Złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji będzie dużo łatwiejsze już od pierwszego stycznia - Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza specjalny formularz, który będzie mógł wypełnić wierzyciel chcący wszcząć egzekucję wobec dłużnika. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 18.10.2018
Udostępnij:

Zmiana procesu składania wniosków o wszczęcie egzekucji nastąpi 1 stycznia – w tym samym momencie, w którym zacznie obowiązywać nowa ustawa o komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało już projekt rozporządzenia, na mocy którego ma być wprowadzony formularz i projekt samego formularza.

Spis treści: 
1. Zmiany 2019 – przyczyny i skutki.
2. Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej 2019 – wzór formularza.
3. Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej 2019 – zawartość.
4. Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej 2019 – skąd wziąć i dokąd złożyć?

ZMIANY 2019

Wprowadzenie wzoru formularza wynika ze względów czysto praktycznych – wierzyciele często nie wiedzieli dokładnie, jak wypełniać dokumenty i z powodu braków formalnych czas do wystawienia pisma procesowego wydłużał się kilkukrotnie. Teraz wszystko ma być jasne i precyzyjne.

Do kancelarii komorniczych wpływa rocznie prawie 5 mln spraw, a zatem średnio kilkanaście tysięcy dziennie. Usprawnienie rozpatrywania wniosków jest konieczne dla usprawnienia całego procesu egzekucyjnego. Nowy jednolity wzór formularza będzie obowiązywał od 1 stycznia 2019 roku.

„Możliwość wypełnienia gotowego druku, w którym wskazane są poszczególne wymogi formalne, powinna zlikwidować przynajmniej część braków formalnych pism procesowych – mówi o projekcie prezes Krajowej Rady Komorniczej,  Rafał Fronczek – Doświadczenia sądowe pokazują jednak, że formularze są często błędnie wypełniane i zachodzi konieczność wzywania stron do ich poprawienia lub uzupełnienia”. 

WZÓR FORMULARZA

źródło: Rządowe Centrum Legislacji

WNIOSEK O WSZCZĘCIE EGZEKUCJI 2019 –  ZAWARTOŚĆ

W formularzu będzie trzeba wskazać komornika, do którego  składany jest wniosek o wszczęcie egzekucji. Ze względu na to, że jest to pierwszy dokument w sprawie, wskazane muszą być także wszystkie dane obu stron: imiona i nazwiska lub nazwy, dane pełnomocników, a także miejsce zamieszkania lub siedziby oraz adresy.

Formularz przewiduje także, że wierzyciel zapisze w nim od razu swoje żądania: kwotę, której będzie dochodzić oraz dowody świadczące za tym, że proces jest uzasadniony. Wierzyciel może od razu wskazać preferowany sposób egzekucji, a zatem, czy ma być to egzekucja np.: z wynagrodzenia za pracę lub z rachunku bankowego. 

Osoby, które będą miały trudności z wypełnieniem formularza, będą mogły skorzystać ze wzoru zawierającego szczegółowy opis i pouczenia. Dokument musi być oczywiście opatrzony własnoręcznym podpisem i dopiero wtedy może zostać poprawnie przyjęty przez komornika.

FORMULARZ – SKĄD WZIĄĆ I DOKĄD ZŁOŻYĆ?

Formularz od 1 stycznia 2019 roku będzie można znaleźć:
– do pobrania na stronie Krajowej Rady Komorniczej,
– do pobrania na stronie kancelarii komorniczych,
– do pobrania na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości,
– wydrukowane do wzięcia we wszystkich sądach
– wydrukowane do wzięcia w kancelariach komorniczych.

Wszystkie formularze udostępniane są bezpłatnie. Mają rozmiar A4 i można je dostarczyć do właściwego komornika:
– osobiście,
– pocztą. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (2)

Szkoda tylko, że jeżeli chodzi o alimenty to ten formularz jest beznadziejny. Wpisuje się należność główną np 400zł i komornik będzie się domyślał o co chodzi, czy to są zaległe, czy bieżące i od kiedy.

i bardzo dobrze, że to ujednolicają, bo to była porażka z tym składaniem, JESTEM ZA!