Płatności cyfrowe – raport VISA

Płatności cyfrowe – raport VISA

author
Aneta Jankowska
11 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Smartfony stają się nam coraz bliższe. Z raportu Visa wynika, że 77% badanych Polaków używa telefonów do bankowania i płatności. 

Nad Wisłą jak i w całej Europie już 77% konsumentów używa smartfonów przy sprawdzaniu stanu swoich finansów oraz codziennych płatnościach. W ten sposób chętnie opłacamy rachunki domowe, bilety parkingowe czy posiłki na mieście. 
 
Visa opublikowała niedawno wyniki swojego badania odnoszącego się do płatności cyfrowych – Digital Payments Study. Przeanalizowano zachowania konsumentów związane z płatnościami cyfrowymi i ich stosunek do kwestii prywatności, a także bezpieczeństwa.

Płatności mobilne coraz bardziej popularne

Polacy coraz częściej dobierają formy płatności do swojego stylu życia. Z badania wynika, że więcej niż dwie trzecie Polaków (67%) sprawdza stan konta i korzysta z innych usług za pośrednictwem aplikacji bankowej. W tym przypadku jesteśmy ponad europejską średnią, która wynosi 63%. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu taką aplikację miało 29% ankietowanych z Polski (8% z nich używało jej do zarządzania pieniędzmi). Co więcej, ponad dwie trzecie ankietowanych (69%) korzystało z portfela elektronicznego (np. PayPal) czy usługi, która umożliwia zapisanie danych karty w sklepie internetowym lub z takich form płatności mobilnych jak np. Android Pay. 

Coraz chętniej dokonujemy również transakcji na urządzeniach mobilnych zamiast na komputerach stacjonarnych i laptopach. Dziś połowa Polaków robi zakupy mobilnie ( średnia europejska wynosi 48%). 52% korzysta ze smartfonów lub tabletów, aby opłacić domowe rachunki.

Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce, tłumaczy, że firma wspiera innowacje i współpracuje z wieloma różnymi partnerami, aby umożliwić konsumentom dokonywanie bezpiecznych płatności mobilnych – w każdym miejscu i z każdego urządzenia. 

Cieszą nas wyniki badań, wskazujące na zaufanie i entuzjazm, z jakim witają oni nowe sposoby dokonywania i odbierania płatności, chętnie korzystając z produktów i usług cyfrowych najlepiej dopasowanych do ich dynamicznego stylu życia – dodaje.

Millenialsi przodownikami zmian

Millenialsi są grupą, w której płatności cyfrowe upowszechniają się najszybciej. 85% respondentów w wieku 18-34, określiło siebie jako użytkowników pieniądza mobilnego. 

89% uważa, że będzie korzystać z pieniądza mobilnego w ciągu najbliższych 3 lat, a odsetek polskich millenialsów dokonujących operacji bankowych online (73%) przewyższa średnią dla wszystkich grup wiekowych (67%). Millenialsi prześcignęli też pozostałe grupy wiekowe pod względem korzystania z urządzeń mobilnych przy przelewach pieniężnych do przyjaciół lub rodziny (dotyczy to 52% millenialsów, natomiast średnia wynosi 43%).

Czy przy płatnościach cyfrowych obawiamy się o bezpieczeństwo i naszą prywatność ?

Polacy coraz mniej martwią się zagrożeniami wynikającymi z płatności mobilnych.

  • odsetek Polaków wyrażających obawy dotyczące prywatności wynosi obecnie 54%, czyli mniej niż w ubiegłym roku
  • 59% obawia się o swoje bezpieczeństwo w trakcie płatności mobilnych, w 2016 r. było to 63%

Z czasem coraz popularniejsze stają się metody uwierzytelniania biometrycznego – 83% konsumentów uważa je za bezpieczne. Ciekawe, że do takich metod zaufanie wykazują zarówno millennialsi, jak i osoby w starsze (84% millennialsów i – przykładowo – 87% osób w wieku 45-54 lata). Natomiast za najbezpieczniejszą formę uwierzytelniania biometrycznego uważane jest skanowanie odcisku palca oraz skanowanie obrazu tęczówki oka (74% i 70%).

Nowe technologie a technika

Dziś, wiele polskich i europejskich detalistów wdraża nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiają płatności z użyciem kart płatniczych oraz urządzeń mobilnych (technologia NFC). Wśród czołowych kategorii detalistów umożliwiających płatności mobilne w Europie są: restauracje, supermarkety czy transport publiczny. Do końca bieżącego roku takie płatności mają być akceptowane u wszystkich detalistów w kraju, zaś do końca 2019 roku ma tak być już w całej Europie. 

Co ciekawe, Europejscy konsumenci korzystający przy zakupach z urządzeń mobilnych wydają średnio równowartość 9 euro w sklepie i 38 euro w sieci. Podczas podróży zagranicznych Europejczycy korzystali z urządzeń mobilnych przy zakupach w 103 krajach na całym świecie. To dowodzi, że nie mają oni obaw wobec kupowania w innym kraju z użyciem urządzeń mobilnych.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym

W swoim najnowszym komunikacie Bank Pocztowy poinformował o tym, iż z powodu pandemii koronawirusa klienci mają możliwość zawieszenia rat kapitałowych różnych kredytów. Kto będzie mógł zrobić sobie wakacje kredytowe w tym niepewnym, także i finansowo, okresie?

author
Alicja Hirsekorn
28 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Polska koniunktura – stan na październik 2019

Oczekiwania co do przyszłości polskiej gospodarki rysują się w coraz ciemniejszych barwach. Pod względem wskaźników koniunkturalnych tradycyjnie najgorzej wiedzie się w usługach. Nie najlepsze nastroje wiążą się także z sytuacją w polskim handlu detalicznym. Jakie są perspektywy dla polskiego biznesu? Sprawdzamy opinię Konfederacji Lewiatan opartą na najnowszych. Danych GUS-u.

author
Halszka Gronek
23 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Polacy chcą elektrycznych aut

Jesteśmy zainteresowani samochodami elektrycznymi. Prawie połowa Polaków wyraża chęć korzystania w przyszłości z samochodów na napęd alternatywny.

author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Żaganiu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Żaganiu– godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole oddział w Bartoszycach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Bartoszycach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank oszczędził tonę plastiku na nowych kartach

Zastrzeżenie karty było do pewnego czasu bardzo dobrą opcją dla osób, które zgubiły swoją kartę bankową. Bardzo szybko okazało się jednak, że kilkaset tysięcy takowych sytuacji rocznie było jednak niekorzystne dla środowiska. Z wyliczeń mBanku wynika, że zastępując zastrzeganie karty opcją jej tymczasowej blokady, instytucja oszczędziła ponad tonę plastiku na nowych kartach.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj