Jak osiągnąć wolność finansową?

Jak osiągnąć wolność finansową?

author
Halszka Gronek
19 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy pracując na etacie można czuć się niezależnym? Czy wolny rynek naprawdę gwarantuje nam wolność? Na czym polega wolność finansowa i jakim sposobem ją osiągnąć? – na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest wolność finansowa?
  2. Wolność finansowa w Polsce?
  3. Co nam daje wolność finansowa?
  4. Wolność finansowa a praca na etacie
  5. Jak osiągnąć wolność finansową?
Zwiń spis treści

Czym jest wolność finansowa?

Wolność finansowa

to moment, gdy masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby spełniać swoje życiowe cele bez konieczności ciągłej pracy dla stałego dochodu. To oznacza swobodę podejmowania decyzji finansowych i czerpanie zadowolenia z życia bez ciągłego zmartwienia o codzienne wydatki.

Wolność jest dla wielu z nas jedną z najistotniejszych wartości. Słownik języka polskiego tłumaczy termin „wolność” jako możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą. W rzeczywistości jednak wolność ma o wiele szersze, często nienamacalne i niewytłumaczalne znaczenie. Każdy z nas niemal przez całe swoje życie walczy o to, by nikt inny nie zagrażał naszej wolności na żadnym z pól. By nikt nie odbierał nam niezależności i wolnej woli, dzięki który czujemy się potrzebni i wyjątkowi. Nominał wolności jest niewyrażalny, a jej wartość – bezcenna. Wolność, choć często uważana za utopijną i niemożliwą do całkowitego osiągnięcia przez człowieka, jest wartością odnoszącą się do wielu obszarów ludzkiego życia – polityki, gospodarki, kontaktów międzyludzkich czy do walki z ruchami zniewolenia. Dziś skupimy się jednak na jednym, konkretnym odłamie owej wartości – na wolności finansowej. Większość Polaków nie może jednak poczuć wolności finansowej, w związku z czym korzystają z ofert pożyczek bez baz lub pożyczek na dowód.

Harv Eker, słynny kanadyjski pisarz i mówca motywacyjny zajmujący się dziedziną funkcjonowania biznesu, mianem wolności finansowej określił prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek. Według tejże definicji wolność finansowa jest sposobem na życie według własnych zasad – bez uzależnienia od kogokolwiek innego i dzięki pracy, jaka jest możliwością, a nie koniecznością. Choć brzmi to jak szalony i niemożliwy do osiągnięcia plan, wielu użytkowników rynku zdecydowało się wdrożyć w codzienną rutynę codzienności takie systemy i procedury, jakie pozwalają im maksymalnie się zbliżyć do życia w wolności finansowej. Dzięki wolności finansowej osoby te nie muszą martwić się o swą przyszłość ani o stabilność materialną. Sami są panami własnego losu i sami decydują, jak chcą żyć. Jak to możliwe? – dzięki wypracowanej niezależności w dysponowaniu swoim czasem wolnym przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej do życia płynności finansowej.

Wolność finansowa w Polsce?

Pomimo trudności, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać możliwości współczesnego rynku finansowego i dąży do osiągnięcia wolności finansowej, co wymaga przełamania utartych wzorców myślowych i otwarcia się na nowe perspektywy ekonomiczne.

Polskie społeczeństwo jest wyjątkowym, choć wciąż wycofanym społeczeństwem. Mimo osiągania coraz większych sukcesów gospodarczych, a nawet – dołączenia w bieżącym roku kalendarzowym do elitarnego grona rozwiniętych gospodarek świata – wciąż niewielu z nas potrafi marzyć o sukcesie finansowym. Coraz częściej mówi się o tym, że kapitalizm w Polsce się nie przyjął. Że neoliberalizm nigdy nie powinien dotrzeć do Kraju nad Wisłą, bowiem polskie społeczeństwo nie było przygotowane na tak wielką swobodę, jaką gwarantuje wolny rynek. Ekonomiści są jednego zdania: z uwagi na polską historię oraz specyficzne uwarunkowania społeczno-polityczne polskiego społeczeństwa, świadomość i dojrzałość ekonomiczna Polaków dopiero raczkuje. Choć chcemy żyć tak, jak Zachód, mamy trudności w kreowaniu marzeń – a przecież właśnie na marzeniach opiera się istotna wolności finansowej. W Polsce trudno jest mówić o wolności finansowej, bowiem odbierana jest ona jako utopijna i w zasadzie niemożliwa do osiągnięcia wartość. Mimo wszystko jednak coraz większe grono konsumentów zaczyna odchodzić od dotychczasowego systemu nieustającej trwogi i otwiera się na możliwości, jakie kreuje przez użytkownikami współczesny rynek finansowy. Co daje im takie działanie? Jakie wartości może wnieść w ich życie wolność finansowa?

