Polacy otrzymali 60 mld zł w ramach Programu Rodzina 500+
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformował, że w ciągu niecałych trzech lat w ramach programu Rodzina 500+ do polskich rodzin trafiło ponad 60 000 000 000 złotych.
Dane zaprezentowano podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości “Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce”. Wiceminister dodał również, że podniesienie wskaźnika dzietności z 1,26 do 1,47 oraz blisko całkowite zlikwidowanie ubóstwa wśród dzieci to owoce realizacji programu.
Senior i Maluch Plus
Stanisław Szwed wspominał również o takich programach jak Maluch Plus oraz Senior Plus.
Maluch Plus ma za zadanie wspierać rozwój instytucji, które sprawują opiekę nad dziećmi do lat trzech. Mowa o żłobkach, dziennych opiekunach, czy klubach dziecięcych. W ciągu trzech lat nakłady podwyższono w tym obszarze ze 150 000 000 złotych do 450 000 000 złotych. Wiceminister mówił również, że podczas startu projektu „użłobkowienie” wynosiło 12%, natomiast po trzech latach wskaźnik ten wynosi 20%. To główne sukcesy programu Maluch Plus.
Senior Plus to program wchodzący w zakres rządowej polityki senioralnej pozwalający na otrzymywanie dotacji na utworzenie lub wsparcie klubów dla seniorów oraz domów dziennych. Szwed poinformował, że rząd inwestuje w ten program rocznie około 80 000 000 złotych.
Inne fundusze i programy
Wiceminister RPiPS wspominał także o programie Opieka 75 Plus. Jego realizacja polega na tym, że gminy do 60 000 mieszkańców mogą skorzystać ze wsparcie finansowego, które w połowie opłacą koszty usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
Dodatkowo poruszono temat powstałego w styczniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczny budżet przewiduje wsparcie funduszu kwotą 700 000 000 złotych, natomiast w przyszły roku mają być to środki na poziomie 2 000 000 000 złotych. Mają one wspierać osoby niepełnosprawne i niesamodzielne w kwestii opłaty mieszkań chronionych, budowy wind oraz innych potrzebnych pomocy ułatwiających funkcjonowanie w życiu codziennym.
Wsparcie dla urzędów pracy
Wiceminister Szwed mówił również o wsparciu urzędów pracy, na które rząd ma przeznaczyć w bieżącym roku 150 000 000 złotych. Środki mają przeciwdziałać bezrobociu oraz dofinansować zatrudnienie. Ze środków tych warto skorzystać, ponieważ skierowane są one do samorządów.
Ponadto Krajowy Fundusz Szkoleniowcy otrzyma w tym roku wsparcie w wysokości 230 000 000 złotych. Jest to o 100% więcej środków, które znajdą swoje przeznaczenie zarówno w szkoleniach, jak i przekwalifikowaniach w zawodzie.
Dodaj komentarz