Podpis elektroniczny w EPU

Podpis elektroniczny w EPU

autor wpisu
Emilia
18 marca 2017
Do prawidłowego wniesienia pozwu w EPU konieczne jest podpisanie pozwu. W EPU zarówno powód jak i jego pełnomocnik posługują się wyłącznie podpisem elektronicznym. Podpis ten służy do podpisywania wszelkich pism procesowych składanych w e-Sądzie.

W przypadku EPU, można posługiwać się:

1) zwykłym podpisem elektronicznym, który uzyskuje się ze strony EPU, bez opłat. Musi być to poprzedzone założeniem konta. Po aktywacji konta należy złożyć wniosek o wydanie certyfikatu przez Centrum Certyfikacji EPU i oczekiwać (co trwa około 2 godzin) na powiadomienie o wydaniu certyfikatu. Następnie należy pobrać certyfikat. Do prawidłowej instalacji certyfikatu w systemie operacyjnym potrzebne jest hasło do certyfikatu, które jest przesyłane za pomocą poczty e-mail.

Jeżeli po pobraniu certyfikatu zostanie on utracony należy ponownie wygenerować wniosek o wydanie certyfikatu. Zwykłym podpisem elektronicznym można posługiwać się wyłącznie w e-postępowaniu. Okres ważności certyfikatu dotyczącego zwykłego podpisu elektronicznego wynosi 1 rok;

2) bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Możliwość korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego następuje automatycznie po rejestracji konta użytkownika. Użytkownik musi jednak wcześniej sam uzyskać bezpieczny podpis elektroniczny u jednej z firm certyfikacyjnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Koronowo
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
06 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Koronowo

Alior Bank w Chełmku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2019

Alior Bank w Chełmku

W jakich miastach działa Uber?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
18 września 2017

W jakich miastach działa Uber?

Biuro paszportowe w Gdańsku
Biura paszportowe
author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gdańsku

Porównaj