Zobowiązania krótkoterminowe – co to jest?

Zobowiązania krótkoterminowe – co to jest?

author
Halszka Gronek
18 marca 2019

W czasach, gdy każdy z nas goni za sukcesem, karierą i marzeniami, zobowiązanie długoterminowe przestały wydawać się atrakcyjne. O wiele większą popularnością cieszą się natomiast zobowiązania krótkoterminowe. Sprawdziliśmy więc, jakie należności uznaje się za krótkoterminowe i w jaki sposób prawo reguluję ową kwestię. 

Spis treści

1. Co to są zobowiązania krótkoterminowe?
2. Podstawa prawna.
3. Zobowiązania krótkoterminowe – przykłady.
4. Podsumowanie.

 

Co to są zobowiązania krótkoterminowe?

Zobowiązania krótkoterminowe (ang. short-term liabilities) to wszystkie te zobowiązania, których okres spłaty wynosi nie więcej niż 12 miesięcy. Do ich grona zalicza się więc zarówno „chwilówki” przyznawane na 21 czy 30 dni, pożyczki bankowe udzielone na rok, a nawet limity kredytowe, jakie bank uruchomił na naszym koncie na okres przykładowo sześciu miesięcy. 

Jednak zobowiązania krótkoterminowe to nie tylko pożyczkowe czy kredytowe produkty. Są nimi także i zobowiązania handlowe, na przykład faktury przelewowe lub finansowe zobowiązania względem zatrudnionych pracowników. Do zobowiązań krótkoterminowych zalicza się także pulę nieopłaconych należności na rzecz instytucji publicznoprawnych (podatki, składki na ZUS itp.).

W praktyce rachunkowej owy maksymalnie 12-miesięczny okres spłaty zobowiązań krótkoterminowych liczony jest od tak zwanego dnia bilansowego. Jest nim po prostu dzień, w jakim dany podmiot (przedsiębiorstwo) sporządziło sprawozdaniem finansowe za dany rok obrotowy. Wówczas ustalaniem zobowiązań zajmuje się dział księgowy. 

Jednak w życiu codziennym każdego z nas zobowiązania krótkoterminowe nie wymagają od nas sporządzenia bilansu. Sprawa jest o wiele prostsza: za krótkoterminowe zobowiązanie uznamy po prostu te zobowiązania, jakie zaciągamy, wiedząc, że okres ich spłaty nie jest dłuższy niż 12 miesięcy. Mowa przede wszystkim o pożyczkach (zarówno bankowych, jak i pozabankowych – prywatnych, rodzinnych czy tych z firm pożyczkowych). 

 

Podstawa prawna

Aktem prawnym, jaki w sposób wyczerpujący definiuje zobowiązania krótkoterminowe, jest Ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem 1995 roku. Jego ujednoliconą treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 121 na rok 1994, pod pozycją 591. 

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości

Art. 3., ust. 1., pkt 22.

Ilekroć w ustawie jest mowa o zobowiązaniach krótkoterminowych – rozumie się przez to ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wedle ustawy zobowiązania krótkoterminowe zaliczane są zarówno do: 

  1. aktywów danego podmiotu (zasobów majątkowych, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych);
  2. jego pasywów (zewnętrznych źródeł, z jakich pochodzą poszczególne środki gospodarcze).

Skąd taka rozbieżność? To proste. Zobowiązania krótkoterminowe mogą zostać udzielone przez nas, dzięki czemu w przyszłości się wzbogacimy – głównie poprzez odsetki. Wówczas mowa o naszych aktywach. Jeśli jednak to nie my, lecz ktoś inny udzieli nam krótkoterminowego finansowania (na przykład pożyczki), mowa będzie o pasywach. 

Zobowiązania krótkoterminowe – przykłady

Katalog zobowiązań krótkoterminowych jest naprawdę długi. Zasadniczo za tego typu zobowiązania możemy uznać każdą należność, do której końca spłaty pozostało co najwyżej 12 miesięcy. Nie ma znaczenia natomiast, czy to my jesteśmy dłużni owej spłaty, czy to może ktoś inny jest jej dłużny wobec nas. Jedyne rozróżnienie, jakiego będziemy używać w tym przypadku, to aktywa lub pasywa. 

Jaka jest różnica między aktywami a pasywami? Mówiąc najprościej, jak to możliwe, aktywami określamy te zobowiązania, których udzieliliśmy my sami, dzięki czemu w przyszłości się wzbogacimy (głównie poprzez odsetki). Jeśli jednak to nie my, lecz ktoś inny udzieli nam finansowania (na przykład pożyczki), mowa będzie o pasywach.

Za zobowiązania krótkoterminowe można uznać także te zobowiązania, jakie w ramach wcześniejszego bilansu uznane były za długoterminowe, lecz obecnie okres ich spłaty wynosi nie więcej niż 12 miesięcy.

Przykładem tego może być kredyt hipoteczny. Przez wiele lat uznajemy jego spłatę za zobowiązanie długoterminowe, jednak gdy do końca harmonogramu opłacania rat pozostanie mniej niż rok, mowa będzie o zobowiązaniu krótkoterminowym. 

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Tomek K
Tomek K
2019-03-25 09:14:53

aa i zapomnielem dodac ze mam teraz odpowiednia zdolnosc i uporam sie ze splata nowej pozyczki, nie wiem tylkko czy lepiej wziac cos konsolidacyjnego, czy pozyczke bankowa czy w firmie pozyczkowej i czy to tak sie wogole da zalatwic sprawe. nie wiem tez jak sprawdzic w jakich firmach mam zadluzenia i na jakie sumy ... glupio to brzmi ale zaniedbalem splate kjakis czas temu a teraz chcial bym to naprawic

Tomek K
Tomek K
2019-03-25 09:12:30

czesc! polecacie jakis sposob na wyjscie z dlugów. chodzi o wiele chwilowek zaciagnietych w. roznych firmach , obecnie nie wiem juz nawet w jakich i na jakie kwoty. prosze o porade jak wyjsc z tej sytuacji

Podobne artykuły

Promocja: „Black Friday z bankiem” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 października 2019

Promocja: „Black Friday z bankiem” w BNP Paribas

Jak założyć konto w EPU
Porady
autor wpisu
Emilia
16 marca 2017

Jak założyć konto w EPU

Ranking kredytów konsolidacyjnych – wrzesień 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 września 2019

Ranking kredytów konsolidacyjnych – wrzesień 2019

Dotacje technologiczne od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 października 2019

Dotacje technologiczne od ING Banku Śląskiego

Pożyczki bez zaświadczeń Legionowo
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Legionowo

Bank Pekao w Łyszkowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 lipca 2019

Bank Pekao w Łyszkowicach

Porównaj