Strona główna Wpisy Płatności cyfrowe – raport VISA

Płatności cyfrowe – raport VISA

author
Aneta Jankowska
11 października 2017
Smartfony stają się nam coraz bliższe. Z raportu Visa wynika, że 77% badanych Polaków używa telefonów do bankowania i płatności. 

Nad Wisłą jak i w całej Europie już 77% konsumentów używa smartfonów przy sprawdzaniu stanu swoich finansów oraz codziennych płatnościach. W ten sposób chętnie opłacamy rachunki domowe, bilety parkingowe czy posiłki na mieście. 
 
Visa opublikowała niedawno wyniki swojego badania odnoszącego się do płatności cyfrowych – Digital Payments Study. Przeanalizowano zachowania konsumentów związane z płatnościami cyfrowymi i ich stosunek do kwestii prywatności, a także bezpieczeństwa.

Płatności mobilne coraz bardziej popularne

Polacy coraz częściej dobierają formy płatności do swojego stylu życia. Z badania wynika, że więcej niż dwie trzecie Polaków (67%) sprawdza stan konta i korzysta z innych usług za pośrednictwem aplikacji bankowej. W tym przypadku jesteśmy ponad europejską średnią, która wynosi 63%. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu taką aplikację miało 29% ankietowanych z Polski (8% z nich używało jej do zarządzania pieniędzmi). Co więcej, ponad dwie trzecie ankietowanych (69%) korzystało z portfela elektronicznego (np. PayPal) czy usługi, która umożliwia zapisanie danych karty w sklepie internetowym lub z takich form płatności mobilnych jak np. Android Pay. 

Coraz chętniej dokonujemy również transakcji na urządzeniach mobilnych zamiast na komputerach stacjonarnych i laptopach. Dziś połowa Polaków robi zakupy mobilnie ( średnia europejska wynosi 48%). 52% korzysta ze smartfonów lub tabletów, aby opłacić domowe rachunki.

Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce, tłumaczy, że firma wspiera innowacje i współpracuje z wieloma różnymi partnerami, aby umożliwić konsumentom dokonywanie bezpiecznych płatności mobilnych – w każdym miejscu i z każdego urządzenia. 

Cieszą nas wyniki badań, wskazujące na zaufanie i entuzjazm, z jakim witają oni nowe sposoby dokonywania i odbierania płatności, chętnie korzystając z produktów i usług cyfrowych najlepiej dopasowanych do ich dynamicznego stylu życia – dodaje.

Millenialsi przodownikami zmian

Millenialsi są grupą, w której płatności cyfrowe upowszechniają się najszybciej. 85% respondentów w wieku 18-34, określiło siebie jako użytkowników pieniądza mobilnego. 

89% uważa, że będzie korzystać z pieniądza mobilnego w ciągu najbliższych 3 lat, a odsetek polskich millenialsów dokonujących operacji bankowych online (73%) przewyższa średnią dla wszystkich grup wiekowych (67%). Millenialsi prześcignęli też pozostałe grupy wiekowe pod względem korzystania z urządzeń mobilnych przy przelewach pieniężnych do przyjaciół lub rodziny (dotyczy to 52% millenialsów, natomiast średnia wynosi 43%).

Czy przy płatnościach cyfrowych obawiamy się o bezpieczeństwo i naszą prywatność ?

Polacy coraz mniej martwią się zagrożeniami wynikającymi z płatności mobilnych.

  • odsetek Polaków wyrażających obawy dotyczące prywatności wynosi obecnie 54%, czyli mniej niż w ubiegłym roku
  • 59% obawia się o swoje bezpieczeństwo w trakcie płatności mobilnych, w 2016 r. było to 63%

Z czasem coraz popularniejsze stają się metody uwierzytelniania biometrycznego – 83% konsumentów uważa je za bezpieczne. Ciekawe, że do takich metod zaufanie wykazują zarówno millennialsi, jak i osoby w starsze (84% millennialsów i – przykładowo – 87% osób w wieku 45-54 lata). Natomiast za najbezpieczniejszą formę uwierzytelniania biometrycznego uważane jest skanowanie odcisku palca oraz skanowanie obrazu tęczówki oka (74% i 70%).

Nowe technologie a technika

Dziś, wiele polskich i europejskich detalistów wdraża nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiają płatności z użyciem kart płatniczych oraz urządzeń mobilnych (technologia NFC). Wśród czołowych kategorii detalistów umożliwiających płatności mobilne w Europie są: restauracje, supermarkety czy transport publiczny. Do końca bieżącego roku takie płatności mają być akceptowane u wszystkich detalistów w kraju, zaś do końca 2019 roku ma tak być już w całej Europie. 

Co ciekawe, Europejscy konsumenci korzystający przy zakupach z urządzeń mobilnych wydają średnio równowartość 9 euro w sklepie i 38 euro w sieci. Podczas podróży zagranicznych Europejczycy korzystali z urządzeń mobilnych przy zakupach w 103 krajach na całym świecie. To dowodzi, że nie mają oni obaw wobec kupowania w innym kraju z użyciem urządzeń mobilnych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Policja łatwiej zabierze prawo jazdy
Wpisy
author
Pawel-Zdunski
30 grudnia 2016

Policja łatwiej zabierze prawo jazdy

Biuro Terenowe ZUS w Łęcznej
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Łęcznej

Rośnie liczba starszych kierowców
Wpisy
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2018

Rośnie liczba starszych kierowców

Coca-Cola nowym sponsorem polskich piłkarzy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
03 lutego 2018

Coca-Cola nowym sponsorem polskich piłkarzy

Bank Spółdzielczy w Iłowej sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Iłowej sesje przychodzące i wychodzące

Dzień wolności podatkowej 2018
Wpisy
author
Patryk Byczek
18 czerwca 2018

Dzień wolności podatkowej 2018