Płatności cyfrowe – raport VISA

Płatności cyfrowe – raport VISA

author
Aneta Jankowska
11 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Smartfony stają się nam coraz bliższe. Z raportu Visa wynika, że 77% badanych Polaków używa telefonów do bankowania i płatności. 

Nad Wisłą jak i w całej Europie już 77% konsumentów używa smartfonów przy sprawdzaniu stanu swoich finansów oraz codziennych płatnościach. W ten sposób chętnie opłacamy rachunki domowe, bilety parkingowe czy posiłki na mieście. 
 
Visa opublikowała niedawno wyniki swojego badania odnoszącego się do płatności cyfrowych – Digital Payments Study. Przeanalizowano zachowania konsumentów związane z płatnościami cyfrowymi i ich stosunek do kwestii prywatności, a także bezpieczeństwa.

Płatności mobilne coraz bardziej popularne

Polacy coraz częściej dobierają formy płatności do swojego stylu życia. Z badania wynika, że więcej niż dwie trzecie Polaków (67%) sprawdza stan konta i korzysta z innych usług za pośrednictwem aplikacji bankowej. W tym przypadku jesteśmy ponad europejską średnią, która wynosi 63%. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu taką aplikację miało 29% ankietowanych z Polski (8% z nich używało jej do zarządzania pieniędzmi). Co więcej, ponad dwie trzecie ankietowanych (69%) korzystało z portfela elektronicznego (np. PayPal) czy usługi, która umożliwia zapisanie danych karty w sklepie internetowym lub z takich form płatności mobilnych jak np. Android Pay. 

Coraz chętniej dokonujemy również transakcji na urządzeniach mobilnych zamiast na komputerach stacjonarnych i laptopach. Dziś połowa Polaków robi zakupy mobilnie ( średnia europejska wynosi 48%). 52% korzysta ze smartfonów lub tabletów, aby opłacić domowe rachunki.

Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce, tłumaczy, że firma wspiera innowacje i współpracuje z wieloma różnymi partnerami, aby umożliwić konsumentom dokonywanie bezpiecznych płatności mobilnych – w każdym miejscu i z każdego urządzenia. 

Cieszą nas wyniki badań, wskazujące na zaufanie i entuzjazm, z jakim witają oni nowe sposoby dokonywania i odbierania płatności, chętnie korzystając z produktów i usług cyfrowych najlepiej dopasowanych do ich dynamicznego stylu życia – dodaje.

Millenialsi przodownikami zmian

Millenialsi są grupą, w której płatności cyfrowe upowszechniają się najszybciej. 85% respondentów w wieku 18-34, określiło siebie jako użytkowników pieniądza mobilnego. 

89% uważa, że będzie korzystać z pieniądza mobilnego w ciągu najbliższych 3 lat, a odsetek polskich millenialsów dokonujących operacji bankowych online (73%) przewyższa średnią dla wszystkich grup wiekowych (67%). Millenialsi prześcignęli też pozostałe grupy wiekowe pod względem korzystania z urządzeń mobilnych przy przelewach pieniężnych do przyjaciół lub rodziny (dotyczy to 52% millenialsów, natomiast średnia wynosi 43%).

Czy przy płatnościach cyfrowych obawiamy się o bezpieczeństwo i naszą prywatność ?

Polacy coraz mniej martwią się zagrożeniami wynikającymi z płatności mobilnych.

  • odsetek Polaków wyrażających obawy dotyczące prywatności wynosi obecnie 54%, czyli mniej niż w ubiegłym roku
  • 59% obawia się o swoje bezpieczeństwo w trakcie płatności mobilnych, w 2016 r. było to 63%

Z czasem coraz popularniejsze stają się metody uwierzytelniania biometrycznego – 83% konsumentów uważa je za bezpieczne. Ciekawe, że do takich metod zaufanie wykazują zarówno millennialsi, jak i osoby w starsze (84% millennialsów i – przykładowo – 87% osób w wieku 45-54 lata). Natomiast za najbezpieczniejszą formę uwierzytelniania biometrycznego uważane jest skanowanie odcisku palca oraz skanowanie obrazu tęczówki oka (74% i 70%).

Nowe technologie a technika

Dziś, wiele polskich i europejskich detalistów wdraża nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiają płatności z użyciem kart płatniczych oraz urządzeń mobilnych (technologia NFC). Wśród czołowych kategorii detalistów umożliwiających płatności mobilne w Europie są: restauracje, supermarkety czy transport publiczny. Do końca bieżącego roku takie płatności mają być akceptowane u wszystkich detalistów w kraju, zaś do końca 2019 roku ma tak być już w całej Europie. 

Co ciekawe, Europejscy konsumenci korzystający przy zakupach z urządzeń mobilnych wydają średnio równowartość 9 euro w sklepie i 38 euro w sieci. Podczas podróży zagranicznych Europejczycy korzystali z urządzeń mobilnych przy zakupach w 103 krajach na całym świecie. To dowodzi, że nie mają oni obaw wobec kupowania w innym kraju z użyciem urządzeń mobilnych.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Polskie uczelnie wyższe mają w swej ofercie wyjątkowy produkt, z jakiego skorzystać może zupełnie każdy. Mowa oczywiście o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości – specjalnych instytucjach wspierających przedsiębiorczość i niezależną aktywność zawodową swych beneficjentów.

author
Halszka Gronek
10 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Lokata 4% w BPH

Aż 4% płaci nowym Klientom Bank BPH na lokacie. Żeby otrzymać atrakcyjne oprocentowanie trzeba aktywnie korzystać z konta osobistego.

author
Patryk Byczek
06 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Upadek SKOK Wielkopolska – jak odzyskać pieniądze ?

Jednogłośnie podjęto decyzję o zawieszeniu Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Komunikat KNF podaje, że aktywa Wielkopolskiej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

author
Aneta Jankowska
08 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Czy komornik może zająć Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być pomocą dla pracowników, którzy chcieliby oszczędzać pieniądze, a nie potrafią samodzielnie się za to zabrać. Odprowadzanie części pensji na PPK ma gwarantować wyższą emeryturę. Czy komornik może zająć Pracownicze Plany Kapitałowe? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Pile

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Pile – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Komornik Sądowy Ewa Hejniak-Misiorek

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj