Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

author
Dominika Sobieraj
15 grudnia 2022

Sezon grzewczy dla wielu Polaków wiąże się z dużo wyższymi rachunkami. Mimo wysokiej średniej krajowej w Polsce to wciąż spory problem dla budżetu wielu gospodarstw domowych. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na obniżenie zużycia ciepła. Sprawdzamy, co robić, by płacić mniej za ogrzewanie.

Jak płacić mniej za ogrzewanie? Poradnik

Dzięki zastosowaniu się do kilku z przedstawionych poniżej porad, możemy obniżyć wysokość naszych rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Jak płacić mniej za ogrzewanie? Sprawdź.

1. Utrzymuj optymalną temperaturę 

Eksperci wskazują, że najlepsza temperatura do życia to około 20-21 stopni w zwykłych pomieszczeniach i 23 stopnie w łazience. Wyższe temperatury mogą na dłuższą metę sprawić, że będziemy ospali i rozleniwieni. Zbyt wiele stopni w domu zwiększy też naszą podatność na choroby – duża różnica w wysokości temperatury w domu i na dworze (szczególnie zimą) naraża nasze drogi oddechowe na infekcje. Warto zatem przyzwyczajać swój organizm do temperatur polecanych przez ekspertów jako optymalne.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

2. Odsłoń grzejniki

W okresie ogrzewania wszystkie grzejniki powinny być odsłonięte. Nie powinniśmy zatem chować ich za grubymi zasłonami, meblami, a także zasłaniać firanami. O wiele mniej efektywne w ogrzewaniu są także grzejniki przykryte praniem – jeżeli zatem potrzebujemy wysuszyć coś „na szybko”, traktujmy to raczej jako sposób doraźny.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

3. Zasłaniaj okna na noc

Najwięcej ciepła w domach ucieka właśnie przez okna, dlatego po zachodzie słońca (kiedy dopływ światła dziennego jest nam już zbędny) dla większej oszczędności powinniśmy zasłonić wszystkie okna. Uważajmy jednak, by np.: długie kotary nie zasłoniły przy okazji naszego grzejnika. Wbrew pozorom nawet zwykłe rolety lub żaluzje powstrzymają nieco uciekanie ciepła.

Koszt: 0 zł (lub koszt zakupu zasłon)
Dostępność: dla każdego

Sprawdź najlepsze oferty:

kredyt online – w całości przez Internet

pożyczki dla zadłużonych – także dla zadłużonych

pożyczki na dowód – minimum formalności

4. Uszczelniaj okna

Zimne powietrze z podwórka powinno być w zimę wpuszczane do mieszkania jedynie w sposób kontrolowany, czyli przez otwarcie okien. Chłód przedostający się przez wszelkie szpary w oknach będzie obniżał efektywność naszego grzejnika. Warto sprawdzić uszczelki wszystkich okien, a jeżeli „ciągnie od dołu” – położyć na parapecie specjalny podokiennik, tzw. ocieplacz na parapet.

Koszt: 3 zł (uszczelki), 30 zł (ocieplacz na parapet)
Dostępność: w każdym sklepie budowlanym, w sklepach internetowych

5. Ustal temperaturę każdego pomieszczenia

Rozkręcenie grzejnika na maksymalną moc w każdym pomieszczeniu na pewno nie jest dobrym krokiem ku oszczędności – znacznie lepiej jest za pomocą termostatu ustawić pożądaną temperaturę każdego pomieszczenia i pamiętać o zamykaniu drzwi. Dzięki temu np.: w kuchni, w której nie spędzamy zbyt wiele czasu i którą często jeszcze dogrzewamy gotowaniem, nie będziemy zbędnie utrzymywać takiej samej temperatury, jak w salonie.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

6. Załóż ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy to nic innego, jak cienki styropian pokryty folią, który przymocowuje się do ściany będącej bezpośrednio za grzejnikiem. To rozwiązanie pozwala na odbicie ciepła uciekającego do ściany zewnętrznej do środka pomieszczenia. Dzięki temu znacznie ograniczymy straty ciepła.

