Przeterminowane płatności rolników wynoszą już 413,7 mln zł

Przeterminowane płatności rolników wynoszą już 413,7 mln zł

author
Halszka Gronek
09 października 2019

Niewielu rolników zmaga się z problemem zaległości w spłacie, jednak gdy już dojdzie do zadłużenia, wartość zobowiązań potrafi przerazić. Średnie zadłużenie przedsiębiorstwa rolniczego w Polsce opiewa na kwotę bliską 287 tys. złotych, co stanowi prawie trzy razy tyle, co wartość średniego zadłużenia polskiej firmy z ogółu branż rynkowych.

Rolnicy, w porównaniu z innymi branżami na polskim rynku, wykazują stosunkowo niewielkie zadłużenie finansowe. Jak wynika z danych rejestru BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej pod koniec czerwca br. zaledwie 1 443 firm rolniczych zmagało się z nieterminowymi płatnościami, co na tle wszystkich firm działających w branży stanowiło 3,8%. Średnia ogólnokrajowa, a więc wspólna dla przedsiębiorstw wszystkich sektorów, wynosiła znacznie więcej, bo aż 6,2%. 

"

Liczba nierzetelnych firm z sektora rolnego jest poniżej średniej, co jest dobrą wiadomością dla tej branży i jej kontrahentów. Choć oczywiście bywa rożnie w zależności od specjalizacji. […] Mimo występujących już kolejny rok niesprzyjających warunków pogodowych, rolnicy jako przedsiębiorcy przynajmniej w roli płatników faktur i rat radzą sobie bardzo dobrze

– skomentował Sławomir Grzelak, prezes Biura Informacji Krajowej InfoMonitor S.A.

Grzelak zaznaczył jednak, iż mimo dotychczasowych dobrych wyników sektora rolnego na chwilę obecną trudno jest przewidzieć, czy zdarzające się coraz częściej klęski żywiołowe nie wywrą negatywnego wpływu na obsługę kredytów i innych zobowiązań rolników. Warto wziąć pod uwagę fakt, że minione lato nie było udane dla osób zajmujących się rolą. Co więcej, przedsiębiorcom wciąż nie udało się uporać ze skutkami niesprzyjającej suszy, a już pojawiają się coraz głośniejsze obawy o rosnące ceny prądu.


Sprawdź fakty i mity na temat Biura Informacji Kredytowej.

Wartość zadłużenia polskiego rolnika

Pod koniec pierwszego półrocza bieżącego roku łączne przeterminowane zadłużenie rolników wynosiło 413,7 mln zł. Jedna trzecia tej sumy, a dokładnie 133,8 mln zł, obciążała firmy usługowe wspomagające produkcję rolniczą. Nieco ponad 53 mln złotych miały na swym koncie firmy rolnicze specjalizujące się w uprawie warzyw. Zadłużenie hodowców kur wynosiło 46 mln zł, natomiast rolników zajmujących się i uprawą, i hodowlą – 45,3 mln. Z kolei dług przedsiębiorców  specjalizujący się w uprawie zbóż, roślin strączkowych i oleistych wyniósł 43 mln zł.

Średnia zaległość firmy rolnej zarejestrowanej na terenie Polski pod koniec czerwca opiewała na kwotę aż 286 679 zł. Suma ta może zszokować, jeśli porównamy ją ze średnią wartością zaległości liczonej dla wszystkich firm działających w Polsce (98 180 zł). Z zestawienia tego płynie jeden wniosek: o ile opóźnienia płatności stanowią rzadkość w branży rolnej, o tyle wysokość zaistniałych zaległości jest dużo wyższa od przeciętnego długu firmy w krajowej gospodarce.

Warto dodać, iż w bazach informacyjnych Grupy BIK znajdują się także informacje o zadłużeniach rolników indywidualnych. Mowa o osobach fizycznych, które są właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha. Pod koniec pierwszego półrocza br. w rejestrze dłużników widniało 4 274 rolników indywidualnych. Łączna wartość niespłaconych przezeń kredytów w terminie opiewała na kwotę 528,95 mln zł.

Skąd pochodzi statystyczny dłużnik?

W swym najnowszym komunikacie prasowym Grupa BIK wskazała, w których regionach kraju jest najwięcej nieterminowych rolników oraz gdzie zarejestrowane są firmy rolne z największymi problemami w spłacie zobowiązań. Z danych Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor S.A. wynika, iż najwięcej firm notowanych w bazach dłużników z powodu zaległości finansowych zamieszkuje Wielkopolskę. Mowa aż o 237 przedsiębiorcach. Na drugim miejscu niechlubnego zestawienia znalazło się Mazowsze (185 firm), a na trzecim – woj zachodniopomorskie (144 firmy).

Wielkopolska jest także liderem pod względem największego łącznego zadłużenia lokalnych firm rolnych. Mowa aż o 106,9 mln złotych przeterminowanych zobowiązań finansowych. Daleko, daleko w tyle, choć wciąż zajmując drugie miejsce w rankingu najwyższego długu województwa, znalazło się województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 59,5 mln złotych zadłużenia. Niewiele mniejszy dług wygenerowały mazowieckie przedsiębiorstwa branży wolnej (51,5 mln złotych długu).

W przypadku wartości średniego zadłużenia przypadającego na każdego dłużnika rolnego w danym województwie prym niezaprzeczalnie wiedzie województwo kujawsko-pomorskie. Firmy z tego regionu zmagają się ze średnio 539-tysięcznym zobowiązaniem o przekroczonym terminie płatności. Druga w kolejności okazała się być Lubelszczyzna – 483,3 tys. złotych długu w przeliczeniu na firmę rolną. Trzecie miejsce pod względem średniego zadłużenia rolników należy do Wielkopolski – 451 tys. złotych. 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/465877/sytuacja-na-kontach-rolnikow-lepsza-niz-na-polach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Większy zysk Bank Millennium w III kwartale
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 października 2018

Większy zysk Bank Millennium w III kwartale

Rynek pracy zwalnia – w lipcu spadek liczby wolnych miejsc pracy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 sierpnia 2019

Rynek pracy zwalnia – w lipcu spadek liczby wolnych miejsc pracy

Kredyt samochodowy Wodzisław Śląski
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Wodzisław Śląski

Inspektorat ZUS w Otwocku
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Otwocku

Pożyczki w 15 minut
Pożyczki
author
Aleksandra Gościnna
09 kwietnia 2021

Pożyczki w 15 minut

Porównaj