Visa czy MasterCard?

Visa czy MasterCard?

author
Patryk Byczek
08 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aktualnie obserwujemy silne spopularyzowanie płatności dokonywanych kartami płatniczymi. Do jednych z najbardziej popularnych kart zaliczają się obecnie Visa oraz MasterCard. Nie jest to wybór skupiony jedynie na karcie, lecz także na wynikających z tego korzyściach oraz ponoszonych kosztach. To na jaką kartę się zdecydujemy ma wpływ na nasze późniejsze transakcje płatnicze oraz wydatki. W tym artykule postaramy się ustalić, którą kartę wybrać i czy bardzo się od siebie różnią.

Visa czy MasterCard – która popularniejsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ obydwie karty zaliczają się do najpopularniejszych na świecie. Jeżeli chodzi o procentowe porównanie obydwu kart na rynku, to nieznacznie wyżej utrzymuje się karta Visa. Na rynku funkcjonuje obecnie 51,07% takich kart. MasterCard może się pochwalić wynikiem 48,47%.

Jak widać, różnica ta jest bardzo nieznacząca. Z danych opublikowanych przez wydawców kart płatniczych wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku udział kart Visa zmalał o 0,3 punktu procentowego, natomiast w przypadku MasterCard odnotowano wzrost o 0,3 punktu procentowego.
Poniżej przedstawiamy wykres, który porównuje procentowy udział kart.

Te niewielkie różnice w procentowym udziale obydwu kart na rynku sprawiają, że obie marki starają się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Konkurencja sprawia, że oferty oraz sposób użytkowania tych kart prawie się od siebie nie różnią. Dodatkowo obie karty są uznawane prawie we wszystkich bankomatach na terenie Polski.

Spis treści:

  1. Visa i MasterCard – jedyne karty na rynku?
  2. Visa czy MasterCard – jakie oferują korzyści?
  3. Visa i MasterCard – jakie podobieństwa
  4. Czym różnią się karty?
  5. VISA i MasterCard – portfele internetowe
  6. Programy lojalnościowe Visa i MasterCard
  7. Co wspierają VISA i MasterCard?
  8. Którą kartę wybrać?
Zwiń spis treści

Visa i MasterCard – jedyne karty na rynku?

Oczywistym jest, że Visa i MasterCard nie są jedynymi kartami funkcjonującymi obecnie na rynku. Co prawda są one najbardziej popularne, dlatego rzadko słyszymy o innych markach kart. Pozostałe karty funkcjonujące na rynku wynoszą zaledwie 0,46% wszystkich dostępnych kart. Aktualne dane wskazują, że ogólna liczba kart wynosi 44 115 744 milionów.

Warto wiedzieć, że na świecie istnieją dwa rodzaje organizacji płatniczych. Są to organizacje bankowe oraz klubowe. Do organizacji bankowych należą m.in. MasterCard, Visa, Japan Credit Bureau, Union Pay. Organizacje bankowe, jak sama nazwa wskazuje, współpracują z bankami. Organizacje klubowe zrzeszają natomiast American Express oraz Dines Club. Tego typu organizacje wystawiają karty i zajmują się procesem ich akceptacji samodzielnie.

Visa czy MasterCard – jakie oferują korzyści?

Jak już wspominaliśmy, obydwie karty silnie ze sobą konkurują. Ma to wpływ na oferty oraz użytkowanie kart, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo zbliżone. Obydwie oferują Interesantom liczne udogodnienia oraz profity wynikające z wyboru danej marki. Programy lojalnościowe oraz promocje, które oferują nam obie marki, różnią się jednak od siebie.

Dlatego warto dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj promocji nam odpowiada. Visa pośród najważniejszych korzyści oferuje program Visa Oferty, dzięki któremu część kwoty, którą wydaliśmy w sklepie partnerskim, trafi na nasze konto.

MasterCard natomiast oferuje Klientom korzyści związane z programem Priceless Specials oraz Bezcenne Chwile. Polegają one na zbieraniu punktów za dokonane zakupy, które możemy później wymieniać na kupony oraz bonusy. Dodatkowo, dzięki Priceless Specials możemy otrzymać bilety na różne wydarzenia kulturowe, a nawet vouchery do wybranych sklepów.

Visa i MasterCard – jakie podobieństwa

Popularność tych dwóch liderów wśród kart płatniczych sprawia, że liczba podobieństw między nimi jest naprawdę spora. Poniżej wymieniamy wszystkie podobieństwa, które posiadają karty Visa oraz MasterCard:

Wypłata gotówki z bankomatu lub wpłata we wpłatomacie

Obydwie karty zapewniają bezproblemowe wypłaty, jak również wpłaty naszych środków pieniężnych. Pieniądze w obydwu przypadkach możemy wpłacić za pomocą wpłatomatu, lub stacjonarnej placówki bankowej, a także bez problemu wypłacić je za pośrednictwem bankomatu, lub również stacjonarnej placówki bankowej.