Koszt: 10 zł
Dostępność: do samodzielnego zakupu i założenia

7. Uszczelniaj drzwi

Szczególnie wtedy, kiedy dbamy o utrzymanie stałej temperatury różnej dla różnych pomieszczeń. Najprościej jest po prostu dbać o ich zamykanie, ale jeżeli mimo wszystko powietrze leci pod futryną – warto zainwestować w coś podobnego do ocieplacza na parapet i po prostu położyć pod drzwiami. Dzięki temu znacznie mniej ciepłego powietrza ucieknie do innego pomieszczenia. Pomoże Ci to płacić mniej za ogrzewanie.

Koszt: 0 zł lub 30 zł (ocieplacz)
Dostępność: w sklepach internetowych

8. Zainwestuj w termostaty

lub… zapoznaj się z instrukcją tych, które masz w domu. Często nie wiemy nawet, że nasze standardowe pokrętła cyfrowe także mają przyporządkowane konkretne temperatury (3 na pokrętle to standardowo 20 stopni, a wszystkie kreseczki powyżej i poniżej to odpowiednio mniej lub więcej o pół, a czasem nawet o stopień). Jeżeli jednak mamy starą instalację lub nie do końca spełnia ona nasze oczekiwania, możemy zainwestować w termostaty cyfrowe, które pokazują temperaturę precyzyjnie, co do jednej dziesiątej stopnia.

Koszt: 20-150 zł
Dostępność: w każdym większym sklepie budowlanym

9. Zmniejszaj ogrzewanie, gdy z niego nie korzystasz

Ale co najważniejsze – zmniejszaj je rozsądnie, czyli o kilka stopni. Jeżeli wszyscy domownicy są przyzwyczajeni do wieczornych kąpieli, to w ciągu dnia w łazience nie musimy utrzymywać wysokiej temperatury. Podobnie jest z pokojami dziecięcymi lub sypialną – jeżeli przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia pomieszczenia te stoją puste, powinniśmy zmniejszyć ogrzewanie o kilka stopni. Dzięki temu wnętrze nie będzie wychłodzone, bo temperatura szybko wróci do normy po zwiększeniu ogrzewania, a nasz portfel odczuje różnicę.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

10. Chroń termostat

Termostat nie zawsze działa tak, jak byśmy chcieli. Dlaczego? Ponieważ wyczuwa on temperaturę pomieszczenia za pomocą głowicy. Jeżeli zatem przy głowicy termostatu jest nieszczelne okno albo często uchylany balkon, automatycznie grzejnik będzie co chwilę zwiększał swoją moc, by dorównać do temperatury ustawionej na pokrętle (choć taka temperatura będzie już panowała w pomieszczeniu, to czujnik w głowicy po dopływie zimnego powietrza „pomyśli”, że nagle temperatura spadła i trzeba zacząć grzać). Podobnie jest z dogrzaniem głowicy – jeżeli nieopatrznie skierujemy na nią np.: światło lampki punktowej, które będzie ją rozgrzewać, to grzejnik zamiast grzać, będzie utrzymywał temperaturę stale na tym samym poziomie. Najlepiej zatem odsunąć od głowicy termostatu wszelkie źródła ciepła i dobrze zabezpieczyć możliwość powiewu zimnego powietrza.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

11. Nie wyłączaj ogrzewania na „0”

… jeżeli nie wyjeżdżasz na tygodniowe ferie zimowe. Podczas naszych codziennych wyjść (do pracy, szkoły) mamy tendencję do całkowitego wyłączenia ogrzewania. Korzyść z takiego działania jest jednak pozorna – po naszym powrocie „rozkręcamy” grzejniki na 5 i moc, którą piec zużyje, by szybko ogrzać wnętrze do wysokiej temperatury, będzie jeszcze wyższa, niż nasze oszczędności wynikające z chwilowego wyłączenia grzejnika. Wyłączając grzejnik narażamy się na duże straty ciepła.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

