W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Istnieją sytuacje, w których polskie banki komercyjne nie mają możliwości udzielenia kredytu zainteresowanemu konsumentowi. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, o jakich przypadkach mowa, i wskażemy, kto na pewno spotka się z negatywną decyzją kredytową – niezależnie od swych zarobków i zdolności. 

Kredyt jest specjalnym produktem bankowym, dzięki któremu wielu z nas ma możliwość spełnienia własnych marzeń i planów. Kredyty brane są na zakup lub wybudowanie domu, na remont mieszkania, na ślub, sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu, a nawet – na kupno samochodu czy rowerów dla całe rodziny. 

Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto stara się o przyznanie kredytu, musi spełnić szereg wymogów i kryteriów oceny zdolności kredytowej. Analitycy bankowi ocenią nasze zarobki, stabilność zatrudnienia i wysokość miesięcznych zobowiązań. Na podstawie zebranych informacji ocenią oni, czy wnioskodawca zdoła spłacić kredyt, o który się stara.

Warto jednak wiedzieć, iż istnieją sytuację, w których bank po prostu nie ma możliwości udzielenia kredytu – nawet pomimo naszej potencjalnie atrakcyjnej zdolności kredytowej. Stanowią o tym odrębne przepisy prawne, co do których wszelkie instytucje finansowe mają obowiązek się stosować. W dzisiejszym artykule wskażemy, o jakich przypadkach prawnych jest mowa. Zapraszamy do lektury!

W jakich sytuacjach bank na pewno nie udzieli kredytu?

Istnieje kilka prawnie umotywowanych przypadków, w których banki mają obowiązek odmówić udzielenia kredytu zainteresowanemu konsumentowi. Pierwszym z nich jest niepełnoletniość wnioskodawcy. Według prawa osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, iż bank, mimo najszczerszych chęci, po prostu nie może udzielić kredytu osobie niepełnoletniej.

Drugim przypadkiem, w którym banki nie mają możliwości udzielenia finansowania, jest fakt ubezwłasnowolnienia wnioskodawcy. Jeśli wobec danego konsumenta zostanie wydane orzeczenie o częściowym lub całkowitym ubezwłasnowolnieniu, osoba ta nie będzie mogła samodzielnie starać się o kredyt. Wszystko dlatego, iż zgodnie z prawem nie będzie ona posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych. 

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów gotówkowych: https://www.zadluzenia.com/kredyt-gotowkowy/

 

Trzecim przypadkiem, w którym wnioskodawca z pewnością nie dostanie kredytu (nie licząc przypadków, gdy sąd ogłosi na to oficjalne pozwolenie) jest orzeczenia wobec niego upadłości konsumenckiej. Wszystko dlatego, iż po ogłoszeniu przez sąd upadłości, konsument nie ma prawa swobodnego zarządzania swoim majątkiem. A to z kolei oznacza, że nie może on także podejmować czynności prawnych. 

W jakich sytuacjach banki często odmawiają kredytu?

Poza przypadkami, jakie wymienione zostały w poprzedniej części artykułu, istnieje wiele innych sytuacji, w których banki mogą – lecz nie muszą – odmówić nam kredytu. Decyzja kredytowa zależna będzie bowiem o indywidualnej polityki stosowanej w danej instytucji oraz od przyjętych mechanizmów oceny ryzyka finansowego. 

Warto pamiętać, że decyzja kredytowa zależy od wielu różnych czynników, które różnić się mogą w zależności od banku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

luikka
luikka
2019-05-06 11:16:29

czy mozecie powiedziec wiecej na temat tej upadlosci, nei moge wziac kredytu? jak to?

Podobne artykuły

Credit Agricole w Sieradzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019

Credit Agricole w Sieradzu

Inspektorat ZUS w Dębicy
Oddziały
author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Dębicy

Dlaczego Polacy zakładają własne firmy ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
19 lipca 2018

Dlaczego Polacy zakładają własne firmy ?

ING Bank Śląski w Pawłowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Pawłowicach

Pomimo wzrostu PMI przemysł dalej w miejscu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 września 2019

Pomimo wzrostu PMI przemysł dalej w miejscu

Porównaj