Wniosek o wszczęcie egzekucji – formularz
Złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji będzie dużo łatwiejsze już od pierwszego stycznia – Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza specjalny formularz, który będzie mógł wypełnić wierzyciel chcący wszcząć egzekucję wobec dłużnika.
Spis treści:
- Zmiany we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej
- Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej - wzór formularza
- Zawartość wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej
- Formularz o wszczęcie egzekucji komorniczej - skąd wziąć i dokąd złożyć?
Zmiana procesu składania wniosków o wszczęcie egzekucji nastąpi 1 stycznia – w tym samym momencie, w którym zacznie obowiązywać nowa ustawa o komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało już projekt rozporządzenia, na mocy którego ma być wprowadzony formularz i projekt samego formularza. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.
Zmiany we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej
Wprowadzenie wzoru formularza wynika ze względów czysto praktycznych – wierzyciele często nie wiedzieli dokładnie, jak wypełniać dokumenty i z powodu braków formalnych czas do wystawienia pisma procesowego wydłużał się kilkukrotnie. Teraz wszystko ma być jasne i precyzyjne.
Do kancelarii komorniczych wpływa rocznie prawie 5 mln spraw, a zatem średnio kilkanaście tysięcy dziennie. Usprawnienie rozpatrywania wniosków jest konieczne dla usprawnienia całego procesu egzekucyjnego.
„Możliwość wypełnienia gotowego druku, w którym wskazane są poszczególne wymogi formalne, powinna zlikwidować przynajmniej część braków formalnych pism procesowych – mówi o projekcie prezes Krajowej Rady Komorniczej, Rafał Fronczek – Doświadczenia sądowe pokazują jednak, że formularze są często błędnie wypełniane i zachodzi konieczność wzywania stron do ich poprawienia lub uzupełnienia”.
Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej - wzór formularza
Zawartość wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej
W formularzu będzie trzeba wskazać komornika, do którego składany jest wniosek o wszczęcie egzekucji. Ze względu na to, że jest to pierwszy dokument w sprawie, wskazane muszą być także wszystkie dane obu stron: imiona i nazwiska lub nazwy, dane pełnomocników, a także miejsce zamieszkania lub siedziby oraz adresy.
Formularz przewiduje także, że wierzyciel zapisze w nim od razu swoje żądania: kwotę, której będzie dochodzić oraz dowody świadczące za tym, że proces jest uzasadniony. Wierzyciel może od razu wskazać preferowany sposób egzekucji, a zatem, czy ma być to egzekucja np.: z wynagrodzenia za pracę lub z rachunku bankowego.
Osoby, które będą miały trudności z wypełnieniem formularza, będą mogły skorzystać ze wzoru zawierającego szczegółowy opis i pouczenia. Dokument musi być oczywiście opatrzony własnoręcznym podpisem i dopiero wtedy może zostać poprawnie przyjęty przez komornika. Sprawdź również ranking pożyczek na raty.
Formularz o wszczęcie egzekucji komorniczej - skąd wziąć i dokąd złożyć?
Formularz można znaleźć:
– do pobrania na stronie Krajowej Rady Komorniczej,
– do pobrania na stronie kancelarii komorniczych,
– do pobrania na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości,
– wydrukowane do wzięcia we wszystkich sądach,
– wydrukowane do wzięcia w kancelariach komorniczych.
Wszystkie formularze udostępniane są bezpłatnie. Mają rozmiar A4 i można je dostarczyć do właściwego komornika:
– osobiście,
– pocztą.
Wszystkie komentarze
A JAK JEST DWÓCH WIERZYCIELI SOLIDARNYCH TO DWA WNIOSKI
Szkoda tylko, że jeżeli chodzi o alimenty to ten formularz jest beznadziejny. Wpisuje się należność główną np 400zł i komornik będzie się domyślał o co chodzi, czy to są zaległe, czy bieżące i od kiedy.
i bardzo dobrze, że to ujednolicają, bo to była porażka z tym składaniem, JESTEM ZA!
Dodaj komentarz