Jak wynika z treści międzynarodowego raportu ING, poziom życia Polaków uległ polepszeniu. Ponad 2/3 mieszkańców Polski posiada oszczędności, a brak zadłużenia deklaruje niemal połowa ankietowanych. Sprawdź szczegóły tegorocznego „Finansowego Barometru ING”.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 26.04.2018
Udostępnij:

Sytuacja finansowa Polaków wygląda coraz lepiej. Jak przekonują eksperci, polepszenie warunków życia mieszkańców Polski wynika przede wszystkim ze spadku bezrobocia oraz rządowego programu 500+.


fot. Finansowy Barometr ING

Aż 69% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Różnica jest ogromna, bowiem jeszcze dwa lata temu wynik ten wynosił zaledwie 43%.
 

Ta pozytywna w zmiana świadczy o tym, iż Polsce coraz bliżej do jej sąsiadów i europejskiego poziomu gromadzenia oszczędności. Jak powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego – Rafał Benecki, Polska niemal zrównała się pod tym względem z resztą Europy.
 


fot. Finansowy Barometr ING
 

Tylko 11% badanych ma odłożonych mniej funduszy, niż wynosi równowartość ich pensji.

Kwota równa 1-3 pensji stanowi oszczędności aż 31% ankietowanych.

Od 4 do 6 wypłat zaoszczędziło 21 procent Polaków.

Aż 18% ankietowanych na na swoim koncie ekwiwalent o równowartości od 7 do 12 miesięcznych pensji.

I aż 19% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności o kwocie większej niż suma 12 swych przeciętnych wypłat.


fot. Finansowy Barometr ING
 

Mimo wzrostu oszczędności odłożonych przez Polaków w ciagu ostatnich lat, tylko 1/10 z ankietowanych twierdzi, iż pensja, jaką obecnie dostają od pracodawcy, jest w stanie zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

Aż 22% ankietowanych za taką kwotę uznaje 3-krotność swojej wypłaty, a 16% deklaruje iż taką kwotą byłaby dla nich 6-krotność miesięcznego wynagrodzenia.


 

Poczucie stabilizacji, jakie dała polepszająca się sytuacja finansowa Polaków, spowodowało, że mieszkańcy Polski coraz chętniej wydają pieniądze.

Jak dodaje Rafał Benecki, skok dochodów odnotowany w ostatnich latach został w większości przeznaczony na wydatki, a tylko w niewielkim procencie – na tworzenie oszczędności i zabezpieczeń na przyszłość.
 

Taki sposób gospodarowania pieniędzmi przez Polaków nie przyczynił się jednak do wzrostu liczby zadłużonych w Polsce.


fot. Finansowy Barometr ING
 

Aż 48% ankietowanych deklaruje, iż nie posiada żadnego zadłużenia. 
 

Dla porównania warto przyjrzeć się wykresowi, który przedstawia zmianę tego wyniku badania na przełomie ostatnich 5 lat:


fot. Finansowy Barometr ING
 

Polacy rozkoszując się lepszą sytuacją finansową zapominają jednak o zabezpieczeniu swej przyszłości.

Aż 58% z nich uważa, że zapewnienie godziwej emerytury obywatelom jest obowiązkiem państwa.

Mniej niż 1/3 ankietowanych przyznaje, że o emeryturę należy zatroszczyć się samemu.
 


fot. Finansowy Barometr ING
 

Polacy są niestety w błędzie uważając, iż ich przyszłe emerytury będą porównywalne do tych obecnych.
  

Na dzień dzisiejszy emerytury w Polsce stanowią przeciętnie 62% wynagrodzenia osób sprzed ich przejścia na emeryturę – jest to wynik większy od przeciętnego wyniku w Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik ten wynosi tylko 58%.

Zgodnie z prognozami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokolenie dzisiejszych dwudziesto i trzydziestolatków może liczyć na emeryturę w wysokości jedynie 32% swojego wynagrodzenia.  

Warto więc na własną rękę zadbać o zabezpieczenie swej przyszłości. 

Komentarze