Aktualizacja rachunków bankowych w Kasie Stefczyka

Aktualizacja rachunków bankowych w Kasie Stefczyka

author
Halszka Gronek
03 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Posiadacze rachunków bankowych w SKOK-u Stefczyka mają czas do 27 stycznia na to, by zaktualizować swój numer konta. Informacje o nowym rachunku powinny zostać przekazane podmiotom dokonującym wpłat na konto, przykładowo Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie gotówka, zamiast trafić na nasze konto, wróci z powrotem do nadawcy.

W maju 2019 roku SKOK Stefczyka wprowadził nowe zasady tworzenia numerów rachunków bankowych. Nowość wynikała z wejścia w życie przepisów, które unormowały jednolity standard tworzenia numerów kont. Nowi klienci SKOK-u mieli otwierali rachunki zgodnie z nowymi wymogami. Dla „starych” obowiązywał okres przejściowy – ten jednak dobiega końca 27 stycznia 2020 roku. Wszyscy ci, którzy wciąż jeszcze korzystają z numeru rachunku w jego dawnym wymiarze, powinni jak najszybciej dokonać zmiany.

Eksperci ostrzegają, że przegapienie terminu aktualizacji może zaboleć, a zwłaszcza – emerytów i rencistów. Jeśli nie dokonają oni modernizacji numeru w czasie wyznaczonym przez SKOK Stefczyka, istnieje szansa, że pieniądze z ich świadczeń wrócą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie bowiem możliwości dostarczenia im przelewu na konto, które przestało istnieć w systemie. 

"

Jeśli przekazujemy państwa emeryturę lub rentę na rachunek w Kasie Stefczyka, muszą państwo przekazać do ZUS wniosek o zmianę rachunku płatniczego. Trzeba to zrobić najpóźniej do 27 stycznia 2020 roku

– wyjaśnia ZUS w wywiadzie dla prasy.

Jak zmienić swój numer rachunku?

By zapobiec możliwemu przegapieniu wypłaty świadczenia ZUS, konieczne jest zaktualizowanie numeru rachunku bankowego założonego w SKOK-u Stefczyka w systemie informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu można po prostu udać się do dowolnej placówki Zakładu. Bardziej zabiegani mogą również przesłać odpowiedni dokumenty pocztą lub przekazać je za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. Wniosek o zmianę rachunku musi zawierać podpis osoby zainteresowanej (uprawnionej do jego zgłoszenia) lub jej pełnomocnika.

SKOK Stefczyka – co warto wiedzieć?

SKOK Stefczyka, a właściwie SKOK im. Franciszka Stefczyka, jest największą i najbardziej znaną spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową w Polsce. Kasa ta powstała w roku 1933, będąc niejako hołdem oddanym na cześć zmarłego w 1924 roku Franciszka Stefczyka – inicjatora wdrożenia systemu SKOK-owego w Polsce na wzór kas niemieckich Friedricha Wilhelma Raiffeisena. Inne działające kasy spółdzielcze w Polsce to między innymi SKOK „Kozienice”, SKOK „Wisła” czy SKOK „Szopienice”.

Historia SKOK-ów w Polsce i na świecie

Pierwsze spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe założone zostały w Europie w XIX wieku. Ich pionierem był Friedrich Wilhelm Raiffeisen, niemiecki reformator społeczny i twórca idei banków spółdzielczych jako alternatywny dla banków mieszczańskich. Niedługo po Niemczech SKOK-i pojawiły się w innych krajach Europy: we Włoszech, Francji, Holandii, Austrii i Anglii. Dzięki pobytowi jednego z naszych rodaków, Franciszka Stefczyka, w Niemczech idee SKOK-u udało się przenieść i wdrożyć także w Polsce – i to już pod koniec XIX wieku.

Zainspirowany niemieckim systemem Franciszek Stefczyk zaraz po powrocie do kraju wystąpił z inicjatywą uruchomienia na ziemiach polskich podobnych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. Pomysł udało się mu zrealizować już w styczniu 1890, w podkrakowskiej wsi Czernichów. Polskie SKOK-i szybko zdobyły uznanie wśród rodaków. W okresie międzywojennym liczba kas sięgała już 3500. Rozwój sektora został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej i późniejszy okres zależności polskiego rynku od władzy zwierzniej ZSRR.

Obecny polski system spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych został założony już po upadku ZSRR, a więc po transformacji ustrojowej, przez Grzegorza Biereckiego, jego brata Jarosława Biereckiego, Adama Jedlińskiego, Grzegorza Buczkowskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. Podmiotem założycielskim sytemu polskich SKOK-ów była Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych (FPZK). Pierwszy nowoczesny SKOK w Polsce powstał 31 sierpnia 1992 roku w Elektrociepłowni „Gdańsk”. Kolejne zostały utworzone w Elektrowni Kozienice i Hucie Katowice.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Legionowie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Legionowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
27 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Centrum Zdrowia Dziecka ze wsparciem Alior Banku

Alior Bank wspomógł laboratorium Centrum Zdrowia Dziecka finansując zakup dwustu testów dla dzieci na obecność koronawirusa. U podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka w ciągu najbliższych tygodni zostaną przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

author
Patryk Byczek
05 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski z wyróżnieniami

ING Bank Śląski został wyróżniony w prestiżowym konkursie Best Digital Bank organizowanym przez magazyn Global Finance. Wyróżnienie przyznano w kategorii Best Consumer Digital Banks in CEE 2019.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Grodkowie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Grodkowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
17 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Odbierz 400 zł na zakupy w sklepach Biedronka – II etap” w BNP Paribas

BNP Paribas przygotował kolejną edycję promocji, w której za wyrobienie karty kredytowej i spełnienie bardzo prostych warunków promocji Klienci mogą zgarnąć kartę podarunkową o wartości 400 złotych do sklepów sieci Biedronka. Promocja trwa do 31 grudnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
03 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Zgorzelec

Szukasz kompleksowych informacji dotyczących lokalizacji placówek Kasy Stefczyka w Zgorzelcu? Sprawdź zebrane przez nas dane, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
13 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj