Czy można usunąć konto klienta w firmie pożyczkowej?
Coraz więcej ofert pożyczkowych pojawia się od instytucji pozabankowych. Z wielu z nich można skorzystać w pełni przez Internet, jednak często wiąże się to z koniecznością założenia konta na stronie wybranego pożyczkodawcy. Sprawdzamy, czy założone wcześniej konto da się usunąć oraz w jaki sposób można to zrobić.
Popularność pożyczek udzielanych w pełni bez wychodzenia z domu rośnie. Szczególnie teraz, w czasach pandemii, kiedy dystans społeczny jest tak wysoce wskazany. Jest to zatem rozwiązanie bardzo wygodne, a co najważniejsze – całkowicie bezpieczne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj finansowania.
Pandemia COVID-19 w znaczny sposób wpłynęła na udzielanie pożyczek i kredytów. Kryzys gospodarczy doprowadził do niestabilnej sytuacji finansowej wielu Klientów, a tym samym ograniczył ich możliwości w uzyskaniu finansowania. Jednak zapotrzebowanie na zadłużenia nie maleje. Dlatego jeszcze większe zainteresowanie wzbudzają finansowania udzielane przez firmy pożyczkowe. Charakteryzują się one najczęściej uproszczonym procesem pożyczkowym i małą liczbą koniecznych formalności. Zwykle pojawia się natomiast wymóg założenia konta na stronie wybranego pożyczkodawcy. Dlatego w artykule tym sprawdzamy, czy założone konto można usunąć oraz w jaki sposób wyczyścić nagromadzone o nas dane.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyt online – do 200 000 zł
Pożyczki dla zadłużonych – najlepsze oferty
Pożyczki bez wychodzenia z domu
W Internecie znajdziemy wiele ofert pożyczek w pełni online, bez konieczności składania wizyty w placówce pożyczkodawcy. Internetowy proces pożyczkowy poza swoją mobilną formą nie różni się praktycznie niczym od tego, który czekałby nas w stacjonarnym oddziale wybranej firmy.
Większość firm pożyczkowych specjalizuje się w tej usłudze już od dłuższego czasu, zatem proces pożyczkowy jest bardzo dobrze opracowany i intuicyjny. W większości przypadków wystarczy, że przygotujemy dane z naszego dowodu osobistego, dlatego finansowanie to bywa nazywane również pożyczką na dowód.
Zdalny proces pożyczkowy i minimum formalności to tylko jedne z licznych zalet tego rodzaju finansowania. Wymogi, tak jak formalności, są ograniczone. Osoba, która stara się o pożyczkę online musi właściwie tylko być pełnoletnia, mieć własny rachunek w banku, telefon komórkowy oraz adres e-mail.
Pożyczkodawcy wymagają założenia konta
Firmy pożyczkowe, które udzielają finansowania bez wychodzenia z domu, udostępniają składanie wniosków za pomocą własnych stron internetowych. Dodatkowym wymogiem, jaki może spotkać Klienta, który chce otrzymać pożyczkę, może być konieczność założenia konta na takiej stronie.
Chodzi o założenie własnego profilu na stronie wybranej firmy pożyczkowej. Do założenia konta będziemy musieli udostępnić pożyczkodawcy takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, data urodzenia, numer dowodu osobistego, numer telefony komórkowego, numer rachunku bankowego, adres poczty e-mail, a w niektórych przypadkach także wysokość zarobków oraz ich źródło.
Po co wymóg zakładania konta? Pożyczkodawca może bowiem w ten sposób zweryfikować nasze dane osobowe, dzięki czemu sprawdza naszą wiarygodność jako Klienta. Jest to zatem swojego rodzaju zabezpieczenie, które zapewnia sobie wybrana firma pożyczkowa.
Czy można usunąć konto na stronie pożyczkodawcy?
Jeśli dany pożyczkodawca oczekuje od nas założenia konta na swojej stronie, to naturalne jest, że zrobimy to, jeśli chcemy uzyskać finansowanie. Czasami jednak jest tak, że korzystanie z usług konkretnej firmy pożyczkowej jest wyłącznie jednorazowe, więc założony wcześniej profil staje się bezużyteczny. W takiej sytuacji wielu Klientów zadaje sobie pytanie – czy mogę usunąć swoje konto?
Pożyczkodawcy raczej umożliwiają swoim Klientom usunięcie konta. Przeważnie opcja ta dostępna jest w naszym panelu po wcześniejszym zalogowaniu na stronie. W niektórych przypadkach jednak może być konieczne złożenie specjalnego wniosku lub kontaktu telefonicznego czy mailowego z pracownikiem firmy pożyczkowej.
Niestety nie zawsze może to być takie proste, jak pisaliśmy powyżej. Okazuje się bowiem, że usunięcie konta nie jest zawsze możliwe lub po prostu nie jest ono jednoznaczne z wyczyszczeniem wszystkich zgromadzonych na nasz temat informacji. Szczegóły w dalszej części artykułu.
Jakich informacji nie usuniemy?
Kiedy potrzebujemy szybko finansowania, szukamy najłatwiej dostępnych ofert pożyczkowych. Przeważnie są to właśnie oferty online. Jak wyżej wspomnieliśmy, pożyczkodawcy bardzo często oczekują, aby Klient założył na ich stronie internetowej swój profil, a następnie dochodzi do wnioskowania o zadłużenie. Jednak warto być ostrożnym z takimi działaniami. Okazuje się bowiem, że ilość weryfikacji naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej może mieć negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową. Istnieje zatem obawa, że przez to w przyszłości możemy mieć spory kłopot z otrzymaniem zadłużenia.
Takie sytuacje często są powodem tego, że chcemy usunąć gromadzone na nasz temat informacje. Jak się okazuje, nie zawsze jest to możliwe. Co prawda prawo w Polsce zakłada możliwość usunięcia indywidualnych kont Klientów, jednak nie musi być jednoznaczne z tym, że wyczyszczone zostaną także wszystkie nasze dane. Ma to związek z ustawą, która ma na celu zapobieganie prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
Ustawa ta blokuje zatem możliwość usunięcia kilku informacji na nasz temat. Firmy pożyczkowe zobowiązane są bowiem do przestrzegania zapisów ustawy. Musimy zatem liczyć się z tym, że niemożliwymi do usunięcia są takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego oraz obywatelstwo. Zebrane przez pożyczkodawców dane przechowywane są przez 5 lat, tak samo jak te, które gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Podsumowując, przez okres trwania narzuconego przez ustawę czasu przechowywania danych, nie możemy doprowadzić do ich pełnego wymazania.
Kiedy opłaca się mieć konto na stronie pożyczkodawcy?
Czasem może być tak, że nawet po zakończeniu okresu pożyczkowego, założone konto okaże się jeszcze przydatne. Wiele firm pożyczkowych lubi bowiem nagradzać sprawdzonych Klientów. Oznacza to, że stali Klienci mogą liczyć na bonusy.
Wspomniane bonusy mogą pojawić się w różnej postaci. Czasami są to lepsze warunki kolejnej pożyczki, czy zniżki. W niektórych przypadkach spotkać możemy się też z programami lojalnościowymi, które zapewniają wiele benefitów.
Pozostawienie konta to przede wszystkim zabezpieczenie na przyszłość. Nawet jeśli dziś nie planujemy brać kolejnej pożyczki, to za kilka lat może zdarzyć się sytuacja, w której na szybko będziemy potrzebować gotówki. W takiej sytuacji możemy ponownie skorzystać z założonego wcześniej konta, a jako zaufani Klienci prawdopodobnie będziemy łagodniej weryfikowani, a dzięki temu łatwiej będzie nam uzyskać pożyczkę.
Usunięcie konta a usunięcie danych w BIK-u
Nad usunięciem swoich danych zastanawiają się także te osoby, które mają negatywny wpis w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Warto pamiętać, że usunięcie konta na stronie pożyczkodawcy nie prowadzi do wymazania naszych danych zgromadzonych przez BIK. W tym przypadku sytuacja jest całkiem podobna do tej omawianej powyżej. Istnieje bowiem coś takiego jak czyszczenie BIK, jednak nie zawsze jest ono możliwe.
Dane z BIK usunięte mogą być tylko w trzech przypadkach. Pierwszym jest koniec obowiązkowego okresu gromadzenia danych, który wynosi 5 lat. O drugim przypadku mówić możemy wówczas gdy zgromadzone na nasz temat informacje okażą się nieaktualne lub niepoprawne. W takim wypadku warto jak najszybciej skontaktować się z instytucją, która przekazała nasze dane. Trzecim natomiast jest sytuacja, w której wycofamy zgodę na przetwarzanie danych o terminowej regulacji długu.
Źródło:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?tag=parabanki
https://www.gov.pl/web/finanse/pozabankowe-podmioty-pozyczkowe-rynek-finansowy
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?tag=firmy%20po%BFyczkowe
Dodaj komentarz