zadluzenia.com
zamknij

Ulga termomodernizacyjna na dom – do 53 000 zł

Rząd stawia na termomodernizację domów. Po wprowadzeniu programu „Czyste Powietrze” nadszedł czas na ogłoszenie nowych zmian - od przyszłego roku koszty poniesione na termomodernizację będzie można odliczyć od dochodu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące nowej ulgi podatkowej. 


Projekt ustawy został już przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja została zaprezentowana na stronie internetowej kancelarii premiera. Zmieni się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem nowej ulgi jest oczywiście poprawa jakości powietrza. 

 

Ulga termomodernizacyjna

 

- od kiedy: 1 stycznia 2019 roku 
- przedmiot ulgi: koszt termomodernizacji 
- sposób:na podstawie audytu 
-sposób rozliczania:w skali 19% albo podatkiem zryczałtowanym 
- dla kogo:właścicieli domków jednorodzinnych 
- kwota ulgi:23% wydatków (max. 53 000 zł)Ulga termomodernizacyjna - dla kogo? 

Ulga termomodernizacyjna będzie dostępna tylko dla tych, którzy rozliczają się:
- według skali podatkowej,
- płacąc podatek 19%,
- płacąc podatek w formie ryczałtu od przedmiotów ewidencjonowanych. 

Ponadto ulga będzie przysługiwała tylko tym, którzy wykonają termomodernizację w domkach jednorodzinnych, do których posiadają akt własności. Ulga nie przysługuje osobom, które termomodernizacji dokonają w blokach lub domkach z zabudowy szeregowej. 

W dodatku ulga może zostać przyznana tylko na działania wykonane przez specjalistów - n
ie ma zatem możliwości, aby jakiekolwiek samodzielnie wykonane prace zostały potem odliczone w formie ulgi podatkowej. 


Termomodernizacja przy remoncie domu

Osoby remontujące domy będą mogły odliczyć sobie:
- wymianę źródeł ciepła starej generacji (opalane węglem) na nowoczesne węzły cieplne, 

- wymianę kotłów na paliwo stałe (biomasa, węgiel), 
- wprowadzenie systemu ogrzewania elektrycznego, 
- wprowadzenie kotłów gazowych kondensacyjnych i pomp ciepła,
- docieplenie budynków,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych).Termomodernizacja przy budowie domu

Osoby, które dopiero budują dom, również będą mogły skorzystać z odliczenia środków w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli przeznaczą pieniądze na:

- dofinansowanie zakupu i montażu węzłów cieplnych,
- wprowadzenie kotłów na paliwo stałe,
- zastosowanie systemów ogrzewania elektrycznego,
- wprowadzenie kotłów gazowych kondensacyjnych i pomp ciepła.


Ile będzie można odliczyć?

Maksymalnie 53 000 zł. Tyle odliczą jednak jedynie osoby, które na całą termomodernizację wydadzą ponad 230 tysięcy. Dlaczego? Ponieważ obowiązuje także maksymalny procent odliczenia - w każdym przypadku może to być jedynie 23% wszystkich wydatków związanych z termomodernizacją. 
Warunki skorzystania z ulgi

Aby skorzystać z ulgi, należy mieć oficjalnie udokumentowane zlecenie wykonania wszystkich prac termomodernizacyjnym fachowcom. Oznacza to, że pieniądze nie zostaną nam zwrócone, jeżeli zrobimy coś "na własną rękę". Wszystko wydatki muszą być udokumentowane. W dodatku obowiązkowym warunkiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego. 

Przedsięwzięcie, na które chcemy uzyskać ulgę, musi być zrealizowane w ciągu trzech lat. Jeżeli nie zrealizujemy przedsięwzięcia - niestety wszystkie odliczone kwoty będziemy musieli zwrócić państwu. Zwrot nastąpi w zeznaniu składanym za ten rok, w którym upłynął trzyletni termin realizacji termomodernizacji. 

Wymagane dokumenty 

Wartość kosztów związanych z termomodernizacją jest wyliczana na podstawie faktur VAT, które są wystawione przez podatnika niekorzystającego ze zwolnień w zakresie wykonanych prac. Kwota wydatków jest liczona oczywiście wraz z zapłaconym VAT-em. Odliczeniu będzie podlegało tylko to, co zostało wskazane w audycie energetycznym

Ulgą nie będą objęte wydatki, które zostały sfinansowane ze środków rządowych, czyli przez NFOŚiGW, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz takie, które zostały już zwrócone podatnikowi. Wprowadzenie takiej ulgi było zapowiadane kilka miesięcy termu. Już w czerwcu minister Czerwińska ogłosiła, że podatnicy muszą mieć możliwość skorzystania z czegoś, co zachęci ich do przeprowadzenia termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w których zamieszkują. A cóż zachęci bardziej, niż zwrot kosztów? 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY