zadluzenia.com
zamknij

Rolnicy będą sprzedawali swoje produkty bez pośredników ?

Rozszerzenie bezpośredniej produktów pochodzących z gospodarstw rolnych już niebawem - tak wynika z radiowej wypowiedzi ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Czy rzeczywiście jest szansa na nowelizację ustawy? 

 

Jak wynika ze słów ministra - tak. Oficjalnie nowa wersja ustawy ma zostać zaprojektowana już na początku roku szkolnego, w pierwszej połowie września. O tym fakcie Ardanowski poinformował w radiowej audycji „Sygnały Dnia” w programie pierwszym Polskiego Radia:

 

„Zaraz po wakacjach Sejm powinien przyjąć ustawę, zakładającą rozszerzenie możliwości bezpośredniej sprzedaży przez rolników ich produktów.” 

Skąd pomysł na zmiany? 

 

Zdaniem rządu obecne prawo znacznie zmniejsza rzeczywiste zarobki rolników, ponieważ przedsiębiorcy i przetwórcy towarów rolniczych pobierają dużą część zysku. Niestety marże w branży rolniczej są ogromne, na czym cierpią głównie sami rolnicy. Ich skargi spływają do rządu już od dłuższego czasu.

 

Ustawa ma umożliwić sprzedaż bezpośrednią od rolnika do nabywcy towarów rolniczych. Statystyki pokazują, że obecnie nawet milion rolników sprzedaje zaledwie 2% żywności drogą bezpośrednią. Minister liczy na to, że nowa ustawa wpłynie na znaczne zwiększenie bezpośredniej sprzedaży żywności. 

Co może się zmienić?

 

Głównym postulatem rolników od miesięcy już było umożliwienie im bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych w lokalnych sklepach. Dotychczas sprzedaż możliwa jest jedynie:
- osobiście w swoim gospodarstwie,
- na bazarze,
- w Internecie.


 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~ROLNIK

dobrze niech nam oddają nasze prawa pisiorY!!!!   Odpowiedź