Polacy biją rekordy w liczbie zastrzeganych dokumentów

Polacy biją rekordy w liczbie zastrzeganych dokumentów

author
Halszka Gronek
31 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Każdego dnia do baz systemu „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” trafiają informacje o kolejnych pięciuset utraconych dokumentach. Polacy zgłaszają zaginięcia dowodów, paszportów oraz dokumentów prawa jazdy. Dzięki temu mogą być pewni, że wszelkie ewentualnie wyłudzenia kredytów na ich dane osobowe zostaną skutecznie udaremnione przez podmioty sektora finansowego.

Jak wynika z najnowszego komunikatu prasowego Związku Banków Polskich, w trzecim kwartale bieżącego roku Polacy dokonali rekordowej liczby zastrzeżeń dokumentów publicznych. Mowa aż o 45,2 tys. nowych zgłoszeń wpisanych do baz systemu „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” między czerwcem a wrześniem 2019 roku. Tak wysoki wynik jest najlepszym od przeszło 12 lat, podczas których Związek Banków Polskich sporządzał raport „infoDOK” jako część społecznej kampanii informacyjnej. 

Dlaczego warto zastrzegać dokumenty publiczne? Odpowiedź jest bardzo prosta: by zapobiec wszelkim wyłudzeniom, na przykład szybkich kredytów bez zaświadczeń czy pożyczek na dowód osobisty. W swym najnowszym komunikacie ZBP informuje, że między czerwcem a wrześniem br. systemowi „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” udało się zablokować aż 1,2 tys. prób wyłudzenia. Oszuści znajdujący się w posiadaniu cudzego dowodu lub paszportu starali się ukraść prawie 67 milionów złotych!

Stan bazy systemu na koniec września 2019 roku

Pod koniec września bieżącego roku baza dokumentów zgłoszonych w systemie „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” liczyła aż 1 mln 824 tys. sztuk. Wszystkie te dokumenty zostały albo zgubione, albo skradzione, a w obawie przez ich złym wykorzystaniem właściciele postanowi dokonać zgłoszenia w ogólnopolskim systemie koordynowanym przez Związek Banków Polskich. Liczby zdają się potwierdzać słuszność podejmowanych działań: im więcej zastrzeżonych dokumentów, tym mniej przypadków odnotowanych użyć dokumentów innej osoby (patrz: wykres poniżej).

Fakt coraz częstszego zastrzegania utraconych dowodów niezaprzeczalnie jest powodem do zadowolenia – wszak świadczy o rosnącej świadomości konsumentów w obszarze możliwych konsekwencji kradzieży lub zaginięcia dokumentów publicznych. Analizując kwartalne wyniki system, można dojść do wniosku, iż między czerwcem a wrześniem br. średnio co trzy minuty zastrzegano utracony dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Dziennie mowa prawie o 500 zgłoszeniach. 

"

Każdy kolejny tak udany kwartał z punktu widzenia wysokiej liczby zastrzeżonych dokumentów z jednoczesną niską liczbą prób wyłudzeń kredytów bardzo nas cieszy. Podkreślamy, że zastrzeżeń można dokonywać nie tylko osobiście w oddziałach banku, ale także z wykorzystaniem numeru +48 828 828 828, który do tej pory kojarzony był głównie z Systemem Zastrzegani Kart

– informuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wyłudzenia to rzeczywisty problem system bankowego

Zgubienie portfela może w swych skutkach okazać się dużo poważniejsze od utraty gotówki. Gdy nieuprawniona osoba znajdzie się w posiadaniu dokumentu publicznego posiadającego konkretne wrażliwe dane, na przykład numer PESEL, będzie mogła go wykorzystać w niekorzystny dla nas sposób, przykładowo wyłudzając kredyt na nasze dane osobowe. Przed tego typu konsekwencjami chroni nas możliwość zastrzeżenia utraconego dokumentu – a więc właśnie system „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE”.

Tylko w trzecim kwartale bieżącego roku system koordynowany przez Związek Banków Polskich udaremnił łącznie aż 1231 prób wyłudzeń kredytów. Najwięcej przypadków, bo aż 183, odnotowano na terenie województwa mazowieckiego. Na drugim miejscu, z wynikiem 168 udaremnionych prób, znalazł się Śląsk, a na trzecim – Wielkopolska (114 przypadków). Z kolei najmniejszą liczbę blokad dokonano na Opolszczyźnie (22 odnotowanych udaremnień). Niewielka powierzchnia województwa może być jednym z powodów tak niskiego wyniku.

"

Gdyby nie System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, każdy taki dokument mógłby zostać wykorzystany np. do wyłudzenia kredytu – w tym miejscu warto podkreślić, że średnio próbuje się w Polsce ukraść w ten sposób niemal 30 tysięcy złotych. Korzystając z okazji warto podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierają naszą Kampanie Informacyjną: Bank Pekao S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy|, Santander Bank Polska S.A.

– dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE”.


Źródła:
https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Rekordowy-kwartal-–-niemal-pol-tysiaca-zastrzeganych-dokumentow-dziennie

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

WeWork w Polsce

Światowy twórca społeczności przedsiębiorców, którzy korzystają z work-space’ów – WeWork, oficjalnie otworzył swoje biura w Polsce. Nasz kraj jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej, w którym przedsiębiorcy mogą korzystać z usług WeWork. Dwa biura firmy znajdują się w Warszawie.

author
Aneta Jankowska
23 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ceny roamingu mogą wzrosnąć

Polacy chętnie korzystają z roamingu. Po zmianach rozmawiamy za granicą bez zahamowań, co niekoniecznie cieszy operatorów komórkowych. Okazuje się, że nowe przepisy przyniosły dla nich wielkie straty.

author
Aneta Jankowska
10 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Lewinie Brzeskim

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Lewinie Brzeskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank w Pobiedziskach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pobiedziskach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Deutsche Bank w Tychach

Deutsche Bank Polska wchodzi w skład światowej grupy finansowej, jednej z największych insytucji tego typu na świecie. Klienci Indywidualni mogą skorzystać z usług Deutsche Banku w jednym ze 150 oddziałów stacjonarnych. Jeden z nich mieści się w Tychach. 

author
Dominika Byczek
01 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Siódme urodziny IKO

Aplikacja mobilna PKO Banku Polskiego – IKO – działa nieprzerwanie od 7 marca 2013 roku. Od tego czasu mobilne bankowanie jest codziennością dla Klientów największego banku w Polsce.

author
Patryk Byczek
11 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj