Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marek Niechciał poinformował, że przygotowana została pomoc prawna skierowana ku seniorom, którzy zostali oszukani przez osoby podające się za sprzedawców prądu i gazu.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 03.10.2018
Udostępnij:

Wszystko za sprawą obchodzonego przed kilkoma dniami Święta Seniora. Prezes wspominał, że do urzędu wpływa gigantyczna ilość skarg, zarówno od rodzin, jak i samych osób starszych, którzy coraz częściej stają się ofiarami oszustów. Seniorzy są zapraszani na niby bezpłatne badania, czy wystawy drogich naczyń, na których zawsze zostawią jakąś sumę pieniędzy.

UOKiK sprawdził, że tylko w Łodzi, w ciągu ostatniego roku zorganizowanych zostało 600 podejrzanych pokazów, które odbyły się w 80 różnych hotelach. Dla wszystich osób, które uległy oszustom podszywającym się pod sprzedawców prądu, gazu, czy telekomunikacji, urząd przygotował specjalną pomoc.
 

Pomoc dla osób starszych

Wszelkiej pomocy dla oszukanych seniorów udziela Stowarzyszenie Aquila, działające na zlecenie UOKiK. O pomoc starać się mogą osoby, które zostały pozwane przez nieuczciwych sprzedawców lub otrzymały sądowy nakaz zapłaty. Do grupy nieuczciwych firm zaliczają się:

New Telekom
PGT
Twoja Telekomunikacja
Polski Prąd i Gaz
Telekomunikacja dla Domu
Nasza
Polskie Centrum Telemedyczne.

Aby skorzystać z pomocy już w praktyce, należy spełnić kilka warunków:

należy zeskanować wszystkie dokumenty przedstawiające zawarcie umowy z dostawcą
należy zeskanować także wszelką korespondencje dotyczącą nieuczciwego sprzedawcy.

Zebrane dokumenty należy przesłać na adres e-mail: [email protected] Oprócz skanów, w przesłanych plikach powinien znaleźć się także szczegółowy opis problemu oraz numer telefonu potrzebny do kontaktu z poszkodowanym.

Ponadto, Stowarzyszenie Aquila w związku z wymogiem posiadania pełnomocnictwa, na podany adres prześle dokumenty, które Klient musi odebrać, wydrukować i podpisać, a następnie zeskanować lub przesłać pocztą tradycyjną na adres:
 

Stowarzyszenie Aquila
ul. Kościuszki 35a
50-011 Wrocław.

Należy takie wiedzieć, że pomimo faktu, iż pomoc jest darmowa, osoba poszkodowana musi wnieść opłatę w wysokości 37 złotych, w ramach „opłaty skarbowej od pełnomocnictwa i zaliczki na pokrycie kosztów korespondencji”. Wszelkie koszty, po wygraniu sprawy, zostaną Klientowi oczywiście zwrócone. Pieniądze należy wpłacić, w momencie otrzymania pełnomocnictwa oraz umowy od Stowarzyszenia, na numer rachunku: 38 1750 0012 0000 0000 3898 0033.

Należy w pełni zaufać Stowarzyszeniu, oddając się w ramiona jego pomocy. Aquila współpracuje z Urzędem Ochrony Konsumentów i Klientów od dawna, natomiast dopiero od czerwca bieżącego roku zajął się niesieniem pomocy osobom poszkodowanym przez oszukane firmy, trudniące się sprzedażą gazu, usług telekomunikacyjnych, czy prądu.

źródło: UOKiK

Komentarze