Polacy biją rekordy bankructw
Od początku stycznia do 31 października bieżącego roku w Polsce wydano aż 29 471 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Rok 2019 stał się pod tym względem rekordowym, choć do końca rozliczenia rocznego i tak pozostały nam dwa miesiące. Eksperci są zdania, że do tak znaczącego wzrostu liczebności wniosków przyczyniła się liberalizacja prawa.
Jak informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, od początku stycznia do 31 października bieżącego roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano aż 29 471 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Blisko 22% z nich, czyli liczbowo 6365 ogłoszeń, dotyczyło upadłości konsumenckiej, a więc sądowego umorzenia lub redukcji zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Sporo, bo aż 505, ogłoszeń wydanych zostało z powodu upadłości firm, a 395 – z powodu wszczęcia restrukturyzacji.
Rok 2019 stał się pod tym względem rekordowym, choć do końca rozliczenia rocznego i tak pozostały nam dwa miesiące. Dla porównania, w 2016 roku liczba ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi lub restrukturyzacyjnym wynosiła prawie dwa razy mniej (15 265 przypadków). Z kolei w 2014 roku takich ogłoszeń było jedynie 4532, czyli mniej, niż obecnie samych ogłoszeń dotyczących upadłości konsumenckiej (bez uwzględnienia firm, wszczętych postępowań restrukturyzacyjnych itp.). Pięć lat stworzyło ogromną różnicę.
Monitor Sądowy i Gospodarczy – najważniejsze informacje
Monitor Sądowy i Gospodarczy, w skrócie MSIG, to ogólnopolski dziennik urzędowy służący do publikacji ogłoszeń o charakterze sądowym bądź gospodarczym. Mowa między innymi o wpisach na temat likwidacji spółek, formowania partii politycznych, ogłoszonej upadłości, wezwań spadkobierców czy osób starających się o prawne zasiedzenie, postępowań o uznanie za zmarłego czy ustanowienia kuratora. MSIG działa na podstawie Ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 1996 nr 6 poz. 42 z późn. zm.).
Październik rekordowy pod względem upadłości konsumenckich
W samym październiku bieżącego roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano aż 725 ogłoszeń dotyczących upadłości konsumenckich. Jest to najwyższy miesięczny wynik w 2019 roku. We wcześniejszych miesiącach liczba zasądzanych upadłości osób fizycznych oscylowała wokół zakresu 560-680 ogłoszeń na miesiąc – z jednym tylko wyjątkiem, kiedy to w marcu br. wydano aż 712 upadłości konsumenckich.
Październikowe wyniki okazały się wysokie także w przypadku upadłości firm (52) i postępowań restrukturyzacyjnych (41). Jednak tegoroczne wyniki w tych dwóch zakresach padły w innych miesiącach. Najwięcej upadłości firm ogłoszono w styczniu (67 przypadków), a najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych – w marcu (49). Pełną listę miesiecznych raportów Monitora Sądowego i Gospodarczego zamieszczamy poniżej:
Miesięczne dane dotyczące upadłości w 2019 roku:
- styczeń – 67 upadłości firm, 35 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 590 upadłości konsumenckich;
- luty – 49 upadłości firm, 40 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 605 upadłości konsumenckich;
- marzec – 57 upadłości firm, 49 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 712 upadłości konsumenckich;
- kwiecień – 42 upadłości firm, 35 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 680 upadłości konsumenckich;
- maj – 46 upadłości firm, 35 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 635 upadłości konsumenckich;
- czerwiec – 44 upadłości firm, 30 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 594 upadłości konsumenckie;
- lipiec – 46 upadłości firm, 41 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 672 upadłości konsumenckich;
- sierpień – 48 upadłości firm, 39 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 588 upadłości konsumenckich;
- wrzesień – 54 upadłości firm, 52 postępowania restrukturyzacyjne oraz 564 upadłości konsumenckich;
- październik – 52 upadłości firm, 41 postępowań restrukturyzacyjnych oraz 725 upadłości konsumenckich.
Łącznie: 29 471 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, z czego 6365 ogłoszeń dotyczyło upadłości konsumenckiej, 505 – upadłości firm, a 395 – wszczętych restrukturyzacji.
Liczba upadłości wynika z prawa
Rosnąca liczba ogłaszanych upadłości nie koniecznie musi oznaczać pogarszania się sytuacji finansowej Polek i Polaków. Eksperci wyjaśniają, że ważniejszym powodem wydaje się być fakt, iż na początku 2015 roku w życie weszło zliberalizowane prawo dotyczące upadłości. To właśnie od wtedy w każdym kolejnym roku liczba bankructw była wyższa od tej notowanej w poprzednich 12 miesiącach. Prawo stało się łagodniejsze, a sądy oddalają dziś jedynie te wnioski, których wnioskodawcy doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Ważną informacją może okazać się fakt, iż w marcu 2020 roku w życie ma wejść prawo na nowo definiujące instytucję upadłości konsumenckiej. Od chwili zaczęcia obowiązywania zmienionych przepisów upadłość będzie można ogłosić niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu dłużnik sam doprowadził do niewypłacalności. Liczba osób chętnych do skorzystania z możliwości ogłoszenia upadłości może zatem jeszcze bardziej wzrosnąć.
Jedynymi wyjątkami od tak skrajnie liberalnego prawa pozostaną sytuacje, w których potencjalny bankrut ma za sobą prawomocny wyrok dotyczący działań na szkodę wierzycieli. Ustawodawcy zaznaczają również, iż okoliczności związane z winą bankruta nie będą jednak zupełnie ignorowane. Według zapowiedzi mają one nabrać znaczenia na późniejszych etapach procesu, a wiec w chwili wydawania decyzji o oddłużeniu i ustalaniu planu spłaty.
Źródła:
https://www.coig.com.pl/lista-upadlosci-firm.php
Dodaj komentarz