W Warszawie brakuje środków na 500 plus?

W Warszawie brakuje środków na 500 plus?

author
Dominika Sobieraj
02 października 2019

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarzuca rządowi duże opóźnienia w przesyłaniu pieniędzy na wypłaty 500 plus, wskutek czego rodzice nie otrzymują świadczenia na czas. Rząd odpowiada, że pieniądze przesyła na czas i problem z terminową wypłatą jest skutkiem złego funkcjonowania samorządu.

Prezydent Warszawy alarmuje: rząd nie wysyła środków na wypłatę 500+

Zarówno prezydent Warszawy, jak i szef partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, przekonują, że to nie po ich stronie leży wina  w opóźnieniach wypłat świadczenia 500+ w stolicy. Fakt jest jednak taki, że warszawscy beneficjenci programu nie otrzymują pieniędzy na czas.

Jest to szczególnym problemem dla osób, które od wypłaty świadczenia uzależniają inne opłaty, np.: wynajem mieszkania lub ratę kredytu. Wtedy opóźnienie w wypłacie świadczenia “Rodzina 500+” może generować odsetki z tytułu zaległości finansowych.

Samorządy nie otrzymują pieniędzy na 500 plus na czas?

Prezydent Warszawy zaznacza, że problem dotyczy nie tylko stolicy, ale i innych samorządów, które skarżą się na liczne opóźnienia w przekazywaniu funduszy na wypłatę świadczenia 500+ przez obecną władzę. O braku środków na wypłaty świadczenia w Warszawie pisał między innymi “Dziennik Gazeta Prawna” i businessinsider.

Jarosław Kaczyński podczas konferencji PiS powiedział natomiast, że “wszystkie pieniądze, które są potrzebne po to, by to 500 plus w Warszawie było wypłacane, zostały przekazane władzom miasta. Ostatnia transza 26 września. Nie ma żadnych przeszkód, jest tylko polityka” i zasugerował, że to Rafał Trzaskowski dąży do zatrzymania wypłat świadczenia w stolicy.

Kaczyński obwinia Trzaskowskiego o opóźnione wypłaty świadczenia rodzinnego

Prezydent Warszawy ostro zareagował na te oskarżenia i odnosząc się bezpośrednio do słów Jarosława Kaczyńskiego napisał na Twitterze:

"

Proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500 plus. Dotąd transze na 500 plus były zapisane w rocznym planie, ale nie zaktualizowano go po rozszerzeniu programu na pierwsze dziecko. To jak z 13. emeryturą na 2020 – prezes obiecuje, a w budżecie nie ma. Gdzie są te pieniądze?

Zdaniem rządu pieniądze na realizację programu są i są wypłacane na czas. Podstawowym błędem funkcjonowania programu wypłat wydaje się być jednak to, że środki przesyłane są co miesiąc, a nie z zapasem (np.: rocznym). W przypadku przesłania ich przez rząd w ostatniej chwili, a tak właśnie miało odbywać się to w ostatnich miesiącach w Warszawie (w tym we wrześniu), pieniądze automatycznie z opóźnieniem trafiają również na konta beneficjentów.

Ministerstwo Finansów: wszystko jest w porządku i wina leży stronie władz Warszawy

Ministerstwo Finansów wskazuje jednak, że pieniądze przekazywane są do wojewodów zgodnie z planem i nie ma na tym polu żadnych opóźnień. Obecnie jednak w samej Warszawie deficyt środków na wypłatę świadczenia 500+ na przyszłe 3 miesiące sięga 1,5 mld zł.

“To wojewodowie kierują je szczebel niżej do samorządów, które wypłacają świadczenie wychowawcze. Ale zarówno z poziomu mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, jak i nadzorującego go Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słyszymy, że wszystko jest w porządku i wina leży stronie władz Warszawy” – wskazuje Ministerstwo Finansów tłumacząc, że za opóźnienia odpowiedzialny jest wyłącznie samorząd stolicy.


 Źródło:

https://twitter.com/trzaskowski_?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C518626%2Cdgp-brakuje-pieniedzy-na-wyplaty-500-plus-w-warszawie.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konto Wyższej Jakości w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
31 maja 2014

Konto Wyższej Jakości w Alior Banku

Ilu Polaków chce wrócić z emigracji?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
31 lipca 2019

Ilu Polaków chce wrócić z emigracji?

Nowe stacje paliw w Polsce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
08 lutego 2017

Nowe stacje paliw w Polsce

eCommerce neXt – KIR zaprasza na konferencję
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 września 2019

eCommerce neXt – KIR zaprasza na konferencję

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 grudnia 2018

BOŚ Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Ministerstwo ostrzega przed oszustwami na 500 plus
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 sierpnia 2019

Ministerstwo ostrzega przed oszustwami na 500 plus

Porównaj