– Płatności zbliżeniowe

Zarówno marka Visa, jak i MasterCard oferuje swoim Klientom nieograniczone płatności zbliżeniowe. Oznacza to, że podczas transakcji nie musimy umieszczać naszej karty w terminalu. Jest to szybki oraz bardzo łatwy sposób na zapłacenie danej należności. Warto jednak wiedzieć, że kwoty transakcji przekraczające 100 złotych, będą wymagały wpisania przez nas na terminalu kodu PIN.

– Płatności bezgotówkowe

W aktualnych czasach płatności bezgotówkowe to bardzo łatwy sposób zapłaty. Jest szybki, bezpieczny oraz nie musimy się martwić posiadaniem odpowiedniej ilości gotówki w portfelu. Dodatkowo, dzięki tego typu płatnościom możemy bez problemu dokonywać zakupów internetowych. Karty Visa oraz MasterCard umożliwiają Klientom płatności bezgotówkowe.

– Płatności mobilne

MasterCard oraz Visa oferują posiadaczom tych kart płatności mobilne. To oznacza, że płatności możemy wykonywać bez użycia karty. Jak to możliwe? Wystarczy jedynie posiadać na swoim smartfonie lub smartwatchu odpowiedni system Google Pay lub Apple Pay i możemy cieszyć się płatnościami mobilnymi. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ ta opcja pozwala na zakupy bez brania portfela.

– Zakupy w Internecie bez ryzyka

Jak już wspominaliśmy, dzięki kartom płatniczym możemy dokonywać również zakupów przez Internet. Zarówno Visa, jak i MasterCard udoskonalili opcję tego typu transakcji online, aby były one bezpieczne dla Klienta. Obie marki wprowadziły zabezpieczenie 3d secure. Na czym to polega? Aby sfinalizować daną transakcję musimy najpierw dokonać autoryzacji i podać kod, który zostanie nam doręczony SMS-em.

– Obciążenia zwrotne

Są to tzw. chargeback’i – operacje wykorzystywane w przypadku wadliwej transakcji np. kiedy otrzymamy towar niezgodny z jego wcześniejszym opisem, bankomat wydał nam niewłaściwą kwotę, zostaliśmy ofiarą oszustwa lub kradzieży. Dzięki obciążeniom zwrotnym mamy możliwość skorzystania z procedury reklamowej od razu po zgłoszeniu danego błędu.

– Programy i oferty specjalne

Zarówno Visa, jak i MasterCard oferują swoim Klientom liczne programy promocyjne, które pozwalają korzystać z wielu ciekawych profitów. MasterCard ma w swojej ofercie m.in. program Bezcenne Chwile, a posiadaczy Visa mogą skorzystać z programu Visa Oferty. Programy oraz promocje omówimy bardziej szczegółowo w dalszej części wpisu.

– Różne rodzaje kart

Obydwie marki oferują swoim Klientom nie tylko karty debetowe, które są aktualnie najbardziej popularne na rynku, lecz również inne odmiany kart. Visa oraz MasterCard posiadają w swojej ofercie karty kredytowe oraz przedpłacone. Karty debetowe są alternatywą gotówki – możemy wydać dokładnie tyle, ile zgromadziliśmy na naszym rachunku bankowym. Karty kredytowe są natomiast typem zapłaty odroczonej – za ich pomocą spłacamy zadłużenia np. kredytowe. Karty przedpłacone są z kolei kartami pozwalającymi na zasilenie karty wybraną przez nas kwotą.

Czym różnią się karty?

Trudno jest zauważyć duże różnice pomiędzy tymi dwiema kartami. Dla zwykłego Klienta to, co je od siebie odróżnia, jest naprawdę mało znaczące. Nie są to bowiem różnice, które znacznie wpływałyby np. na koszty związane z prowadzeniem konta, prowizjami za opłaty itp. Jedyne różnice, na które warto zwrócić uwagę wiążą się z ofertami specjalnymi, o których wcześniej wspominaliśmy oraz z opłatami za przewalutowanie.

Na wstępie warto wspomnieć, że rodzaj karty płatniczej nie ma tak naprawdę większego znaczenia, jeżeli chodzi o przewalutowanie. Znacznie ważniejszą rolę odgrywa tutaj konkretny bank. Co więcej, może się zdarzyć tak, że Klienci tego samego banku, będą ponosili różne opłaty za przewalutowanie. Jak to możliwe?

Najważniejszy jest w tym przypadku rodzaj prowadzonego przez nas rachunku bankowego. Istotny jest również rodzaj karty, ponieważ karty debetowe, kredytowe oraz przedpłacone mogą posiadać różne opłaty za przewalutowanie.

W przypadku różnic między kartą Visa, a kartą MasterCard możemy wskazać fakt, że Visa stosuje metodę pojedynczego przewalutowania. MasterCard natomiast mało znane waluty przelicza najpierw na euro, a następnie dopiero na wybraną przez nas walutę. To sprawia, że metoda wykorzystywana przez Visa jest dla nas bardziej opłacalna, ponieważ ponosimy w tym przypadku mniejsze koszty. Różnicę poczujemy zatem podczas np. wakacji zagranicznych.

VISA i MasterCard – portfele internetowe

Portfel cyfrowy to miejsce, w którym możemy ,,przechowywać” swoje karty płatnicze oraz pieniądze. Co ważne, portfele cyfrowe nie mają postaci w formie materialnej. Pozwalają na szybkie oraz bardzo sprawne transakcje płatnicze. Możemy z niego skorzystać na dwa sposoby: albo przez odpowiednią aplikację w naszym smartfonie, albo korzystając z laptopa i przeglądarki internetowej.

MasterCard posiada w swojej ofercie portfel o nazwie Masterpass, a Visa oferuje portfel Visa Checkout. Funkcjonują one w takim sam sposób, a dodatkowo umożliwiają skorzystanie z promocji oraz ofert specjalnych, dzięki którym możemy oszczędzać gromadzone środki.
Dodatkowo tego typu portfele są bardzo dobrze zabezpieczone pod kątem ewentualnej kradzieży, więc nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszych kart oraz pieniędzy.

Programy lojalnościowe Visa i MasterCard

Zarówno Visa, jak i MasterCard posiadają w swojej ofercie specjalne programy lojalnościowe, które są dla Klienta dodatkowym sposobem na zdobycie wielu profitów. Wszystkie oferowane promocje mają na celu zachęcić Klienta do wyboru danej marki. Jeżeli podejmujemy decyzję, którą kartę wybrać, warto przyjrzeć się promocjom oraz programom lojalnościowym obu tych kart.

Co ważne, oferowane przez obydwie marki profity różnią się od siebie, więc tym bardziej zachęcamy do szczegółowej weryfikacji ofert. MasterCard w swojej ofercie posiada program lojalnościowy Bezcenne Chwile oraz Priceless Cities. Pozwalają one gromadzić dodatkowe punkty, które możemy następnie wymieniać na nagrody.

Visa natomiast oferuje Klientom program Visa Oferty, dzięki któremu możemy otrzymać zwrot pieniężny, za część dokonanych zakupów. Wybór karty wiąże się również z wyborem promocji oraz programów lojalnościowych, które lepiej spełniają nasze oczekiwania.

Promocje Visa

Marka Visa posiada program lojalnościowy Visa Oferty. Dołączenie do tego programu jest niezwykle proste. Wystarczy zarejestrować swoją kartę Visa na stronie visaoferty.pl, lub zrobić to korzystając z aplikacji na smartfonie.

Po zarejestrowaniu karty możemy korzystać z wielu promocji, które oferują partnerzy tego programu. Do popularnych partnerów należą m.in. Guess, Telepizza, Helios, Empik, Deichmann oraz wiele innych. Program Visa polega to na tym, że za zakupy zrealizowane w sklepach partnerskich tego programu, otrzymujemy zwrot części wydanych środków.

Wysokość otrzymanych kosztów zależy od tego, jaką wartość ustali dany sklep. Średnio jest to 5%, 10% lub 20% wartości zrobionych przez nas zakupów. Zwrot następuje błyskawicznie na naszą kartę Visa.  Co ważne, nie musimy posiadać kuponów, kodów, lub kart lojalnościowych. Wystarczy aplikacja mobilna lub karta Visa.

Promocje MasterCard

MasterCard posiada program Bezcenne Chwile. Wystarczy zarejestrować swoją kartę w programie, wykonać dowolną transakcję i odebrać voucher o wartości 50 złotych. Możemy go zrealizować na dowolne zakupy, lub inną nagrodę. Każda kolejna transakcja kartą będzie zbierała specjalne punkty na naszym koncie. Dzięki nim możemy dążyć do zdobycia wielu ciekawych nagród.

Otrzymane punkty możemy realizować np. w formie kuponów, które wykorzystujemy później w wybranych sklepach. Partnerami tego programu są m.in. Empik, Decathlon, Douglas, Carrefour oraz wiele innych marek.

Dodatkowo MasterCard umożliwia też dostęp do programu Priceless Cities. Dzięki dołączeniu do tego programu możemy korzystać z dodatkowych przywilejów udostępnionych jedynie dla posiadaczy tej karty. Na stronie programu możemy znaleźć listę bieżących ofert. Znajdują się tam m.in. bilety do wybranych obiektów kulturowych, wstępy na wydarzenia kulturalne, benefity związane z ofertami hotelowymi i inne dodatki związane z lokalnymi wydarzeniami.

Co wspierają VISA i MasterCard?

Przy wyborze karty rzadko interesujemy się tym, co wspiera dana marka. Dla niektórych osób, może być to jednak ważna kwestia. Podczas dokonywania wyboru poszczególnej karty warto zwrócić uwagę na to, co sponsoruje dana marka. Możemy wtedy zweryfikować, czy jest to zgodne z naszymi poglądami. Dodatkowo buduje to w nas poczucie wpływu na wsparcie danego projektu. Poniżej przedstawiamy zestawienie tego, co m.in. wspiera Visa oraz MasterCard:

Visa:

– Igrzyska w Tokio 2020
– UEFA Women’s Euro
– Women’s Champions League
– Fifa World Cup 2022
– NFL

MasterCard:

– Roland-Garros
– Australia Open
– UEFA Champions League
– PGA TOUR
– Rugby World Cup

Którą kartę wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej karty warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat każdej z nich. Zarówno Visa, jak i MasterCard wydają się być do siebie bardzo podobne i określenie tego, która z nich jest lepsza, wydaje się być niemożliwe.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, którą z nich wybrać. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz oczekiwań związanych z daną marką. Warto również porównać oferty programów lojalnościowych oraz promocyjnych obu tych kart, ponieważ może się okazać, że jedna z nich będzie wydawać się nam znacznie ciekawsza. Dodatkowo, jeśli często dokonujemy transakcji między różnymi walutami, weźmy pod uwagę fakt, że karta Visa oferuje w tym przypadku niższe koszty przewalutowania.

Zarówno MasterCard, jak i Visa są dwiema najpopularniejszymi kartami na rynku. Obie z nich gwarantują bezproblemowe transakcje w sklepach oraz przez Internet, posiadają intuicyjne aplikacje pozwalające dokonywać płatności za pomocą smartfonu lub smartwatcha, zapewniają atrakcyjne oferty promocyjne oraz wiele innych korzyści. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od danej karty.

Podsumowanie

1. MasterCard oraz Visa to dwie najpopularniejsze karty płatnicze.
2. Na rynku dostępne są również inne karty np. Japan Credit Bureau, American Express, Dines Club.
3. MasterCard posiada program lojalnościowy Priceless Specials oraz Bezcenne Chwile.
4. Visa posiada w swojej ofercie program Visa Ofert.
5. Obie marki mają w swojej ofercie opcję portfela internetowego, pozwalającego na sprawne transakcje płatnicze.
6. Visa oferuje korzystniejsze, pojedyncze przewalutowanie.
7. Wybór karty zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.

Źródła:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty/informacje_kwartalne.html
https://www.visa.pl/plac-z-visa/visa-oferty.html
https://www.mastercard.pl/pl-pl.html

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Księżpolu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Księżpolu to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
02 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki prywatne – jak nie dać się oszukać?

Klienci, który nie mogą pożyczyć w banku lub firmie pożyczkowej, chętnie rozglądają się za innymi metodami na pozyskanie pieniędzy, niż pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe. Jedną z nich są pożyczki prywatne, udzielane przez osoby, które nie mają działalności gospodarczej. Sprawdzamy bezpieczne propozycje.

author
Dominika Byczek
01 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Loteria: „Rajd po nagrody” w InPost

InPost zorganizował loterię, w której każda osoba zamawiająca towar z dostarczeniem do Paczkomatu ma szansę na wygranie jednej z wartościowych nagród. Loteria trwa do końca roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
02 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Interaktywne parki mBanku

mBank poinformował w komunikacie prasowym, że w ośmiu polskich miastach powstały tak zwane interaktywne parki mBanku. Są to miejsca, w których z bliska można poznać fascynujące prawa przyrody, na przykład usłyszeć wiosnę zimą czy wytworzyć prąd siłą własnych mięśni. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Smartfony od Samsunga z aplikacją BNP Paribas – GOpocket

W swoim najnowszym komunikacie BNP Paribas poinformował o akcji Gopocket, w ramach której na stronie internetowej banku są dostępne smartfony firmy Samsung, które posiadają preinstalowaną aplikację mobilną spółki – GOmobile. Wśród modeli telefonów dostępne są Samsungi: Galaxy S10e, A50 oraz A20e.

author
Alicja Hirsekorn
10 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP liderem rankingu Consensus Economics

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o zwycięstwie w rankingu prognoz makroekonomicznych Consensus Economics. Ranking dla Polski przygotowała londyńska firma. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
05 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj