Polska – nasza ziemia

Polska – nasza ziemia

author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2021

15 maja 2021 został zaprezentowany nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy – „Polski Ład”. Całość składa się z 10 obszarów, które odnoszą się do najistotniejszych kwestii dla Polek i Polaków. Jeden z obszarów nazwany „Polska – nasza ziemia” zawiera planowane zmiany w polskim rolnictwie. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Polska – nasza ziemia – “Polski Ład”

W programie „Polski Ład” można znaleźć także zaplanowane reformy w sektorze rolniczym. Do najważniejszych zaliczyć można między innymi wprowadzenie Kodeksu Rolnego, który będzie oddzielał małe gospodarstwa od dużych czy uwolnienie Rolniczego Handlu Detalicznego.

Zdaniem Zjednoczonej Prawicy, do jednych z najistotniejszych założeń nowego programu można zaliczyć ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Umożliwi ona bowiem przekazywanie gospodarstw bez konieczności zbywania czy zrzekania się go. Do tej pory proces ten był bardzo uciążliwy i czasochłonny, a po zmianach ma ułatwić życie wielu Polakom.

Program „Polska – nasza ziemia” zawiera łącznie 18 punktów, które zawierają zmiany mające poprawić jakość polskich rolników. Poniżej omawiamy szczegóły każdego z nich.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Radykalne uproszczenie dla rolników

Punkt ten dotyczy planowanej ustawy, której zadaniem będzie uwolnienie wiejskiej działalności gospodarczej. Wkrótce mali rolnicy będą mogli skorzystać z mniejszych wymagań biurokratycznych, takich jak w przypadku choćby rejestracji urządzeń rolnych.

Więcej ziemi dla rolników

Powstanie system informatyczny katalogujący zasoby ziemi państwowej. Umożliwi on szybsze udostępnianie rolnikom ziem, wskazywanie nowych terenów pod inwestycję oraz identyfikację przedmiotów bezumownie gospodarujących na państwowej ziemi.

Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwiększona zostanie kwota dopłat za paliwo rolnicze ze 100 zł za 1ha do 110 zł. Pojawi się także nowy system rozliczeń – tańszy dla państwa i wygodniejszy dla rolnika.

Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym

Nowa ustawa wzmocni prawną ochronę gospodarstw rodzinnych. Pojawi się w niej dostosowana do dzisiejszych realiów definicja gospodarstwa rodzinnego. Dzięki temu gospodarstwa będą mogły uzyskać właściwą rangę i wyeliminuje to problemy spadkowe. Zlikwidowana zostanie także konieczność zbywania gospodarstw przed przejściem na emeryturę.

Jedno cyfrowe okienko dla rolnika

Proces obsługi rolnika przejdzie proces cyfryzacji. Obsługa wniosków o dopłaty bezpośrednie czy podatki za ziemię będzie w pełni przez Internet. Pozwoli to przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego

Zmiany dotyczyć będą możliwości sprzedaży wysyłkowej w ramach RHD na terenie całej Polski. Do tej pory było to możliwe wyłącznie w obrębie województwa, w którym odbywa się produkcja lub na terenach sąsiedniego województwa.

Większa swoboda pracy rolnej

Zaplanowane zostało wprowadzenie nowych norm, które będą regulować konieczność wykonywania prac rolniczych o bardzo wczesnych lub późnych porach dnia.

Zachęty do spółdzielczości rolnej

Opracowany zostanie system mający zachęcać do spółdzielczości rolnej na różnych obszarach. Mowa tu na przykład o ochronie środowiska czy prawie budowlanym.

Kodek rolny

Wprowadzenie nowego Kodeksu będzie miało na celu uregulowanie generalnych zasad i podstawowych praw dotyczących gospodarowania rolnego.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393484845872001027/photo/1

Większa ochrona producentów rolnych

Dzięki powstaniu rachunku powierniczego i zmianom w prawie pozwalającym na zatrzymanie plagi nieterminowych wypłat oraz braku realizacji zobowiązań finansowych producenci rolni będą mieli zapewnioną większą ochronę.

Kapitał dla spółdzielczości

Spółdzielczość ma ogromny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. Dlatego wprowadzone zostaną specjalne narzędzia pozyskiwania kapitału. Dzięki nim spółdzielnie będą mogły emitować udziały inwestycyjne w celu realizacji konkretnych projektów.

Program rozwoju miejscowości popegeerowskich

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych uruchomi specjalne środki na inwestycje w popegeerowskich miejscowościach. Poprawi to obecny stan otoczenia i podniesie jakość życia zamieszkałych na tych terenach.

Monitoring upraw rolnych przeciwdziałających suszy

Powstanie satelitarny system monitoringu upraw rolniczych na terenie kraju. Pozwoli to administracji i rolnikom na bieżącą obserwację i dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach i stratach w produkcji roślinnej.

Rozwój sieci manufaktur spożywczych

Wspierane będą mniejsi producenci, między innymi manufaktury spożywcze jako miejsca sprzedaży produktów dostarczonych bezpośrednio z gospodarstw rolnych.

Elastyczny PROW dla małych i średnich gospodarstw

W PROW powstaną zachęty finansowe dla rolników decydujących się na wprowadzenie w określonych elementów nowych technologii, redukujących koszty funkcjonowania gospodarstwa.

Paszportyzacja polskiej żywności

Zaplanowane zostało utworzenie cyfrowego systemu, który pozwoli na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”. Dzięki temu mniejsze gospodarstwa będą mogły zająć lepszą pozycję w łańcuchu dostaw.

Spółdzielnie energetyczne rolników

Powstanie takich spółdzielni pozwoli na osiągnięcie niezależności energetycznej na różnych obszarach wiejskich. Proste zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych pozwolą zwiększyć odpowiedzialną konsumpcję i produkcję energii w gospodarstwach rolnych.

Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników

Rolnicy będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej. Nowoczesne algorytmy pozwolą na obniżenie kosztów ubezpieczeń i pozwolą na bezpieczniejsze prowadzenie gospodarstwa i stabilizację dochodów.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393524057036005387/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/polska-nasza-ziemia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Tarnowskich Górach
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 maja 2019

Santander Bank Polska w Tarnowskich Górach

Promocja: „Z GOalert na wakacje” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2021

Promocja: „Z GOalert na wakacje” w BNP Paribas

Kredyt hipoteczny Lidzbark Warmiński
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
17 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Lidzbark Warmiński

Kredyt konsolidacyjny Kobyłka
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
04 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Kobyłka

Rachunki BNP Paribas w bankowości mobilnej ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 stycznia 2020

Rachunki BNP Paribas w bankowości mobilnej ING

PKO BP z ofertą dla przedsiębiorców w Black Friday
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 listopada 2019

PKO BP z ofertą dla przedsiębiorców w Black Friday

Porównaj