Program Wsparcia Zadłużonych

Program Wsparcia Zadłużonych

author
Dominika Sobieraj
22 września 2018
Zadłużeni mogą uzyskać bezpłatną pomoc - wszystko dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Programu Wsparcia Zadłużonych. Pomoc stacjonarną można uzyskać w Poznaniu, ale dłużnicy z innych regionów Polski również mogą zwrócić się z dowolnym pytaniem i uzyskać poradę zupełnie za darmo. Sprawdzamy, na czym polega pomoc oferowana przez Program Wsparcia Zadłużonych. 

Spis treści:

1. Informacja o stowarzyszeniu. 

2. Na czym polega pomoc? 

3. Jak skorzystać z pomocy Programu Wsparcia Zadłużonych?

4. Czym kieruje się stowarzyszenie? 

5. Kto może skorzystać?

6. Kontakt.

INFORMACJA O STOWARZYSZENIU

Program Wsparcia Zadłużonych to forma pomocy osobom, które przestały panować nad własnymi finansami. Początki działania stowarzyszenia sięgają już 2010 roku. Wydarzeniem przełomowym, które skłoniło założycieli do zorganizowania  takiego programu, był opublikowany przez BIG Infomonitor raport, w którym wskazano, że zadłużenie posiada niemal 2 miliony Polaków. 

Kwota zaległości Polaków sięgała w tamtym momencie 25 miliardów złotych. Co gorsza – zadłużenia stale się pogłębiały, głównie przez zwiększoną dostępność łatwych do wzięcia pożyczek bez BIK. Przez to też coraz więcej zadłużonych zaczęło pojawiać się w gabinetach psychologów oraz w instytucjach pomocowych. 

Założycielami Programu Wsparcia Zadłużonych jest grupa przyjaciół, którzy poznali się w Stowarzyszeniu Dom Trzeźwości w Poznaniu i tam też zaczęli dyskutować o możliwych formach pomocy osobom mającym problemy finansowe. Już w 2011 roku zostały zorganizowane pierwsze zajęcia mające na celu pomoc zadłużonym, którzy w coraz to większej liczbie zgłaszali się do stowarzyszenia. 

Od tego czasu oferta stowarzyszenia była stale poszerzana. Na początku działalność była typowym wolontariatem, ale potem udało się uzyskać wsparcie Narodowego Banku Polskiego, a także Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Dzięki uzyskanej pomocy finansowej oferta dla zadłużonych mogła się poszerzyć.

3 kwietnia 2013 roku działalność mogła się w pełni usamodzielnić. Wtedy to oficjalnie utworzone zostało Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych (numer w KRS: 0000461341). 



 

NA CZYM POLEGA POMOC?

Pomoc Programu Wsparcia Zadłużonych można określić jako dawanie wędki, a nie ryby. Stowarzyszenie nie udziela pożyczek, nie stosuje metod oddłużających ani nie walczy z windykatorami w imieniu dłużnika. Co zatem robi? Pomaga mu wyjść na dobrą drogę dzięki spowodowaniu pozytywnych zmian w podejściu danej osoby do problemów, z którymi musi się ona mierzyć. 

W ramach pomocy stowarzyszenie prowadzi:
– warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się, jak chronić się przed pułapką zadłużenia,
– konsultacje z psychologiem (zarówno indywidualnie jak i w większych grupach),
– doradztwo w zakresie planowania domowego budżetu,
– porady prawne,
– doradztwo windykacyjne,
– szkolenia pomagające w stawieniu czoła problemom związanym z zadłużeniem.

Program Wsparcia Zadłużonych prowadzi zatem wiele typów działalności: informacyjną, promocyjną, doradczą, edukacyjną, szkoleniową. Wśród tej ostatniej znajdą się zarówno typowe szkolenia, jak i warsztaty, konferencje, kursy, spotkania, a nawet seminaria. Aby dbać o jak najlepsze efekty, stowarzyszenie we własnym zakresie prowadzi różnego rodzaju badania i opracowuje analizy i raporty, które mają pozwolić na lepsze zrozumienie sytuacji osób zadłużonych. 

Stowarzyszenie zajmuje się także opracowywaniem książek, czasopism i broszur, które dotyczą tematyki samego zjawiska zadłużenia i niewypłacalności. Zarówno te materiały, jak i zwykłe materiały informacyjne, są przez stowarzyszenie drukowane i wydawane, a następnie dystrybuowane wśród potrzebujących pomocy. 

Program Wsparcia Zadłużonych stara się także podejmować współpracę z instytucjami i organizacjami, nie tylko lokalnymi, ale także ogólnopolskimi lub nawet zagranicznymi. Osoby z zarządu podejmują także różne inicjatywy obywatelskie mające na celu realizację zadań pożytku publicznego. Przedstawiciele stowarzyszenia wielokrotnie występowali z wnioskami do władz państwowych i samorządowych, stowarzyszeń, fundacji i przedsiębiorstw. 

JAK SKORZYSTAĆ Z POMOCY PROGRAMU WSPARCIA ZADŁUŻONYCH?

Z pomocy stowarzyszenia można skorzystać na kilka sposobów:
1. Przyjść na dowolne spotkanie wybrane z harmonogramu, który dostępny jest na stronie internetowej Programu Wsparcia Zadłużonych.

