W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Istnieją sytuacje, w których polskie banki komercyjne nie mają możliwości udzielenia kredytu zainteresowanemu konsumentowi. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, o jakich przypadkach mowa, i wskażemy, kto na pewno spotka się z negatywną decyzją kredytową – niezależnie od swych zarobków i zdolności. 

Spis treści:

 1. Czym jest kredyt?
 2. Kiedy bank na pewno odmówi udzielenia kredytu?
 3. Kiedy banki mogą odmówić kredytu?
Zwiń spis treści

Czym jest kredyt?

Kredyt jest specjalnym produktem bankowym, dzięki któremu wielu z nas ma możliwość spełnienia własnych marzeń i planów poprzez otrzymanie finansowania w odpowiedniej wysokości.

Kredyty brane są na:

Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto stara się o przyznanie kredytu, musi spełnić szereg wymogów i kryteriów oceny zdolności kredytowej. Analitycy bankowi ocenią nasze zarobki, stabilność zatrudnienia i wysokość miesięcznych zobowiązań. Na podstawie zebranych informacji ocenią oni, czy wnioskodawca zdoła spłacić kredyt, o który się stara.

Warto jednak wiedzieć, iż istnieją sytuacje, w których bank po prostu nie ma możliwości udzielenia kredytu – nawet pomimo naszej potencjalnie atrakcyjnej zdolności kredytowej. Stanowią o tym odrębne przepisy prawne, co do których wszelkie instytucje finansowe mają obowiązek się stosować.

Kiedy bank na pewno odmówi udzielenia kredytu?

Powody bezwzględnego nieudzielenia kredytu:

 • niepełnoletność (brak zdolności do czynności prawnych),
 • ubezwłasnowolnienie (brak zdolności do czynności prawnych),
 • stan upadłości konsumenckiej.

Istnieje kilka prawnie umotywowanych przypadków, w których banki mają obowiązek odmówić udzielenia kredytu zainteresowanemu konsumentowi. Pierwszym z nich jest niepełnoletniość wnioskodawcy. Według prawa osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, iż bank, mimo najszczerszych chęci, po prostu nie może udzielić kredytu osobie niepełnoletniej. Jeśli jednak osoba, która ukończyła 18 rok życia nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe w postaci kredytu, może rozważyć pożyczkę od 18 lat.

Drugim przypadkiem, w którym banki nie mają możliwości udzielenia finansowania, jest fakt ubezwłasnowolnienia wnioskodawcy. Jeśli wobec danego konsumenta zostanie wydane orzeczenie o częściowym lub całkowitym ubezwłasnowolnieniu, osoba ta nie będzie mogła samodzielnie starać się o kredyt. Wszystko dlatego, iż zgodnie z prawem nie będzie ona posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych. 

Trzecim przypadkiem, w którym wnioskodawca z pewnością nie dostanie kredytu (nie licząc przypadków, gdy sąd ogłosi na to oficjalne pozwolenie) jest orzeczenia wobec niego upadłości konsumenckiej. Wszystko dlatego, iż po ogłoszeniu przez sąd upadłości, konsument nie ma prawa swobodnego zarządzania swoim majątkiem. A to z kolei oznacza, że nie może on także podejmować czynności prawnych. 

Kiedy banki mogą odmówić kredytu?

Poza przypadkami, jakie wymienione zostały w poprzedniej części artykułu, istnieje wiele innych sytuacji, w których banki mogą – lecz nie muszą – odmówić nam finansowania, np. w formie kredytu gotówkowego. Decyzja kredytowa zależna będzie bowiem o indywidualnej polityki stosowanej w danej instytucji oraz od przyjętych mechanizmów oceny ryzyka finansowego.

Bank nie udzieli kredytu wtedy, gdy analitycy bankowi orzekną, iż finansowanie byłoby zbyt ryzykowne dla instytucji. Sytuacja taka może mieć miejsce między innymi wtedy, gdy konsument:

 • nie ma stałego zatrudnienia,
 • nie posiada umowy o pracę na czas określony,
 • łączna suma jego zobowiązań bankowych i parabankowych przekracza 40-50% jego miesięcznych dochodów,
 • widnieje na jednej z czarnych list dłużników,
 • posiada złą ocenę kredytową (niski scoring w Biurze Informacji Kredytowej) – wyjątkiem są pożyczki bez BIK,
 • jest bliski osiągnięcia maksymalnego wieku kredytobiorcy obowiązującego w danym banku,
 • podlega zajęciu komorniczemu.

Warto pamiętać, że decyzja kredytowa zależy od wielu różnych czynników, które różnić się mogą w zależności od banku.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

luikka
luikka
2019-05-06 11:16:29

czy mozecie powiedziec wiecej na temat tej upadlosci, nei moge wziac kredytu? jak to?

Podobne artykuły

Jan Arczewski – telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych

Człowiek, który pomimo trudności pomaga innym od ponad 31 lat. Jan Arczewski prowadzi Lubelski Telefon Zaufania dla osób niepełnosprawnych. Jako osoba z rdzeniowym zanikiem mięśni żyje i pracuje w Domu Pomocy Społecznej. Jest między innymi laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek.

author
Aneta Jankowska
11 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Consumer Bank Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Ostrowi Mazowieckiej – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
12 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

BNP Paribas oddziały w Żaganiu

BNP Paribas Bank to jeden z największych detalicznych banków w Polsce. Sprawdzamy dane oddziału banku w Żaganiu. Zobacz godziny otwarcia, ofertę i dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Rybniku

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Dwie placówki banku mieszczą się w Rybniku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nest Bank z własnym kantorem online

Użytkownicy platformy bankowości online Nest Bank mają teraz możliwość korzystania z usługi Nest Kantor, która umożliwia im wymianę trzech najpopularniejszych walut: euro (EUR), dolarów amerykańskich (USD) oraz funtów brytyjskich (GBP). Nest Kantor jest dostępny zarówno poprzez bankowość internetową, jak i aplikację mobilną, zapewniając wygodę i łatwość dostępu do potrzebnych usług walutowych.

author
Patryk Byczek
16 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Gąbinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Gąbinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
30 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj