Podsumowanie gospodarcze roku 2019

Podsumowanie gospodarcze roku 2019

author
25 grudnia 2019

Rok 2019 zakończy się dla Polski z wynikiem wzrostu gospodarczego na szacowanym poziomie 4%. Eksperci wskazują także na fakt istnienia dobrej koniunktury wśród firm i spadku szarej strefy. Kolejne miesiące funkcjonowania nie będą jednak dla Polski sielanką. Czeka nas wiele politycznych wyzwań. gospodarczych zagrożeń. O czym dokładnie mowa? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

W czwartek 19 grudnia br. Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował oficjalne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w polskiej gospodarce. Wydarzeniu towarzyszyła publikacja najnowszych wyników badań dotyczących funkcjonowania polskich przedsiębiorstw w 2019 roku. Jakie wnioski wyciągnęli eksperci? Czy prognozy dla polskiej gospodarki są korzystne?

Podstawowe wnioski za 2019 rok

Wzrost gospodarczy przekraczający 4%, korzystna koniunktura wśród firm, rosnące wpływy z podatku CIT, ograniczenie szarej strefy i wdrożenie nowych rozwiązań proinwestycyjnych – to zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego pięć najważniejszych zmian gospodarczych zaobserwowanych na krajowym rynku w  2019 roku. 

"

Jak pokazują dane, średnioroczny wzrost gospodarczy za 2019 r. przekroczy 4 proc., a tym samym będzie zauważalnie wyższy od prognozowanego, plasując Polskę na 4. miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Prognozy Komisji Europejskiej na 2020 rok pokazują, że Polska nie powinna obawiać się kryzysu. Zauważalne będzie lekkie spowolnienie wzrostu, ale wciąż będzie on oscylował wokół 3,5 proc. Komisja zakłada, że wyprzedzą nas tylko Malta, Rumunia i Irlandia

– dodaje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Prognozy dla przedsiębiorstw

Eksperci są zdania, że dobre tempo rozwoju Polski zawdzięczamy przede wszystkim wysokiemu poziomowi konsumpcji, którą napędza dobra sytuacja na rynku pracy i najwyższa od dekady dynamika płac. Czynniki te w sposób bezpośredni zależne są od działalności polskich przedsiębiorstw. Te mają dobre poczucia co do przyszłości funkcjonowania krajowego biznesu, choć wskazują przy tym na kwestie, które działać będą na korzyść spowolnienia.

Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że niemal 48%  przedsiębiorstw deklaruje zwiększenie popytu na swoje usługi lub produkty w mijającym roku, przy jednoczesnym spadku zatorów płatniczych o niemal 8 punktów procentowych w stosunku do zeszłego roku. Z drugiej jednak strony na rynku coraz wyraźnej daje się zauważyć niekorzystne prądy – Brexit i spowolnienie w Niemczech to główne czynniki ryzyka dla polskiej gospodarki.

Wyzwania dla polskiego rynku

Do czynników ryzyka, które mogą wpłynąć na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 roku, należy zaliczyć przede wszystkim spowolnienie gospodarcze zaobserwowane u naszego głównego partnera – Niemiec. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że wśród firm eksportujących do Niemiec, aż 2/5 postrzega spowolnienie u naszego zachodniego sąsiada jako bardzo dotkliwe. Najczęściej dotyczy to firm dużych działających z udziałem kapitału zagranicznego i wyspecjalizowanych w eksporcie. 

Brexit może odcisnąć piętno

Nadchodzący Brexit jest zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego drugim najpoważniejszym zagrożeniem dla szybkiego tempa rozwoju polskiej gospodarki. Z badania instytucji wynika, że wśród polskich przedsiębiorstw pojawiła się obawa przed konsekwencjami wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponad 16% firm eksportujących do Wielkiej Brytanii obawia się spadku eksportu w wyniku opuszczenia Unii Europejskiej przez ten kraj oraz konsekwencji z tym związanych.

Biznes powinien pamiętać o klimacie

W najnowszych analizach i prognozach dotyczących stanu gospodarki eksperci nie pominęli elementu, którego znaczenie dynamicznie wzrasta od kilku dobrych lat. Mowa oczywiście o polityce klimatycznej, którą uważa się dziś za jedną z największych szans dla krajowego rozwoju, ale także za wielkie wyzwanie stojące przed Polską. Dyskutowana na forum Unii Europejskiej kwestia neutralności klimatycznej z pewnością będzie miała fundamentalne znaczenie dla kształtu gospodarki europejskiej. PIE jest zdania, że w przypadku Polski owe zmiany będą wyjątkowo duże.

Prawdą jest, że proces transformacji energetycznej w naszym kraju już się stopniowo dokonuje. W porównaniu z sytuacją sprzed dekady, zatrudnienie w sektorze węgla kamiennego spadło o 31%, a wydobycie – o 1/5.  Sama z kolei wydajność wzrosła aż o 15%. Sektor energetyczny, poza wymiarem ekonomicznym, ma jednak także wymiar związany z bezpieczeństwem gospodarczym. W tym kontekście za bardzo ważny czynnik należy uznać planowane na 2022 rok zakończenie importu gazu z kierunku rosyjskiego.

Eksperci z PIE przypominają także, iż radykalnemu zmniejszeniu na przełomie ostatnich lat uległ import ropy z Rosji do Polski. Gwoli wyjaśnienia, w 1996 roku Polska pozyskiwała ten surowiec w całości od Rosjan. W tej chwili wskaźnik pozyskiwana wynosi 63%. Zdanem analityków rynkowych dążenie do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym wypełnianiu zobowiązań klimatycznych będzie trudnym, lecz niezwykle ważnym, zadaniem dla Polski na 2020 oraz kolejne lata.


Źródła:
http://pie.net.pl/polska-gospodarka-2019-r-powyzej-prognoz-z-rosnacym-popytem-i-nasilajacymi-sie-globalnymi-ryzykami/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Młodzi najchętniej kupują Coca-Colę
Blog
author
24 października 2017

Młodzi najchętniej kupują Coca-Colę

Jakie mieszkania kupując Polacy ?
Wpisy
author
30 października 2017

Jakie mieszkania kupując Polacy ?

Santander Bank Polska wesprze handel międzynarodowy
Bez kategorii
author
06 października 2019

Santander Bank Polska wesprze handel międzynarodowy

Oszustwo na masażystę
Bez kategorii
author
23 listopada 2019

Oszustwo na masażystę

Kredyt konsolidacyjny Prudnik
Kredyty miasta
author
16 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Prudnik