Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta a dostępne środki

author
Halszka Gronek
10 maja 2018
By posiadać nad swoimi finansami stabilną kontrolę, niezwykle ważne jest monitorowanie własnych wydatków i bieżącego stanu rachunku bankowego. Choć sprawa brzmi banalnie, nawet najprostsze sprawdzenie konta może okazać się problemowe - zwłaszcza, gdy na rachunku widnieją dwie odmienne kwoty: saldo konta i dostępne środki. Czym różnią się od siebie te dwie wartości?

Niemal każdy z nas choć raz był takie sytuacji: sprawdzamy bieżący stan konta bankowego i naszym oczom ukazują się dwie, różniące się od siebie wartości.

Saldo konta a dostępne środki – którą z tych kwot mamy się sugerować? Skąd rozbieżność w wysokości obu kwot? Co tak naprawdę oznaczają te dwie wartości?

Postaramy się w prosty sposób wytłumaczyć różnicę pomiędzy saldem konta a dostępnymi środkami.

By w pełni zrozumieć różnicę między środkami dostępnymi na koncie a jego saldem, najpierw należy zapoznać się z procedurą księgowania płatności na naszym rachunku.

Każda wypłata z bankomatu czy płatność kartą bankową skutkuje ściągnięciem z naszego konta danej sumy pieniędzy.

Obciążenia te zostają niemal natychmiastowo odnotowane przez system bankowy, jednak zaksięgowanie każdej operacji, a więc jej formalne potwierdzenie przez obie strony transakcji (sklep-bank/bankomat-bank) może potrwać kilka dni.


 

Dostępne środki to kwota, jaka rzeczywiście pozostała nam na koncie do dysponowania.

Jej wartość aktualizowana jest przez system bankowy niemal od razu po przeprowadzeniu każdej operacji pieniężnej.

Tak więc jeśli na Twoim koncie znajdowała się suma 200 złotych, lecz zdołałaś/eś wypłacić 50 złotych, dostępne środki na rachunku będą wskazywać 150 złotych.

Wypłacone przez nas pieniądze zostają więc niemal natychmiast zablokowane i odjęte od sumy początkowej na naszym koncie.


 

Saldo konta podlega jednak innej weryfikacji niż wartość dostępnych środków.

Stan salda nie zmienia się od razu po dokonaniu transakcji – czyli na mocy informacji systemu bankowego – lecz jest on aktualizowany dopiero dzięki formalnemu zaksięgowaniu operacji finansowej.

Tak więc jeśli na Twoim koncie znajdowała się kwota 200 złotych, a Ty wypłaciłaś/eś 50 złotych, saldo konta w dalszym ciągu wynosić będzie 200 złotych.

Gdy obie strony transakcji (bank-sklep lub bank-bankomat) potwierdzą dokonanie operacji finansowej (zakupu lub wypłaty), zablokowana suma dostanie formalnie zaksięgowana i saldo konta wskaże kwotę 150 złotych – czyli tyle, ile od początku wynosiły dostępne środki. 
 

Zaksięgowanie transakcji może trwać od kilku godzin nawet do tygodnia. Zanim dojdzie do jego formalnego potwierdzenia, wartości salda konta i dostępnych środków będą rozbieżne.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: czy kwotę widniejącą jako saldo konta można wypłacić?

Odpowiedź na to pytanie powinna być prosta: skoro to dostępne środki wskazują nam, ile rzeczywiście pozostało funduszy na naszym rachunku, tylko kwotę równą ich wartości powinno się móc wypłacić.

W praktyce jednak bywają pewne odstępstwa od tej reguły. Oczywiście zablokowane środki na naszym koncie, które wciąż jeszcze sumują się na wartość salda, nie powinny być wypłacone. Jeśli jednak posiadamy kartę debetową lub kredytową, jak najbardziej uda nam się wypłacić równowartość salda konta.

Sytuacja będzie taka sama w przypadku korzystania z bankomatów czy też terminali „off-line”.

Wszelkie urządzenia, które nie są stale podłączone „on-line” z głównym systemem bankowym, nie zdołają zweryfikować rzeczywistego stanu naszego konta i pozwolą na przeprowadzenie transakcji na kwotę większą od dostępnych na rachunku środków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kasia pominska
Kasia pominska
2020-05-06 12:57:00

Jak można sprawdzic srotki na koncie

Żaneta Żochowska
Żaneta Żochowska
2020-04-05 05:26:54

Jak moszna przywrócić środki na koncie minusowe

Jerzy Kolo
Jerzy Kolo
2020-03-07 22:20:19

Zaplaciles firmie za usługę i po roku otrzymałem info że kwota saldo- 185 zł??? Tz. Ze mam dopłacić czy oni mają zwrócić?

Podobne artykuły

Firmy biorą coraz więcej kredytów obrotowych
Wpisy
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2018

Firmy biorą coraz więcej kredytów obrotowych

Brak spłaty kredytu lub pożyczki – jakie konsekwencje?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Brak spłaty kredytu lub pożyczki – jakie konsekwencje?

Kredyt hipoteczny Będzin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Będzin

Ile Polacy wydają rocznie na papierosy?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2019

Ile Polacy wydają rocznie na papierosy?

Pożyczki bez zaświadczeń Kwidzyn
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
23 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Kwidzyn

Porównaj