12. Wietrz pomieszczenia

Pomieszczenia ogrzewane powinny mieć codzienny dopływ świeżego powietrza. By jednak podejść do tego rozsądnie, musimy pamiętać o tym, że jeżeli otworzymy okno przy włączonym termostacie, to jednocześnie zwiększymy koszt zużycia energii (grzejnik będzie starał się wyrównać temperaturę, która na skutek otwarcia okna będzie momentalnie dużo niższa). W trakcie otwierania okna najlepiej zatem wyłączyć termostat i włączyć go ponownie dopiero kilka minut po zamknięciu okien. Możemy się narazić na straty ciepła.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

13. Ubieraj się cieplej

Jeżeli trudno jest nam dostosować się do niższej temperatury w mieszkaniu, możemy po prostu na czas zimy ubierać się cieplej. Letni ubiór sprawi, że będziemy ustawiać coraz wyższą temperaturę, a dzięki cieplejszemu ubraniu będziemy bardziej skłonni do ustawienia termostatów na temperatury niższe.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

14. Otwieraj okna na oścież

Nie ma sensu wietrzyć mieszkania poprzez uchylenie okna – w zimę o wiele korzystniejsze będzie szybkie wietrzenie, ale bardzo intensywne. Najlepiej zatem na czas wietrzenia pomieszczenia otworzyć okna na oścież i zakręcić termostat, a po kilku minutach zamknąć okna i ponownie włączyć grzejnik. Dzięki temu zapewnimy sobie dopływ ogromnej ilości świeżego powietrza, ale nie zaburzymy tym działania termostatu i grzejnika.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

15. Odsłaniaj okna na dzień

Nikomu nie trzeba udowadniać, że słońce naturalnie nas dogrzewa. Dlatego też w zimne dni przez cały czas, kiedy słońce ma dostęp do naszych pomieszczeń, najlepiej jest odsłonić okna i tym samym odciążyć swoje grzejniki. Ciepło promieni słonecznych doskonale nagrzeje w ciągu dnia powietrze w pomieszczeniach.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

16. Odpowietrz grzejniki

Jeżeli mamy wrażenie, że nasze grzejniki działają słabo i nie do końca utrzymują taką temperaturę, jaką ustawiamy na termostacie, to najprostszym sposobem, na ich usprawnienie, jest właśnie odpowietrzenie. W tradycyjnych grzejnikach jest to bardzo proste i z pewnością będziemy w stanie wykonać taką operację samodzielnie, bez pomocy fachowca. Pamiętaj jednak o uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego (z reguły wystarczy użyć śrubokrętu)

17. Uszczelnij wszelkie dziury i otwory

Szczególnie w starym budownictwie może zdarzyć się, że nie wszystko jest szczelne. Dziury i szpary zdarzają się nie tylko przy oknach i drzwiach, ale także w samych ścianach. Jeżeli chcemy, by nasza instalacja działała w pełni poprawnie, musimy zadbać o to, by powietrze w zewnątrz w żaden sposób nie przedostawało się do wnętrza domu. Warto zatem sprawdzić wszelkie miejsca, w których zimne powietrze ma szansę dostać się do środka i uszczelnić je. Ogranicza straty ciepła przenikającego

Koszt: 0 zł (lub koszt zakupu materiałów uszczelniających)
Dostępność: dla każdego

18. Obniżaj temperaturę na noc

Bezpośrednio przed pójściem spać warto obniżyć temperaturę o kilka stopni – nasze ciepło wewnętrzne będzie chronione przez kołdrę, a kilkugodzinne obniżenie temperatury w pomieszczeniach z pewnością wpłynie korzystnie na nasz budżet. Nie wyłączajmy jednak ogrzewania całkowicie, ponieważ rano grzejnik będzie musiał pracować z kilkukrotnie zwiększoną mocą, by szybko zwiększyć temperaturę.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

19. Spędzaj czas blisko innych

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że ludzie ogrzewają także siebie nawzajem. Jeżeli w domu mamy możliwość wspólnego spędzania czasu, to warto z niej skorzystać, zamiast dogrzewać każde pomieszczenie dla jednej osoby, która w nim przebywa. Popołudnia można spędzać rodzinnie w salonie, a w pozostałych pomieszczeniach na kilka godzin obniżyć temperaturę o kilka stopni.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

20. Rozłóż dywany i noś kapcie

Sposobem przeciwdziałania chłodnym podłogom jest oczywiście rozłożenie dywanów lub wykładzin. Przy podłodze jest zawsze najzimniej, dlatego osoby, które mają tendencję do marznięcia, powinny unikać sytuacji niepotrzebnego stykania się z podłogą (np.: podczas siedzenia na kanapie warto położyć nogi na jakimś podnóżku). Doskonałym izolatorem na chłodne dni są także ciepłe kapcie.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

21. Obniż temperaturę o 1 stopień

To bardzo popularny sposób obniżenia kosztów rachunków o kilka procent – wystarczy obniżyć temperaturę w mieszkaniu umownie o 1 stopień. Różnica w temperaturze pomieszczenia będzie właściwie ledwie odczuwalna, ale różnicy w oszczędnościach z pewnością nie da się nie zauważyć.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

22. Dbaj o stan instalacji

Lepiej dbać, niż potem płacić za naprawę.  Warto kontrolować stan techniczny instalacji oraz pieca i sprawdzać ustawienia – jeżeli te będą poprawne, z pewnością grzejniki będą zużywały najbardziej optymalną ilość energii potrzebną do ogrzewania. Dodatkową korzyścią wynikającą z regularnej kontroli stanu technicznego jest upewnienie się, że instalacja jest w pełni bezpieczna.

 

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

23. Zainwestuj w nowe urządzenia

Kotły gazowe i olejowe są najchętniej wybieranymi. Warto jednak, aby były one wymieniane odpowiednio często. Możemy dzięki temu uniknąć ewentualnych strat ciepła.3 Nowe urządzenia wyposażone są w unowocześnione systemy, które pozwalają uzyskać dodatkowe ciepło.

Koszt: wymiana kotła (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy)
Dostępność: dla każdego

24. Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności

Odpowiednia wilgotność powietrza to podstawa. Warto o nią zadbać. Dobrym rozwiązaniem może być skrócenie długości gorących kąpieli czy gotowanie z użyciem pokrywki.

Koszt: 0 zł
Dostępność: dla każdego

O ile można obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie?

Spora część budynków mieszkalnych w Polsce postała w czasach, gdy nie było tanich materiałów z dobrą izolacją. Obecnie dostępne są jednak rozwiązania, które pozwalają dobrze ogrzać nasz dom przy niewielkich nakładach finansowych, np. przy użyciu piany poliuretanowej czy styropianu.

Dobre ociepleniu budynku pozwoli na spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ jest dużo większe ograniczenie strat ciepła. Dobra termoizolacja ścian pozwoli zatrzymać dużo ciepła, a dzięki temu nie będziemy musieli często korzystać z ogrzewania. Takie praktyki pozwolą obniżyć koszty użycia ciepła nawet o 40%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MaX
MaX
2018-11-08 09:45:53

A co z powietrzem niezbędnym do spalania gazu w gazowym podgrzewaczu wody czy choćby kuchence gazowej? Dokładne ilości powietrza do potrzeb wentylacyjnych, czyli jakie powinny przepływać przez nasze mieszkanie są ujęte w normie dotyczącej wentylacji PN-83/B-03430 i w zmianie PN-83/B-03430/Az3 i wynoszą co nie mniej niż: w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową – 70m3/h w łazience (z ustępem lub bez) – 50 m3 /h w wydzielonym WC - 30 m3/h

krysia007
krysia007
2018-10-22 12:25:38

fajne metody na pewno zkorzystam

PAULO
PAULO
2018-10-17 19:36:18

Wszystkie punkty bardzo istotne i godne naśladowania, popieram.

Podobne artykuły

Chwilówki Ćmielów
Chwilówki miasta
autor wpisu
Marta Janusz
31 stycznia 2022

Chwilówki Ćmielów

Sympatia Polaków do gier i loterii zasila sport i kulturę
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 maja 2019

Sympatia Polaków do gier i loterii zasila sport i kulturę

ING Bank Śląski w Mikołowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Mikołowie

Kredyt gotówkowy Puławy
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Puławy

Profi Credit w Żywcu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
16 listopada 2018

Profi Credit w Żywcu

Porównaj