W portalu NFZ ocenimy szpital
Już w czerwcu Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi nowy portal służący do oceny szpitali. Byli pacjenci będą w nim oceniać skuteczność metod leczenia danej placówki, a przyszli pacjenci będą mogli sprawdzić opinię o danej placówce, zanim zdecydują się na złożenie do niej skierowania.
Nowy portal NFZ będzie wzorowany na brytyjskim portalu NHS Digital. Aktualnie publikowane są na nim specjalistyczne raporty na temat placówek medycznych. Informację o polskim systemie oceniania szpitali jako pierwszy podał portal prawo.pl.
Wskaźniki pokażą skuteczność leczenia
Na stronie mają być podawane konkretne wskaźniki, które będą poddawane ocenie przez byłych pacjentów lekarza. Kolejni potencjalni pacjenci będą mogli sprawdzić ocenę danego szpitala przed udaniem się do niego.
Na początku wskaźników służących do oceny będzie około 20 – potem liczba ta może wzrosnąć. Będzie można wskazać, jakie powikłania zaszły wskutek leczonej w danym szpitalu choroby/urazu (np.: po usunięciu zaćmy), a także zobaczyć, jakie doświadczenie ma dana placówka w przeprowadzaniu konkretnej operacji lub zabiegu.
Głównymi wskaźnikami mają być:
- średni czas hospitalizacji,
- liczba ponownych hospitalizacji.
Na początku w portalu pojawią się informacje o leczeniu operacyjnym nowotworów oraz o operacjach okulistycznych (np.: zabiegów operacji jaskry lub witrektomii).
Porównamy różne szpitale
Dane będziemy mogli porównać z innymi szpitalami i samodzielnie zdecydować, której placówce powierzymy opiekę nad naszym zdrowiem. System ocen ma pomagać w dokonywaniu dobrego wyboru szpitala oraz motywować lekarzy do wykonywania swojego zawodu jak najlepiej.
Chcemy, by na stronie zdrowedane.nfz.gov.pl pacjent, po wpisaniu nazwy konkretnego szpitala i wybranych zabiegów, otrzymał konkretne informacje -np. ile w tym szpitalu w tej procedurze wynosi średni czas pobytu pacjenta i jak on ma się do średniego czasu w regionie oraz na tle Polski
– wskazuje w rozmowie z prawo.pl Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ.
Informacje w nowym portalu
W portalu NFZ mają pojawić się informacje o tym, ile konkretnych operacji przeprowadzono w danym szpitalu. Początkowo będzie to dotyczyło operacji chirurgicznych wykonywanych pacjentom w przypadku zachorowania na:
- raka ośrodkowego układu nerwowego,
- nowotworu krtani i gardła,
- raka tarczycy i przytarczyc,
- raka żołądka,
- raka jelita grubego,
- raka trzustki,
- raka nerki,
- nowotworu płuca,
- raka pęcherza moczowego,
- raka jajnika,
- raka gruczołu krokowego (prostaty).
Wszystkie dane dotyczące leczenia powinny być publicznie dostępne. Tak się dzieje we wszystkich cywilizowanych krajach. Dzięki temu chory będzie miał w końcu realny wybór. Dopiero, gdy zaczniemy publikować informacje o tym, ile operacji onkologicznych robi dany szpital i jakie ma wyniki, pacjent będzie mógł świadomie wybrać, czy chce się operować w ośrodku, w którym jest wykonywanych 30 operacji rocznie, czy woli się zapisać się na operację w innym szpitalu, o większym doświadczeniu
– mówił portalowi prawo.pl prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Dane są już w Funduszu
Narodowy Fundusz Zdrowia informacje o przeprowadzanych w Polsce zabiegach i operacjach zbiera od lat. W każdym roku w systemie pojawia się średnio:
- 430 mln rekordów dotyczących świadczeń,
- 310 mln rekordów dotyczących recept refundowanych,
- 660 mln rekordów dotyczących procedur medycznych.
Dane były gromadzone, ale wykorzystywano je jedynie w celu rozliczenia szpitali z udzielonych świadczeń. Teraz część z zebranych danych ma zostać zaprezentowana wszystkim obywatelom.
Dodaj komentarz