Podsumowanie gospodarcze roku 2019

Podsumowanie gospodarcze roku 2019

author
Halszka Gronek
25 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Rok 2019 zakończy się dla Polski z wynikiem wzrostu gospodarczego na szacowanym poziomie 4%. Eksperci wskazują także na fakt istnienia dobrej koniunktury wśród firm i spadku szarej strefy. Kolejne miesiące funkcjonowania nie będą jednak dla Polski sielanką. Czeka nas wiele politycznych wyzwań. gospodarczych zagrożeń. O czym dokładnie mowa? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

W czwartek 19 grudnia br. Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował oficjalne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w polskiej gospodarce. Wydarzeniu towarzyszyła publikacja najnowszych wyników badań dotyczących funkcjonowania polskich przedsiębiorstw w 2019 roku. Jakie wnioski wyciągnęli eksperci? Czy prognozy dla polskiej gospodarki są korzystne?

Podstawowe wnioski za 2019 rok

Wzrost gospodarczy przekraczający 4%, korzystna koniunktura wśród firm, rosnące wpływy z podatku CIT, ograniczenie szarej strefy i wdrożenie nowych rozwiązań proinwestycyjnych – to zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego pięć najważniejszych zmian gospodarczych zaobserwowanych na krajowym rynku w  2019 roku. 

"

Jak pokazują dane, średnioroczny wzrost gospodarczy za 2019 r. przekroczy 4 proc., a tym samym będzie zauważalnie wyższy od prognozowanego, plasując Polskę na 4. miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Prognozy Komisji Europejskiej na 2020 rok pokazują, że Polska nie powinna obawiać się kryzysu. Zauważalne będzie lekkie spowolnienie wzrostu, ale wciąż będzie on oscylował wokół 3,5 proc. Komisja zakłada, że wyprzedzą nas tylko Malta, Rumunia i Irlandia

– dodaje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Prognozy dla przedsiębiorstw

Eksperci są zdania, że dobre tempo rozwoju Polski zawdzięczamy przede wszystkim wysokiemu poziomowi konsumpcji, którą napędza dobra sytuacja na rynku pracy i najwyższa od dekady dynamika płac. Czynniki te w sposób bezpośredni zależne są od działalności polskich przedsiębiorstw. Te mają dobre poczucia co do przyszłości funkcjonowania krajowego biznesu, choć wskazują przy tym na kwestie, które działać będą na korzyść spowolnienia.

Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że niemal 48%  przedsiębiorstw deklaruje zwiększenie popytu na swoje usługi lub produkty w mijającym roku, przy jednoczesnym spadku zatorów płatniczych o niemal 8 punktów procentowych w stosunku do zeszłego roku. Z drugiej jednak strony na rynku coraz wyraźnej daje się zauważyć niekorzystne prądy – Brexit i spowolnienie w Niemczech to główne czynniki ryzyka dla polskiej gospodarki.

Wyzwania dla polskiego rynku

Do czynników ryzyka, które mogą wpłynąć na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 roku, należy zaliczyć przede wszystkim spowolnienie gospodarcze zaobserwowane u naszego głównego partnera – Niemiec. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że wśród firm eksportujących do Niemiec, aż 2/5 postrzega spowolnienie u naszego zachodniego sąsiada jako bardzo dotkliwe. Najczęściej dotyczy to firm dużych działających z udziałem kapitału zagranicznego i wyspecjalizowanych w eksporcie. 

Brexit może odcisnąć piętno

Nadchodzący Brexit jest zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego drugim najpoważniejszym zagrożeniem dla szybkiego tempa rozwoju polskiej gospodarki. Z badania instytucji wynika, że wśród polskich przedsiębiorstw pojawiła się obawa przed konsekwencjami wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponad 16% firm eksportujących do Wielkiej Brytanii obawia się spadku eksportu w wyniku opuszczenia Unii Europejskiej przez ten kraj oraz konsekwencji z tym związanych.

Biznes powinien pamiętać o klimacie

W najnowszych analizach i prognozach dotyczących stanu gospodarki eksperci nie pominęli elementu, którego znaczenie dynamicznie wzrasta od kilku dobrych lat. Mowa oczywiście o polityce klimatycznej, którą uważa się dziś za jedną z największych szans dla krajowego rozwoju, ale także za wielkie wyzwanie stojące przed Polską. Dyskutowana na forum Unii Europejskiej kwestia neutralności klimatycznej z pewnością będzie miała fundamentalne znaczenie dla kształtu gospodarki europejskiej. PIE jest zdania, że w przypadku Polski owe zmiany będą wyjątkowo duże.

Prawdą jest, że proces transformacji energetycznej w naszym kraju już się stopniowo dokonuje. W porównaniu z sytuacją sprzed dekady, zatrudnienie w sektorze węgla kamiennego spadło o 31%, a wydobycie – o 1/5.  Sama z kolei wydajność wzrosła aż o 15%. Sektor energetyczny, poza wymiarem ekonomicznym, ma jednak także wymiar związany z bezpieczeństwem gospodarczym. W tym kontekście za bardzo ważny czynnik należy uznać planowane na 2022 rok zakończenie importu gazu z kierunku rosyjskiego.

Eksperci z PIE przypominają także, iż radykalnemu zmniejszeniu na przełomie ostatnich lat uległ import ropy z Rosji do Polski. Gwoli wyjaśnienia, w 1996 roku Polska pozyskiwała ten surowiec w całości od Rosjan. W tej chwili wskaźnik pozyskiwana wynosi 63%. Zdanem analityków rynkowych dążenie do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym wypełnianiu zobowiązań klimatycznych będzie trudnym, lecz niezwykle ważnym, zadaniem dla Polski na 2020 oraz kolejne lata.


Źródła:
http://pie.net.pl/polska-gospodarka-2019-r-powyzej-prognoz-z-rosnacym-popytem-i-nasilajacymi-sie-globalnymi-ryzykami/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki od 18 lat bez zdolności kredytowej

Ukończenie 18. roku życia to wstęp do wielu możliwości finansowych, w tym do uzyskania pożyczki. W naszym rankingu zebraliśmy oferty dostępne dla wszystkich pełnoletnich w całości przez Internet. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
23 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

T-Mobile Usługi Bankowe w Sokołowie Podlaskim

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy posiadający ponad 20 placówek stacjonarnych. Sprawdź informacje na temat placówki w Sokołowie Podlaskim.

author
Patryk Byczek
16 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Łodzi

T-Mobile Usługi Bankowe to oferta przygotowana przez sieć komórkową T-Mobile oraz Alior Bank. Z usług i produktów instytucji można korzystać przez Internet i w placówkach stacjonarnych. Sprawdzamy dane oddziału T-Mobile Usługi Bankowe w Łodzi.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ulga termomodernizacyjna na dom – do 53 000 zł

Rząd stawia na termomodernizację domów. Po wprowadzeniu programu „Czyste Powietrze” nadszedł czas na ogłoszenie nowych zmian - od przyszłego roku koszty poniesione na termomodernizację będzie można odliczyć od dochodu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące nowej ulgi podatkowej. 

author
Dominika Byczek
29 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Sieradz

Chcesz wziąć tanią pożyczkę w Sieradzu? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oszczędności Polaków to 706 mld zł

Nastąpił wzrost oszczędności Polaków. Ile udało się nam zaoszczędzić na prywatnych rachunkach?

author
Aneta Jankowska
07 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj