Tajemnica bankowa – kogo nie obowiązuje?

Tajemnica bankowa – kogo nie obowiązuje?

author
Katarzyna Wasiłowska
09 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Tajemnica bankowa jest, podobnie jak tajemnica lekarska czy adwokacka, rodzajem zobowiązania zawodowego. Obliguje ona do traktowania danych, przetwarzanych w ramach wykonywanej profesji jako poufnych i nieudostępniania ich osobom postronnym. Jakie informacje objęte są tajemnicą bankową? Kogo zobowiązanie to nie dotyczy?

Tajemnica bankowa — czym jest?

Zasada została wprowadzona w Polsce w 1924 roku i wówczas była ściśle związana z funkcjonowaniem Pocztowych Kas Oszczędnościowych. Obecnie (od 1997 roku) tajemnica bankowa obejmuje wszystkie instytucje bankowe, a co za tym idzie każdego pracownika wykonującego w danej placówce czynności, takie jak:

  • negocjacje,
  • zawieranie umów i realizowanie kontraktów,
  • inne czynności w ramach szeroko pojmowanej obsługi klienta oddziału.

Zgodnie z definicją orzecznictwa należy podkreślić, iż w skład informacji poufnych wchodzą nie tylko umowy, ale również wszelkiego rodzaju dokumenty fizyczne i elektroniczne (w bazach danych) zawierające zapis historii płatności, dane wrażliwe klientów i wszystkie informacje wykorzystywane przy jakiejkolwiek czynności bankowej, odnoszące się do klienta instytucji. Wyjawienie informacji, objętej ochroną, wiązać się będzie z surowymi konsekwencjami prawnymi.

Tajemnica bankowa — kogo dotyczy?

Obowiązek przestrzegania tajemnicy bankowej dotyczy każdej osoby zatrudnionej placówce bankowej. Co ciekawe, nie kończy się w momencie ustania stosunku pracy (gdy umowa z pracownikiem zostaje rozwiązana). Przepis o poufności danych nakłada obowiązek zachowania tajemnicy na:

  • każdego pracownika, mającego dostęp do baz danych i informacji poufnych (doradców, techników etc.);
  • pośredników kredytowych, czyli osoby, których zadaniem jest znalezienie idealnej oferty kredytowej dla klienta i załatwienie wszelkich formalności, związanych z uzyskaniem pożyczki;
  • agencje bankowe, podmioty uzupełniające, które, podobnie jak oddziały banku zajmują się dystrybucją jego produktów, mają jednak mniejszy zakres działania;
  • firmy, działające na zlecenie banku.

Tajemnica bankowa — kogo nie dotyczy?

Warto zaznaczyć pewna bardzo istotną kwestię, z której wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy. Bank nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisu tajemnicy bankowej w relacji z innymi bankami i instytucjami, które zajmują się udzielaniem kredytów. Oczywiście mają one dostęp wyłącznie do tych informacji, które są obligatoryjne, aby przeprowadzić konkretne działania bankowe, np. przelewy międzybankowe.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o tzw. dostawców usług płatniczych. Przelew wychodzący, płatność kartą wymaga potwierdzenia ze strony banku tego, iż na swoim rachunku bankowym posiadasz środki finansowe, pozwalające ci na finalizację danej transakcji.

Dostawcy usług płatniczych:

  • bank krajowy i zagraniczny,
  • instytucja, która udziela kredytu,
  • instytucja pieniądza elektronicznego,
  • instytucja płatnicza,
  • organ administracji publicznej,
  • biuro usług płatniczych;
  • mniejsza instytucja płatnicza itp.

Instytucje i osoby, dla których może zostać uchylony ten przepis to:

  • banki i instytucje kredytowe;
  • dostawcy usług płatniczych;
  • Urząd Skarbowy — w sytuacji trwającego postępowania karnego lub w przypadku spraw dot. przestępstw skarbowych (po dane, w imieniu Urzędu Skarbowego, zgłosi się prokurator, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnik celno-skarbowy bądź naczelnik skarbowy);
  • Komornik sądowy — może on uzyskać informacje m.in. o saldzie kont bankowych, liczbie prowadzonych rachunków, udzielonych pełnomocnictwach, transakcjach przychodzących, szczególnie regularnych wpływach etc.,
  • Biegli rewidenci,
  • Sąd,
  • Prokurator,
  • Prezes Najwyższej Izby Kontroli,
  • ABW lub CBA,
  • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • służby mundurowe: policja, wojsko,
  • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
  • Narodowy Bank Polski,
  • Komisja Nadzoru Finansowego.

Sprawdź, do kogo należą banki w Polsce, a co za tym idzie, kto ma dostęp do twoich danych. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy również listę banków działających w Polsce 2023. Zawiera ona najważniejsze informacje dot. każdej z wymienionych instytucji bankowych na terenie kraju, sporządzoną na podstawie informacji udostępnionych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Jakie informacje są objęte tajemnicą bankową?

Tajemnicą bankową objęte są tak naprawdę wszystkie informacje i dokumenty, odnoszące się do relacji między klientem a bankiem. Pracownik banku nie ma prawa upubliczniać lub przekazywać osobom nieupoważnionym żadnych informacji. Nie może potwierdzić, zaprzeczyć czy dana osoba jest klientem danej instytucji bankowej. Aby upoważnić bliską nam osobę do reprezentacji, podejmowania czynności w naszym imieniu potrzebne będzie przedłożone w banku pełnomocnictwo.

Objęte tajemnicą są:

  • produkty bankowe, usługi, z których korzystamy jako klienci,
  • saldo naszych kont bankowych, historia wszystkich transakcji przychodzących i wychodzących (przelewów, płatności bezdotykowych, zleceń stałych etc.),
  • informacje dot. uzyskiwanych świadczeń (pożyczek),
  • kwestie dot. gwarancji bankowych,
  • informacje dot. wprowadzanych papierów wartościowych (np. akcji, obligacji).

Konsekwencje za złamanie tajemnicy bankowej

Prawo Bankowe przewiduje poważne konsekwencje za złamanie tajemnicy bankowej. Według zapisu z art. 171 ust. 5:

Kto, będąc obowiązany do zachowania tajemnicy bankowej, ujawnia lub wykorzystuje informacje stanowiące tajemnicę bankową, niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, podlega grzywnie do 1 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.

W obliczu tak niebagatelnych sankcji trudno się dziwić temu, iż pracownicy instytucji bankowych tak skrupulatnie pilnują przestrzegania tego przepisu. Nawet w sytuacjach wyjątkowych (takich jak choroba, wypadek, zdarzenie losowe), bez pełnomocnictwa, nie udostępnią oni żadnych informacji rodzinie, bliskim klienta.

Źródła:

https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2019/07/IWS_Hornowska-A._Tajemnica-bankowa-konstrukcja-przes%C5%82anki-procedura-ochrony-i-zwolnienia-uj%C4%99cie-komparatystyczne.pdf

http://www.zielona-gora.po.gov.pl/magazyn/upload/lektury_elektroniczne/2-praktyczne-aspekty-tajemnicy-bankowej.pdf

https://archiwum.giodo.gov.pl/pl/332/2903

https://knf.gov.pl/dla_rynku/procesy_licencyjne/platniczy/informacje_ogolne/dostawcy_uslug_platniczych

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Ścinawie

Szukasz informacji na temat oddziału BNP Paribas w Ścinawie? Poniżej zamieściliśmy wszystkie najważniejsze dane na temat placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje HBO Max? Sprawdź aktualny cennik

Platforma streamingowa HBO Max już w marcu 2022 roku będzie dostępna w Polsce. Znajdziemy na niej dostęp do wielu ciekawych produkcji filmowych. Sprawdzamy cennik usług

author
Aleksandra Gościnna
02 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Starachowicach

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Starachowicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bezpieczne pożyczanie – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz gotówki na niecierpiące zwłoki wydatki? Zanim zdecydujesz się na konkretną pożyczkę, sprawdź, jak bezpiecznie pożyczać, by nie wplątać się w niekorzystne zobowiązanie na długie lata.

author
Halszka Gronek
14 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy można odłączyć wodę za zaległości?

Woda, prąd i gaz to media, bez których trudno byłoby egzystować. Choć rachunki trzeba opłacać co miesiąc, nie zawsze udaje nam się uiścić całą kwotę na czas. W najlepszym wypadku zapłacimy odsetki karne, a w najgorszym… no właśnie – czy woda może zostać nam odcięta za zaległości w opłatach? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
08 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ranking kredytów konsolidacyjnych – lipiec 2019

Kredyt konsolidacyjny pozwala zebrać wszystkie nasze zobowiązania w jedną ratę. Zastanawiasz się nad tym produktem finansowym, ale nie wiesz, którą ofertę wybrać? Podpowiadamy. Sprawdź nasz ranking kredytów konsolidacyjnych w lipcu 2019.

author
Aneta Jankowska
04 lipca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj