Przedsiębiorcy coraz chętniej płacą bezgotówkowo

Przedsiębiorcy coraz chętniej płacą bezgotówkowo

author
Halszka Gronek
01 maja 2019

Światowy dostawca kart płatniczych Martercard przedstawił wyniki drugiej odsłony badania aktywności zakupowej wśród klientów biznesowych. Według raportu przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz chętniej korzystają z kart firmowych. Wartość obrotu bezgotówkowego znacznie wzrasta. 

Martercard, jeden z największych na świecie dostawców kart płatniczych (obok Visy i AmericanExpress), opublikował raport z drugiej odsłony badania rynkowego. „Przedsiębiorca w bezgotówkowym świecie” to analiza zachowań konsumenckich w obszarze klientów biznesowych. Dotyczy ona przede wszystkim korzystania z firmowych kart płatniczych. 

Jak wynika z raportu, polscy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm coraz chętniej korzystają z obrotu bezgotówkowego. Instrumenty płatnicze, jakie cieszą się największą popularnością, to oczywiście karty płatnicze (w tym zbliżeniowe) i przelewy internetowe. 

Choć zdaje się, że w polskich realiach gotówka nigdy nie odejdzie do lamusa, już tylko 30% przedsiębiorców jasno deklaruje, że woli dokonywać transakcji przy użyciu pieniądza tradycyjnego. Co trzeci biznesman (lub biznesmanka) opłaca rozliczenia na rzecz dostawców i kontrahentów przy użyciu karty płatniczej, a 74% przedsiębiorców regularnie wysyła przelewy z konta firmowego. 


Sprawdź nasz ranking szybkich kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/ 

Proste, bezpieczne i szybkie 

W badaniu przeprowadzonym przez Mastercard aż 47% przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że największą zaletą korzystania z instrumentów obrotu bezgotówkowego jest prostota. Dzięki kartom płatniczym dokonywanie płatności jest po prostu prostsze niż ma to miejsce wtedy, gdy transakcje realizujemy w bankowości internetowej. 

Drugą zaletą pod względem doceniania okazało się być bezpieczeństwo transakcji dokonywanych bezgotówkowo. Aż 38% ankietowanych odparło, iż nowoczesne instrumenty bezgotówkowe pozwalają na zminimalizowanie ryzyka kradzieży i oszustw. Zdanie to ma realne odzwierciedlenie w statystykach. Przy obecnej technologii i możliwościach cyfrowych większe zagrożenie stanowić mogą ataki na fizyczną gotówkę (kradzież) aniżeli na bankowość internetową czy kartę płatniczą. 

26% ankietowanych odparło, iż największą zaletą korzystania z instrumentów obrotu bezgotówkowego jest ich transparentność. Przez to należy rozumieć przejrzystość i nieograniczoną możliwość weryfikacji własnych wydatków. A te cechy z kolei mają bezpośrednie przełożenie na kontrolę ponoszonych kosztów i rozchodów. Doceniło to aż 23% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Mastercard. 


Sprawdź, na czym polega pieniądz elektroniczny i czym różni się od pieniądza bezgotówkowego. LINK.

Pieniądz bezgotówkowy autem każdej z firm

Instrumenty obrotu bezgotówkowego, jakie znajdują się w ofercie niemal każdego polskiego banku komercyjnego, są narzędziami, jakie bezpośrednio świadczą o atrakcyjności danego przedsiębiorcy. Przykładowo dzięki firmowym kartom płatniczym możliwe jest dokonywanie płatności w niemal każdej walucie. Dzięki temu przedsiębiorca może śmiało nawiązywać kontakty z zagranicznymi kontrahentami i swobodnie realizować każdą nową transakcję.

Zdecydowana większość kart firmowych na rynku jest ubezpieczona, a dzięki opcji szybkiego i zdalnego zastrzeżenia karty skutki ewentualnej utraty środka płatniczego są minimalizowane. Co więcej, karty płatnicze i inne instrumenty obrotu bezgotówkowego gwarantują szybkość dokonywania transakcji, a to stanowi atut niezwykle istotny dla przedsiębiorców. Jak zauważa bowiem Damian Zieliński, dyrektor regionalny ds. rozwoju biznesu w Materscard Europe:

"

Średnio polscy przedsiębiorcy pracują około 50 godzin w tygodniu , co można porównać z sześciodniowym tygodniem pracy. Wobec braku wolnego czasu, w swoim biznesie potrzebują korzystać z rozwiązań szybkich, wygodnych i prostych. Te z kolei gwarantują usługi cyfrowe, takie jak bankowość elektroniczna czy mobilna, ale także płatności bezgotówkowe, które ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Wąbrzeźno
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wąbrzeźno

Nowa strona Profi Credit
Blog
autor wpisu
Monika_Lis
09 stycznia 2016

Nowa strona Profi Credit

mBank z zyskiem za I kwartał wynoszącym 317 mln zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 maja 2021

mBank z zyskiem za I kwartał wynoszącym 317 mln zł

Promocja: „Premia za lokatę” w Toyota Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 stycznia 2019

Promocja: „Premia za lokatę” w Toyota Banku

mBank kredytuje zakupy na Allegro
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
17 czerwca 2014

mBank kredytuje zakupy na Allegro

Porównaj