Kredyt na lokal usługowy

Kredyt na lokal usługowy

Opłaty związane z wynajmem lokalu usługowego mogą być dużym wydatkiem. Z tego powodu niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zakup dedykowanej nieruchomości. Dzięki temu mogą zaoszczędzić część środków, które musiałby zostać przeznaczone na uregulowanie kosztów związanych z wynajmem danej przestrzeni. Sprawdźmy czym dokładnie jest lokal usługowy, a także w jaki sposób możemy sfinansować jego zakup. Przyjrzymy się również podstawie prawnej, która określa przeznaczenie oraz wskazuje wytyczne dotyczące lokalu usługowego.

author
Julia Wierciło
31 października 2023

Oferty kredytowe

Spis treści:

 1. Oferty kredytowe
 2. Lokal usługowy - co to jest?
 3. Lokal usługowy - podstawa prawna
 4. Jak sfinansować zakup lokalu usługowego?
 5. Kto może otrzymać kredyt na lokal usługowy?
 6. Kredyt na lokal usługowy - warunki
 7. Lokal usługowy - na co zwrócić uwagę?
Zwiń spis treści

Lokal usługowy - co to jest?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, lokal usługowy jest izbą lub zespołem izb wydzieloną ścianami trwałymi, znajdującymi się w obrębie budynku. Ich przeznaczeniem jest stały pobyt ludzi, a lokal wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem w celach innych niż cele mieszkalne. Oznacza to, że taki lokal nie może być mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym, ani gospodarczym.

Przeznaczenie lokalu usługowego:

 • handlowe,
 • usługowe,
 • biurowe.

Lokal usługowy - podstawa prawna

Art.  2.  [Samodzielny lokal mieszkalny, lokal o innym przeznaczeniu]
1a.

Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie albo skutecznie dokonanym zawiadomieniem o zakończeniu budowy.

4.

Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej “pomieszczeniami przynależnymi”.

Jak sfinansować zakup lokalu usługowego?

Na rynku istnieje wiele opcji, które umożliwiają klientom otrzymanie finansowania na zakup lokalu usługowego. Są to różnego rodzaju kredyty dopasowane do aktualnych potrzeb i możliwości osoby zainteresowanej.

Aby sfinansować zakup lokalu usługowego możemy skorzystać z opcji takich jak:

 • kredyt hipoteczny – ten typ finansowania jest najbardziej korzystny ze względu na marżę. Najtańszy lokal usługowy w Warszawie kosztuje około 486 tysięcy. Rozłożenie takiej kwoty na dogodne raty będzie możliwe w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt inwestycyjny.

Kto może otrzymać kredyt na lokal usługowy?

Kredyt na lokal usługowy może być zaciągnięty zarówno przez osobę fizyczną, jak i osobę posiadającą działalność gospodarczą.

Mimo możliwości zaciągnięcia kredytu na lokal usługowy przez osoby fizyczne, osoby posiadające działalność mogą skorzystać z dodatkowych rozwiązań. Należy pamiętać, że oferty poszczególnych banków mogą się różnić, w zależności od tego paramentu. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą będziemy mogli wybrać spośród większej ilości rodzajów zobowiązań. Mogą to być na przykład:

 • kredyt hipoteczny – dostępny także dla osób fizycznych,
 • kredyt gotówkowy – możliwy również w przypadku osób fizycznych,
 • kredyt firmowy inwestycyjny – często jest on kredytem celowym, który dostępny jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Kredyt na lokal usługowy - warunki

Aby otrzymanie kredytu na lokal usługowy było możliwe, należy wziąć pod uwagę warunki udzielania tej formy finansowania. Sprawdźmy, które z parametrów są najważniejsze i pozwolą na zaciągnięcie zobowiązania w celu zakupu nieruchomości.

