Rejestr Danych Kontaktowych już dostępny
22 grudnia bieżącego roku ruszył Rejestr Danych Kontaktowych – o wydarzeniu tym poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Nowość ta ma na celu ułatwienie kontaktu pomiędzy obywatelami, a instytucjami i urzędami.
Jeszcze przed końcem 2019 roku pojawiła się interesująca nowość – Rejestr Danych Kontaktowych (RDK). Dzięki tej bazie, informacje urzędowe dotrą do obywatela w dużo szybszym tempie, niż miało to miejsce do tej pory.
Wszystko to za sprawą wykorzystania technologii, z którą jesteśmy przecież związani na co dzień. Teraz zamiast tradycyjnego pisma urzędowego otrzymamy wiadomość SMS na nasze telefony komórkowe lub e-maila na internetową skrzynkę pocztową.
Zobacz także:
Jak zapłacić mandat przez Internet
Czym jest Rejestr Danych Kontaktowych?
Jest to baz danych prowadzona w systemie teleinformatyczny. Dane są udostępniane dobrowolne przez każdego obywatela, który również nieprzymuszenie wyrazi zgodę na ich przetwarzanie. Co istotne, nasze dane, które znajdują się w RDK, możemy usunąć w dowolnym momencie. Udostępnione informacje możemy także modyfikować. RDK regulowany jest ustawą prawną.
Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem Rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację.
– wyjaśnia Marek Zagórski – minister cyfryzacji.
Jakie dane znajdują się w RDK?
Do Rejestru Danych Kontaktowych dobrowolnie podajemy podstawowe informacje, czyli:
- Imię i nazwisko
- PESEL
- Numer telefonu komórkowego
- Adres e-mail
Jak można przekazać dane?
Dane do RDK przekazać może każda osoba, która ma ukończone 18 lat oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych. Wyjątek stanowią osoby, które nie posiadają jeszcze 18 lat, ale uzyskały status osoby pełnoletniej – dzięki wstąpieniu w związek małżeński, również mogą powierzyć bazie swoje dane.
Istnieją dwa sposoby na przekazanie naszych danych do Rejestru Danych Kontaktowych:
1) Należy wybrać się osobiście do urzędu gminy i wypełnić tam odpowiedni formularz
lub
2) Przez Internet – za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
Rejestr Danych Kontaktowych – najważniejsze informacje:
- dostępny od 22 grudnia,
- szybszy i wygodniejszy kontakt pomiędzy obywatelem, a urzędnikiem,
- dane przekazywane są dobrowolnie i odpowiednio zabezpieczone,
- ważne informacje dostarczane z wyprzedzeniem,
- odejście od papierologii,
- brak konieczności osobistego stawiania się w urzędach.
Jakie korzyści przyniesie Rejestr Danych Kontaktowych?
Przekazanie danych RDK niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, w szybszy i wygodniejszy sposób zostaniemy poinformowani o zbliżających się terminach np. wymiany dowodu osobistego, badaniu technicznym auta czy kończącej się ważności paszportu.
Uzyskamy również informacje o gotowych do odbioru dokumentach czy konieczności uzupełnienia którychś. RDK powiadomi nas także o wynikach decyzji dotyczących wniosków, które składaliśmy.
Naszym celem jest ograniczenie do absolutnego minimum konieczności osobistego stawiania się obywateli w urzędach. RDK to również spore oszczędności dla samych urzędów – sms czy email są nieporównywalnie tańsze i szybsze, niż wysyłanie listów poleconych, ponadto znacznie skraca się czas potrzebny na realizację sprawy urzędowej.
– dodaje Marek Zagórski.
Źródła: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/195109/Nowy-rejestr–Od-22-grudnia-dziala-juz-Rejestr-Danych-Kontaktowych
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/co-to-jest-rejestr-danych-kontaktowych-rdk
Dodaj komentarz