Przedsiębiorcy coraz chętniej płacą bezgotówkowo
Światowy dostawca kart płatniczych Martercard przedstawił wyniki drugiej odsłony badania aktywności zakupowej wśród klientów biznesowych. Według raportu przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz chętniej korzystają z kart firmowych. Wartość obrotu bezgotówkowego znacznie wzrasta.
Martercard, jeden z największych na świecie dostawców kart płatniczych (obok Visy i AmericanExpress), opublikował raport z drugiej odsłony badania rynkowego. „Przedsiębiorca w bezgotówkowym świecie” to analiza zachowań konsumenckich w obszarze klientów biznesowych. Dotyczy ona przede wszystkim korzystania z firmowych kart płatniczych.
Jak wynika z raportu, polscy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm coraz chętniej korzystają z obrotu bezgotówkowego. Instrumenty płatnicze, jakie cieszą się największą popularnością, to oczywiście karty płatnicze (w tym zbliżeniowe) i przelewy internetowe.
Choć zdaje się, że w polskich realiach gotówka nigdy nie odejdzie do lamusa, już tylko 30% przedsiębiorców jasno deklaruje, że woli dokonywać transakcji przy użyciu pieniądza tradycyjnego. Co trzeci biznesman (lub biznesmanka) opłaca rozliczenia na rzecz dostawców i kontrahentów przy użyciu karty płatniczej, a 74% przedsiębiorców regularnie wysyła przelewy z konta firmowego.
Sprawdź nasz ranking szybkich kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/
Proste, bezpieczne i szybkie
W badaniu przeprowadzonym przez Mastercard aż 47% przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że największą zaletą korzystania z instrumentów obrotu bezgotówkowego jest prostota. Dzięki kartom płatniczym dokonywanie płatności jest po prostu prostsze niż ma to miejsce wtedy, gdy transakcje realizujemy w bankowości internetowej.
Drugą zaletą pod względem doceniania okazało się być bezpieczeństwo transakcji dokonywanych bezgotówkowo. Aż 38% ankietowanych odparło, iż nowoczesne instrumenty bezgotówkowe pozwalają na zminimalizowanie ryzyka kradzieży i oszustw. Zdanie to ma realne odzwierciedlenie w statystykach. Przy obecnej technologii i możliwościach cyfrowych większe zagrożenie stanowić mogą ataki na fizyczną gotówkę (kradzież) aniżeli na bankowość internetową czy kartę płatniczą.
26% ankietowanych odparło, iż największą zaletą korzystania z instrumentów obrotu bezgotówkowego jest ich transparentność. Przez to należy rozumieć przejrzystość i nieograniczoną możliwość weryfikacji własnych wydatków. A te cechy z kolei mają bezpośrednie przełożenie na kontrolę ponoszonych kosztów i rozchodów. Doceniło to aż 23% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Mastercard.
Sprawdź, na czym polega pieniądz elektroniczny i czym różni się od pieniądza bezgotówkowego. LINK.
Pieniądz bezgotówkowy autem każdej z firm
Instrumenty obrotu bezgotówkowego, jakie znajdują się w ofercie niemal każdego polskiego banku komercyjnego, są narzędziami, jakie bezpośrednio świadczą o atrakcyjności danego przedsiębiorcy. Przykładowo dzięki firmowym kartom płatniczym możliwe jest dokonywanie płatności w niemal każdej walucie. Dzięki temu przedsiębiorca może śmiało nawiązywać kontakty z zagranicznymi kontrahentami i swobodnie realizować każdą nową transakcję.
Zdecydowana większość kart firmowych na rynku jest ubezpieczona, a dzięki opcji szybkiego i zdalnego zastrzeżenia karty skutki ewentualnej utraty środka płatniczego są minimalizowane. Co więcej, karty płatnicze i inne instrumenty obrotu bezgotówkowego gwarantują szybkość dokonywania transakcji, a to stanowi atut niezwykle istotny dla przedsiębiorców. Jak zauważa bowiem Damian Zieliński, dyrektor regionalny ds. rozwoju biznesu w Materscard Europe:
Średnio polscy przedsiębiorcy pracują około 50 godzin w tygodniu , co można porównać z sześciodniowym tygodniem pracy. Wobec braku wolnego czasu, w swoim biznesie potrzebują korzystać z rozwiązań szybkich, wygodnych i prostych. Te z kolei gwarantują usługi cyfrowe, takie jak bankowość elektroniczna czy mobilna, ale także płatności bezgotówkowe, które ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie działalności.
Dodaj komentarz