Przy zaciąganiu kredytu na lokal usługowy osoba fizyczna musi wziąć pod uwagę poniższe warunki:

 • odpowiednia zdolność kredytowa,
 • staż pracy lub czas prowadzenia działalności gospodarczej przez kredytobiorcę,
 • stan prawny lokalu usługowego,
 • waluta kredytu – w przypadku kredytu hipotecznego waluta musi odpowiadać walucie osiąganego przez kredytobiorcę wynagrodzenia,
 • zakup ubezpieczenia – lokal usługowy musi posiadać odpowiednie ubezpieczenie,
 • wkład własny – w przypadku kredytu hipotecznego jest to minimum 20% wartości finansowanego lokalu usługowego.

Przy zaciąganiu kredytu na lokal usługowy przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę poniższe warunki:

 • waluta kredytu jest uzależniona od możliwości finansowych kredytobiorcy,
 • wysokość wkładu własnego wynosi najczęściej 20% wartości lokalu usługowego,
 • stan prawny lokalu,
 • wystarczająca zdolność kredytowa,
 • zabezpieczeniem spłaty może być np. weksel in blanco, cesja z polisy ubezpieczenia, zastaw itd.

Sprawdzając warunki finansowania należy pamiętać o tym, że mogą one różnić się w zależności od poszczególnych banków. Przed decyzją dotyczącą zaciągnięcia kredytu należy dokładnie zweryfikować nasze możliwości finansowe.

Lokal usługowy - na co zwrócić uwagę?

Przed zdecydowaniem się na zakup lokalu usługowego należy dokładnie przemyśleć najważniejsze kwestie z nim związane. Czynniki, od których zależy wybór tej nieruchomości mogą różnić się w zależności od naszych potrzeb i prowadzonej działalności.

Sprawdźmy, które z nich są najważniejsze, a także na które warto zwrócić uwagę.

Lokal usługowy – najważniejsze kwestie:

 • rodzaj prowadzonej przez nas działalności,
 • lokalizacja lokalu,
 • liczba metrów lokalu,
 • układ pomieszczeń,
 • koszty związane z utrzymaniem i opłatami,
 • standard wykończenia.

Jeśli w prowadzonych kalkulacjach nie weźmiemy pod uwagę np. kosztów wykończenia lokalu, możemy skorzystać z dodatkowych form finansowania, takich jak pożyczka. Może ona pomóc w szybszym rozpoczęciu działania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pamiętajmy jednak, aby podchodzić świadomie do wszelkich zobowiązań finansowych.

Źródła:

Art. 2. [Samodzielny lokal mieszkalny, lokal o innym przeznaczeniu]

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tak, kredyt hipoteczny może być zaciągnięty na lokal usługowy.

Tak, kredyt gotówkowy może zostać udzielony na lokal usługowy.

Kredyt na lokal usługowy może otrzymać:

 • osoba fizyczna,
 • osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Nie można mieszkać w lokalu usługowym. Lokal ten jest przeznaczony do stałego pobytu ludzi, ale w celach innych niż cele mieszkalne.

Lokal usługowy jest nieruchomością komercyjną. Określany jest często jako nieruchomość inwestycyjna ze względu na swój potencjał inwestycyjny.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

eKredycik – opinie

eKredycik to nowa marka Grupy Kapitałowej SMS Kredyt Holding. W nowej ofercie maksymalnie pożyczymy 5000 zł bez wychodzenia z domu.

author
Patryk Byczek
23 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Bieruniu

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Bieruniu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Citi Handliowy z tytułem najlepszego banku digital

Według rankingu „World’s Best Consumer Digital Banks In Central & Eastern Europe 2018”, który zorganizował amerykański magazyn Global Finance, Citi Handlowy otrzymał tytuł najlepszego banku cyfrowego w Polsce.

author
Patryk Byczek
04 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Stąporkowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Stąporkowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile gotówki posiadają Polacy?

Mogłoby się wydawać, że nastała era pieniądza elektronicznego. Statystyki pokazują jednak, że Polacy wręcz kochają gotówkę. W obiegu jest kilkaset miliardów złotych. Sprawdzamy dane Narodowego Banku Polskiego.

author
Dominika Byczek
29 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Nowym Sączu

Szukasz danych o oddziałach BNP Paribas w Nowym Sączu? Sprawdź poniższe informacje, w których zawarliśmy adresy, numery kontaktowe oraz szczegóły oferty w placówkach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj