zadluzenia.com
zamknij

LIBOR – co to jest?

Stopy procentowe, jakie każdego dnia ustalane są na światowym rynku międzybankowym, zdają się by zupełnie odległym tematem dla każdego przeciętnego człowieka. W rzeczywistości jednak ze stawkami tymi mamy do czynienia każdego dnia. Jedną z nich jest właśnie LIBOR.
 

Nazwa LIBOR pochodzi od terminu „London Interbank Offered Rate” i oznacza po prostu bieżącą wysokość stopy procentowej na brytyjskim rynku międzybankowym. 
 

Wysokość stopy LIBOR ustalana jest na podstawie stawki, według jakiej brytyjskie banki komercyjne uczestniczące w panelu LIBOR udzielają kredyty i depozyty między sobą. 
 

Stawka LIBOR jest o tyle istotną stopą bazową dla polskich Klientów, że na jej podstawie wyliczane jest oprocentowanie polskich kredytów walutowych
  

Sposób ustalania

Stopa procentowa LIBOR ustalana na nowo każdego dnia roboczego - zawsze o godzinie 11:00 (GTM). Moment ten nazywany jest w bankowości „fixingiem LIBOR-u”. 
 

W procesie ustalania stawki LIBOR na dany dzień uczestniczą największe brytyjskie banki - czyli te, które wchodzą w skład tzw. panelu LIBOR. Każdy z nich podaje wartość stopy bazowej, po której skłonny jest danego dnia pożyczyć pieniądze innym bankom. 
 

Z otrzymanych wyników odrzucane są cztery skrajne - dwa najwyższe i dla najniższe. Z pozostałych wyciągana jest średnia arytmetyczna, której wartość zostaje uznana za stawkę LIBOR na dany dzień roboczy.
  

Waluty
Stawki LIBOR wyznaczane każdego dnia dla walut, takich jak dolar, euro, frank szwajcarski, funt brytyjski i jen japoński. Najczęściej jednak ze stawki LIBOR korzysta się w Polsce, przy ustalaniu oprocentowania dla kredytów hipotecznych we frankach.
 

Podobnie jak polski WIBOR, czyli stopa bazowa dla kredytów złotówkowych, LIBOR określany jest w kilku parametrach: dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy i cały rok. 
 

W zależności od konkretnego banku, jakie działa na polskim rynku, oprocentowanie kredytu walutowego ustalane jest na podstawie jednego, wybranego rodzaju LIBORU. Zwykle jest to LIBOR 3M, czyli stawka dla kredytów zaciąganych na 3 miesiące. Po upływie takiego okresu banki na nowo ustalają oprocentowanie udzielonego już kredytu.
 


 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY