Od 11 lipca 2019 roku dostępny będzie nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Od obecnych będą się one różniły kolorem znaków, który będzie zielony. Od razu jednak należy zaznaczyć, że profesjonalne tablice będą dostępne dla profesjonalnych podmiotów.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.07.2018
Udostępnij:

Kolejna różnica będzie polegała na tym, że posiadacz nowych tablic rejestracyjnych będzie mógł jeździć na nich nie jednym, a większą ilością samochodów. Dotyczy to głównie przedsiębiorców, którzy trudnią się handlem pojazdów i posiadają w firmie auta niezarejestrowane. Nowe prawo dotknie także ośrodków badawczych z branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo Infrastruktury udostępniło projekt rozporządzenia w sprawie starania się i nadawania tablic dla wielu pojazdów. Samochody dla firm będą mogły poruszać się na zielono-białych tablicach.
 

Informacje szczegółowe

Wiadomo już, że wydanie decyzji o nowych tablicach i profesjonalnym zarejestrowaniu będzie kosztowało 100 złotych. Kolejne 10 złotych to wartość dowodu rejestracyjnego. Dla ośrodków badawczych dokument będzie ważny przez 6 miesięcy, zaś dla przedsiębiorców jedynie 30 dni. Następnym wydatkiem będzie już wydanie samych tablic. Dla samochodów będzie to koszt wynoszący 80 złotych, dla motocykli 40 złotych. 15 złotych będzie kosztował komplet naklejek legalizacyjnych.

Według obliczeń i statystyk, jedynie 20 000 podmiotów w Polsce będzie mogło skorzystać z nowego prawa. 
 

Złożenie wniosku

Aby starać się o otrzymanie nowych tablic, należy wypełnić i dostarczyć odpowiedni wniosek do urzędu miejskiego lub starostwa. Pierwsza z dwóch stron musi być uzupełniona przez urzędnika, zaś drugą wypełnia sam składający wniosek. Dane, które będą potrzebne do wypełnienia wniosku, to między innymi:
 

  • marka pojazdu,

  • model pojazdu,

  • pojemność pojazdu,

  • moc silnika,

  • numer VIN.

Pierwsza strona będzie przedstawiała dane właściciela, zaś druga będzie przedstawiała dane rejestrowanego pojazdu.

Komentarze