Raport mBanku o nieruchomościach w Polsce
Eksperci mBanku przeanalizowali popyt i podaż na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Według prognoz sytuacja popytowa na rynku będzie bardzo korzystna.
Wnioski z raportu mBanku
Raport mBanku na temat rynku nieruchomości w Polsce pokazuje, że “stopniowe uruchomienie podaży – przy wyższych cenach, usuwających ograniczenia kosztowe – pozwoli na stopniowe zrównoważenie rynku przy wyższych cenach i wyższej aktywności.”
Autorzy publikacji przeanalizowali determinanty popytu i podaży na rynku nieruchomości mieszkaniowych nad Wisłą.
“Całą analizę przeprowadziliśmy na prostym modelu popytu i podaży. W takim ujęciu kluczem do analizy są przesunięcia krzywych determinowane przez czynniki inne niż cena, która jest jedynie zmienną wynikową gry podaży i popytu. Analiza czynników strukturalnych („głód mieszkaniowy”) i cyklicznych prowadzi nas do wniosku, że sytuacja popytowa pozostanie bardzo korzystna, co przy krótkoterminowym ograniczeniu podaży będzie prowadzić do wyższych cen.”
Obecnie, podaż utrzymuje się na poziomie szczytów hossy 2006-2008 i nie wykazuje symptomów spowolnienia. Z raportu dowiadujemy się, że wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost kosztów pracy, wzrost cen ziemi i niski poziom zapełnienia banków ziemi u deweloperów – to wszystko powinno prowadzić do ograniczenia podaży przy danym poziomie cen.
Eksperci podkreślają jednak, że wzrost cen to czynnik stymulujący podaż przy całej gamie hamulców wymienionych wcześniej.
“Żaden z nich nie ma charakteru trwałej bariery. Wiele z nich działa tylko i wyłącznie z uwagi na rachunek ekonomiczny, którego istotnym elementem jest cena” – czytamy.
Ekonomiści mBanku wskazali, że duża część komentatorów zwraca uwagę na fakt niskiego poziomu banku ziemi wśród deweloperów. Dowiadujemy się, że jest on relatywnie niski do produkcji, ale spora część jego spadku wynika właśnie ze znaczącego wzrostu produkcji, który zaistniał w ostatnich latach.
Źródło: raport mBanku
Specjaliści tłumaczą, że popyt na mieszkania będzie rósł, czemu ma sprzyjać dalszy wzrost płac gospodarstw domowych oraz niskie stopy procentowe.
W 2017 roku, liczba mieszkań w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wyniosła 371 mieszkań.
Z analiz wynika również, że starzejące się społeczeństwo nie będzie miało wpływu na popyt mieszkaniowy w przyszłości.
Źródło: https://www.mbank.pl/pobierz/serwis-ekonomiczny/njspw/raport_mbanku_03.01.2019.pdf?noredir
Dodaj komentarz