Aktualizacja rachunków bankowych w Kasie Stefczyka
Posiadacze rachunków bankowych w SKOK-u Stefczyka mają czas do 27 stycznia na to, by zaktualizować swój numer konta. Informacje o nowym rachunku powinny zostać przekazane podmiotom dokonującym wpłat na konto, przykładowo Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie gotówka, zamiast trafić na nasze konto, wróci z powrotem do nadawcy.
W maju 2019 roku SKOK Stefczyka wprowadził nowe zasady tworzenia numerów rachunków bankowych. Nowość wynikała z wejścia w życie przepisów, które unormowały jednolity standard tworzenia numerów kont. Nowi klienci SKOK-u mieli otwierali rachunki zgodnie z nowymi wymogami. Dla „starych” obowiązywał okres przejściowy – ten jednak dobiega końca 27 stycznia 2020 roku. Wszyscy ci, którzy wciąż jeszcze korzystają z numeru rachunku w jego dawnym wymiarze, powinni jak najszybciej dokonać zmiany.
Eksperci ostrzegają, że przegapienie terminu aktualizacji może zaboleć, a zwłaszcza – emerytów i rencistów. Jeśli nie dokonają oni modernizacji numeru w czasie wyznaczonym przez SKOK Stefczyka, istnieje szansa, że pieniądze z ich świadczeń wrócą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie bowiem możliwości dostarczenia im przelewu na konto, które przestało istnieć w systemie.
Jeśli przekazujemy państwa emeryturę lub rentę na rachunek w Kasie Stefczyka, muszą państwo przekazać do ZUS wniosek o zmianę rachunku płatniczego. Trzeba to zrobić najpóźniej do 27 stycznia 2020 roku
– wyjaśnia ZUS w wywiadzie dla prasy.
Jak zmienić swój numer rachunku?
By zapobiec możliwemu przegapieniu wypłaty świadczenia ZUS, konieczne jest zaktualizowanie numeru rachunku bankowego założonego w SKOK-u Stefczyka w systemie informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu można po prostu udać się do dowolnej placówki Zakładu. Bardziej zabiegani mogą również przesłać odpowiedni dokumenty pocztą lub przekazać je za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. Wniosek o zmianę rachunku musi zawierać podpis osoby zainteresowanej (uprawnionej do jego zgłoszenia) lub jej pełnomocnika.
Ważne daty
Do dnia 27 stycznia 2020 roku wszyscy posiadacze rachunków bankowych w SKOK Stefczyka będą mieć czas na zaktualizowanie numeru konta. Po tym czasie wpłaty dokonywane na stary rachunek w SKOK-u Stefczyka będą księgowane jeszcze przez nieco ponad tydzień, a dokładnie do 8 lutego 2020 roku.
Po 8 stycznia 2020 roku obowiązywać będzie wyłącznie nowy rachunek. Zatem jeśli ZUS przekaże emeryturę na stary rachunek przykładowo w dniu 9 lutego, całość środków automatycznie zostanie zwrócona do Zakładu, ponieważ stary rachunek nie będzie już aktywny.
SKOK Stefczyka – co warto wiedzieć?
SKOK Stefczyka, a właściwie SKOK im. Franciszka Stefczyka, jest największą i najbardziej znaną spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową w Polsce. Kasa ta powstała w roku 1933, będąc niejako hołdem oddanym na cześć zmarłego w 1924 roku Franciszka Stefczyka – inicjatora wdrożenia systemu SKOK-owego w Polsce na wzór kas niemieckich Friedricha Wilhelma Raiffeisena. Inne działające kasy spółdzielcze w Polsce to między innymi SKOK „Kozienice”, SKOK „Wisła” czy SKOK „Szopienice”.
Historia SKOK-ów w Polsce i na świecie
Pierwsze spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe założone zostały w Europie w XIX wieku. Ich pionierem był Friedrich Wilhelm Raiffeisen, niemiecki reformator społeczny i twórca idei banków spółdzielczych jako alternatywny dla banków mieszczańskich. Niedługo po Niemczech SKOK-i pojawiły się w innych krajach Europy: we Włoszech, Francji, Holandii, Austrii i Anglii. Dzięki pobytowi jednego z naszych rodaków, Franciszka Stefczyka, w Niemczech idee SKOK-u udało się przenieść i wdrożyć także w Polsce – i to już pod koniec XIX wieku.
Zainspirowany niemieckim systemem Franciszek Stefczyk zaraz po powrocie do kraju wystąpił z inicjatywą uruchomienia na ziemiach polskich podobnych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. Pomysł udało się mu zrealizować już w styczniu 1890, w podkrakowskiej wsi Czernichów. Polskie SKOK-i szybko zdobyły uznanie wśród rodaków. W okresie międzywojennym liczba kas sięgała już 3500. Rozwój sektora został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej i późniejszy okres zależności polskiego rynku od władzy zwierzniej ZSRR.
Obecny polski system spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych został założony już po upadku ZSRR, a więc po transformacji ustrojowej, przez Grzegorza Biereckiego, jego brata Jarosława Biereckiego, Adama Jedlińskiego, Grzegorza Buczkowskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. Podmiotem założycielskim sytemu polskich SKOK-ów była Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych (FPZK). Pierwszy nowoczesny SKOK w Polsce powstał 31 sierpnia 1992 roku w Elektrociepłowni „Gdańsk”. Kolejne zostały utworzone w Elektrowni Kozienice i Hucie Katowice.
Dodaj komentarz