizacyjnych i optymalizacyjnych. Do zadań agencji należało będzie także monitorowanie wdrażanych programów, analizowanie ich efektów i wprowadzanie ewentualnych zmian. Przewidziane zostało także utworzenie korpusu menedżerów oraz zmiany struktury właścicielskiej szpitali.

Drugi etap reformy sieci szpitali

Reforma ta będzie miała na celu wprowadzenie obowiązkowego monitorowania jakości klinicznej obsługi pacjenta oraz efektywności zarządzania. Zmianom ulegną kryteria przypisywania do sieci szpitali. Konieczna będzie analiza porównawcza, która pozwoli wyłonić liderów szpitalnictwa.

Ustawa o jakości

Ustawa dotyczyć będzie monitorowanie jakości na każdym poziomie systemu ochrony zdrowia. Dzięki niej możliwa będzie również budowa krajowego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Rozwój nowoczesnych technologii w służbie zdrowia

Utworzone zostanie Centrum Obsługi pacjenta, dzięki któremu usprawniona zostanie obsługa i komunikacja z pacjentem. Dodatkowo System Informacji Medycznej (za wcześniejszą zgodą pacjenta) udostępniał będzie lekarzowi informacje na temat zdarzeń medycznych pacjenta i jego dokumentacji zdrowotnej. Nowością będą również zapisy na wizyty lekarskie przez Internet lub telefon, a dzięki temu rejestracja do specjalistów stanie się łatwiejsza. Pozwoli to także na wysyłanie pacjentom wiadomości SMS z przypomnieniem o zbliżającej się wizycie.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393490358022156291/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/plan-na-zdrowie

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konkurs: 50 darmowych biletów na mecz Lechia Gdańsk – Legia Warszawa od PKO BP

PKO BP przygotował konkurs dla swoich Klientów, którzy posiadają Oficjalną Kartę Ekstraklasy. Uczestnicy mogą wygrać bilet na mecz Ekstraklasy, w którym zmierzą się Lechia Gdańsk i Legia Warszawa. Konkurs trwa do środy 24 kwietnia 2019 roku do godziny 23:59.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mistrzowski kredyt gotówkowy w Santander Banku

50 000 zł dla dotychczasowych i 25 000 zł dla nowych Klientów oferuje Santander Consumer Bank w swoim „Mistrzowskim kredycie gotówkowym”. Co jest mistrzowskiego w tym kredycie ?

author
Patryk Byczek
09 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia bibliotekarz?

Każdy z nas prawdopodobnie korzystał w swoim życiu z biblioteki. Sprawdziliśmy, ile można zarobić na tym stanowisku.

author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rzecznik Klienta w Alior Banku

Rzecznik Klienta w Alior Banku pełni istotną rolę w kontaktach z Klientami. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy Rzecznika Klienta i w jaki sposób się z nim skontaktować.

author
Dorota Grycko
24 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Prawie 3 mln Polaków z abonamentem na fitness

Chcemy być fit - dane spółki Benefit Systems to potwierdzają. Prawie 3 mln z nas wydaje w 2600 klubach fitness 3,7 mld zł rocznie. Chętnie korzystamy również z przywilejów pracowniczych, jakimi są np. karty MultiSport.

author
Aneta Jankowska
01 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BNP Paribas oddziały w Wieluniu

Potrzebujesz danych o oddziale BNP Paribas w Twoim mieście? Poniżej znajdziesz informacje o placówce w Wieluniu.

author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj