Płatności powtarzalne Blik

Płatności powtarzalne Blik

author
Dominika Sobieraj
21 marca 2019

BLIK wprowadza nową opcję – płatności powtarzalne. Jak sama nazwa wskazuje, od teraz dzięki aplikacji BLIK można zlecić przelew, o którym będzie pamiętała za nas. BLIK pomyśli za nas, ale nie zrobi niczego bez naszej zgody, więc nie musimy martwić się o to, że pieniądze w niekontrolowany sposób znikną z konta.

BLIK zrewolucjonizował rynek pod względem szybkiego dokonywania płatności (kodem BLIK, czekiem BLIK oraz Przelewem na telefon). Za pomocą BLIK-a można także wypłacać pieniądze z bankomatu nawet wtedy, kiedy nie ma się przy sobie karty.

Na tym jednak nie koniec. Polski Standard Płatności, czyli operator systemu BLIK, dba o to, by w aplikacji stale pojawiały się nowe funkcje. Płatności powtarzalne są najnowszą propozycją mającą ułatwić użytkownikom codzienne życie.

Płatności powtarzalne BLIK – co to?

Jak wskazuje Magdalena Kubisa, dyrektor rozwoju biznesu BLIK,

"

Dzięki płatnościom powtarzalnym wszystkie nasze zobowiązania finansowe, które płacimy regularnie w cyklach, stają się banalnie proste, ponieważ po aktywacji takiej płatności powtarzalnej wszystkie kolejne płatności albo płacą się zupełnie automatycznie (tylko dostaję notyfikację w aplikacji bankowej, że moja płatność została zapłacona) albo – jeżeli tak sobie zażyczę – każda taka płatność przychodzi w mojej aplikacji bankowej dla potwierdzenia.

Użytkownik ma więc wybór. Albo aplikacja wykonuje przelew całkowicie samodzielnie i nie pyta przed wysłaniem o to, czy na pewno chcemy zrealizować płatność, albo za każdym razem w ustalonym dniu wysyła nam zapytanie w celu potwierdzenia naszej dyspozycji.

Płatności powtarzalne mają służyć przede wszystkim w:

  1. abonamencie,
  2. subskrypcjach aplikacji internetowych (np.: platform z filmami, e-bookami lub muzyką),
  3. płatnościach ratalnych (przy np.: kredycie lub pożyczce).

Przy płatnościach powtarzalnych BLIK nie jest wymagane podawanie numeru karty płatniczej (czego niekiedy – w alternatywie do samodzielnych przelewów – wymagają popularne aplikacje oferujące subskrypcje internetowe). Płatności powtarzalne nie wymagają od nas również podawania danych swojego rachunku bankowego w miejscach, w których może nie być on całkowicie bezpieczny.

Płatności powtarzalne BLIK – jak korzystać?

Z płatności powtarzalnych możemy korzystać z poziomu aplikacji bankowości mobilnej na swoim telefonie z ekranem dotykowym. Zgodę na wykonywanie płatności powtarzalnych można wybrać wtedy, kiedy pojawi się ona na ekranie podczas płacenia za usługę. Magdalena Kubisa, na pytanie o to, co powinien zrobić użytkownik BLIK-a, żeby zacząć korzystać z płatności powtarzalnych, odpowiada:

"

U partnera (w sklepie internetowym, aplikacji), u dostawcy usług, który takie płatności oferuje, musi sobie po prostu wybrać aktywację takiej płatności. Zaczyna się to tak, jak normalna płatność BLIK-iem, czyli na stronie sklepu albo w aplikacji mobilnej przepisujemy kod BLIK ze swojej aplikacji bankowej i w drugim kroku dostaję informację o tym, że ta aplikacja czy ten sklep zaprasza mnie do utworzenia takiej płatności cyklicznej (…) i jeżeli to zaakceptuję, to wszystkie płatności albo przechodzą z automatu albo potwierdzam je każdorazowo.

Do wyboru mamy nie tylko sposób przesyłania pieniędzy (automatycznie lub za potwierdzeniem), ale także:

  1. kwotę płatności powtarzalnej,
  2. częstotliwość wykonywania płatności,
  3. datę końca subskrypcji.

Wyłączaniem i ewentualnie ponownym włączeniem płatności powtarzalnych również można zarządzać z poziomu aplikacji. Z usługi możemy zrezygnować w każdym momencie, na przykład jeżeli kwota należności za daną subskrypcję będzie wyższa niż deklarowaliśmy (w takiej sytuacji BLIK wyśle nam stosowne powiadomienie przed przekazaniem pieniędzy).

Gdzie można płacić za pomocą płatności powtarzalnych BLIK?

Aktualnie z płatności powtarzalnych mogą korzystać jedynie Klienci dwu polskich banków: Banku Pekao S.A. Usługa do końca marca dostępna będzie przy płatnościach w sieci Play oraz u ubezpieczyciela LINK4.

"

Na wprowadzeniu tej innowacji skorzystają nie tylko użytkownicy, ale także dostawcy usług udostępnianych w abonamencie lub na zasadach subskrypcji. Ich klienci chętniej będą decydowali się na tego typu usługi. Otrzymują bowiem łatwy dostęp do zarządzania nimi w jednym miejscu, czyli aplikacji mobilnej banku, bez konieczności logowania się w wielu różnych serwisach dostawców

– wskazuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. Rozwiązanie płatności powtarzalnych zostało wprowadzone we współpracy z eCard oraz BlueMedia.


Źródło:

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Fitbit Pay i Garmin Pay w Alior Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2019

Fitbit Pay i Garmin Pay w Alior Banku

Inspektorat ZUS w Dębicy
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Dębicy

mBank placówki w Oświęcimiu
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 lutego 2019

mBank placówki w Oświęcimiu

10 lat firmy SMS Kredyt
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2017

10 lat firmy SMS Kredyt

Przelewy natychmiastowe w PKO
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
26 października 2017

Przelewy natychmiastowe w PKO