Rozszerzenie bezpośredniej produktów pochodzących z gospodarstw rolnych już niebawem - tak wynika z radiowej wypowiedzi ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Czy rzeczywiście jest szansa na nowelizację ustawy? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 20.08.2018
Udostępnij:

Jak wynika ze słów ministra – tak. Oficjalnie nowa wersja ustawy ma zostać zaprojektowana już na początku roku szkolnego, w pierwszej połowie września. O tym fakcie Ardanowski poinformował w radiowej audycji „Sygnały Dnia” w programie pierwszym Polskiego Radia:

„Zaraz po wakacjach Sejm powinien przyjąć ustawę, zakładającą rozszerzenie możliwości bezpośredniej sprzedaży przez rolników ich produktów.”


 

Skąd pomysł na zmiany? 

Zdaniem rządu obecne prawo znacznie zmniejsza rzeczywiste zarobki rolników, ponieważ przedsiębiorcy i przetwórcy towarów rolniczych pobierają dużą część zysku. Niestety marże w branży rolniczej są ogromne, na czym cierpią głównie sami rolnicy. Ich skargi spływają do rządu już od dłuższego czasu.

Ustawa ma umożliwić sprzedaż bezpośrednią od rolnika do nabywcy towarów rolniczych. Statystyki pokazują, że obecnie nawet milion rolników sprzedaje zaledwie 2% żywności drogą bezpośrednią. Minister liczy na to, że nowa ustawa wpłynie na znaczne zwiększenie bezpośredniej sprzedaży żywności.


 

Co może się zmienić?

Głównym postulatem rolników od miesięcy już było umożliwienie im bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych w lokalnych sklepach. Dotychczas sprzedaż możliwa jest jedynie:
– osobiście w swoim gospodarstwie,
– na bazarze,
– w Internecie.


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

dobrze niech nam oddają nasze prawa pisiorY!!!!