2. Wypełnić anonimowy formularz kontaktowy i uzyskać odpowiedź na swoje pytanie. Stowarzyszenie pomaga wszystkim bez wyjątku.

3. Zapisać się na szkolenia, warsztaty albo dołączyć do grupy edukacyjnej. 

4. Skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej lub windykacyjnej.

5. Przyjść na grupowe lub indywidualne konsultacje psychologiczne. 

6. Napisać do stowarzyszenia z prośbą o wysłanie materiałów dotyczących wychodzenia z zadłużenia. 

Można także dołączyć do Grupy Anonimowych Dłużników, która spotka się regularnie w każdy wtorek o godzinie 17:00 w Poznaniu (Al.Marcinkowskiego 24). Wszystkie te spotkania, zarówno indywidualne, jak i grupowe, są zupełnie bezpłatne.

CZYM KIERUJE SIĘ STOWARZYSZENIE?

Podstawą działalności stowarzyszenia są dwa motta:

1. „Wszyscy jesteśmy zadłużeni”.

Stowarzyszenie chce podkreślić, że każdy z nas, żyjących we współczesnym świecie – posiada jakieś zadłużenie. Nie każde z nich jest negatywne – często jest pozytywną formą pomocy ułatwiającą zdobycie pewnych dóbr, np.: mieszkania, które trudno kupić za gotówkę, ale łatwo skredytować jego zakup. 

Problemy osób zadłużonych zaczynają się wtedy, gdy zobowiązania finansowe zaczynają wykraczać poza możliwości ich spłaty. Stowarzyszenie chce pokazać takim osobom, jak w porę zatrzymać proces popadania w coraz większe długi i jak wyjść ze spirali zadłużenia. Z tego też powodu oferuje zadłużonym fachową pomoc prawną, psychologiczną i doradczą. 

2. „Długi nie umierają nigdy – dłużnicy dość często”. 

Tym mottem stowarzyszenie chce przede wszystkim podkreślić wagę sytuacji zadłużenia. Zobowiązanie finansowe nie zniknie, dopóki go w pełni nie spłacimy. Nasza trudna sytuacja jest tutaj bez znaczenia, ponieważ po podpisaniu umowy jesteśmy zobowiązani do jej dotrzymania. 

Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze, jesteśmy zobowiązani do ich zwrócenia. Jeżeli nabraliśmy wiele pożyczek na dowód, to musimy spłacić je wszystkie. Jedno zobowiązanie nie anuluje drugiego, o czym często zapominają osoby zadłużające się w celu spłaty poprzedniego zadłużenia. Stowarzyszenie chce podnosić świadomość rzeczywistej sytuacji takich dłużników. 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Z programu pomocowego Stowarzyszenia może skorzystać każdy człowiek – wystarczy, by miał chęci i chwilę czasu. Stowarzyszenie odpowiada na wszystkie przesłane pytania i przyjmuje każdego interesanta. Spotkania – zarówno szkoleniowe, jak i grupy wsparcia – przyjmują każdego członka, i starego, i nowego. 

KONTAKT

Ze Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych można skontaktować się drogą telefoniczną albo osobiście pojawić się w siedzibie. 

Telefon:

796 399 599  

Placówka:  
ul.Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
budynek Nobel Tower
IV piętro, pokój 4.15

Jeżeli chcemy uczestniczyć w którymkolwiek ze spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Program Pomocy Zadłużonym, musimy najpierw telefonicznie uprzedzić o swoim przyjściu, chociaż formalne zapisy nie są prowadzone. Jest to jedynie informacja techniczna dla organizatorów spotkania. 


Stowarzyszenie Pomocy Zadłużonym

KRS: 0000461341

Zarząd: 

Roman Pomianowski – Prezes Zarządu

Marta Stefaniak – Wiceprezes Zarządu

Franciszek Szklennik – Skarbnik Zarządu

Bogusława Błachowicz – Członek Zarządu

Katarzyna Właśniak – Członek Zarządu


 

Źródło: http://programwsparcia.com
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Łukasz
Łukasz
2023-04-11 19:00:22

Proszę o kontakt ,chcę przystąpić do tego klubu...Łukasz 606875401

ostry88
ostry88
2018-09-29 09:50:18

narobią dlugow a pozniej jeszcze oczekują pieniedyz od innych.a. a tych co zyją skromnie i bez dlugow jakos nikt sie nie troszczy... wniosek z ytego taki - robic dlugi i żebrac o pomoc!!!!

Podobne artykuły

PKO BP w Bieruniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 sierpnia 2019

PKO BP w Bieruniu

Pożyczki 5000 zł bez BIK – ranking
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
21 czerwca 2016

Pożyczki 5000 zł bez BIK – ranking

Płać kartą Visa po jej zamówieniu w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2020

Płać kartą Visa po jej zamówieniu w ING Banku Śląskim

PKO BP w Sieradzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Sieradzu

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 lipca 2021

Alior Bank PGA Polska Tour – turniej golfowy

Wygodne Konto w Bankach Spółdzielczych
Wpisy
author
Patryk Byczek
10 października 2017

Wygodne Konto w Bankach Spółdzielczych

Porównaj