Co nam daje wolność finansowa?

Wolność finansowa oferuje szeroką niezależność od tradycyjnych ograniczeń związanych z pracą, umowami i czasem, umożliwiając tym samym swobodne budowanie codzienności i życia.

Wolność finansowa daje swym praktykującym szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy, od urlopowej przepychanki wedle przepisów Kodeksu pracy, a co najważniejsze – od czasu trwania umowy, po którego upływie spokojne i stabilne życie wielu konsumentów zamiera aż do czasu znalezienia przez nich kolejnej pracy. Dzięki wolności finansowej każdy z nas może stać się panem swego czasu. Warto jednak wiedzieć, że stwierdzenie to jest jedynie umowne, bowiem pełnej niezależności i kontroli nad czasem nie da się osiągnąć. Nawet w tym jednostkowym pojęciu czasu sporo zależy także od czynników zewnętrznych – wypadków losowych, zobowiązań rodzinnych, a nawet – odgórnych potrzeb i pragnień. Dlatego właśnie wolność finansowa jest jedynie ideałem – choć niemożliwym do osiągnięcia, to poprzez dążenie do niego – tak ważnym dla samodoskonalenia się ludzi i ich świadomości finansowej. Wolność finansowa przybliża nas więc do całkowitej niezależności. Pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość na swobodne łączenie tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wolność finansową, a potrzebują gotówki, mogą skorzystać z rankingu pożyczek pozabankowych.

Wolność finansowa a praca na etacie

Wolność finansowa jest ideą, u której podstaw leży negacja wszelkich form zatrudnienia, jakie odbierają pracownikom swobodę wyboru oraz pozbawiają ich niezależności. Owa wolność ta polega niejako na zburzeniu sztywnych i niekomfortowych ram ówczesnych systemów zatrudnienia, do których większość nas już przywykła i w których wielu z nas doszukuje się stabilności. Jednym z takich systemów jest właśnie praca na etacie. Decydując się na najstabilniejszą i najpewniejszą formę zatrudnienia, zrzekamy się równocześnie własnej niezależności i swobody. Wykonujemy więc bardziej lub mniej przyjemną pracę, ciesząc się pewną posadką i opłacaniem za nas składek zdrowotnych, lecz i godząc się zarazem na sztywne godziny pracy i nieco groteskowe systemy wnioskowania o jakże szczegółowo wyliczony nam urlop. Decydując się na taką pracę, przystajemy na mało satysfakcjonujące zarobki (które w porównaniu z dochodami osiąganymi na własną rękę zdają się być niemal absurdalne), a w przyszłości – na jeszcze mniejszą emeryturę. Pracujemy po to, by mieć pieniądze. Co więcej – żyjemy po to, by zarabiać pieniądze. A naszym losem steruje państwowy system, dla które stanowimy jedynie pionek na wielkiej szachownicy gospodarki.

Jak osiągnąć wolność finansową?

Droga do osiągnięcia wolności finansowej nie jest łatwa. Polega ona przede wszystkim na głęboko przeżytej przemianie wewnętrznej – zmianie dotychczasowego sposobu myślenia, wyzbyciu się złudnego poczucia stabilizacji, jaką dają standardowej formy zatrudnienia, a także zaufaniu we własną samowystarczalność i gotowość do tego, co nowe. Bardzo często jednak zdarza się tak, że na drodze do wolności finansowej pojawiają się problemy i potrzebny jest zastrzyk gotówki. W takiej sytuacji warto spojrzeć na oferty np. kredytów online.

1) Wyjdź ze strefy komfortu

Najważniejszym, choć zaledwie pierwszy krokiem do osiągnięcia wolności finansowej, jest całkowita zmiana systemu myślenia. By móc cieszyć się niezależnością i pełną swobodą materialną, należy wyjść ze swej dotychczasowej strefy komfortu – po to, by móc zrozumieć, jak wiele możliwości daje nam inny, dotąd niezaznany przez nas świat. Wystarczy uświadomić sobie, dlaczego właściwie godzimy się na pracę na etacie lub innej formie cywilnoprawnej. Czy zależy nam na stabilizacji? I czy owe zatrudnienie na pewno nam je gwarantuje? Czy jesteśmy zadowoleni z obecnych zarobków? Czy czujemy się dobrze, pracując w określonych godzinach, wedle zasad, które ktoś inny ustalił i wdrożył w życie? Wierzymy w przyszłe wypłacenie nam emerytury? I czy godzimy się na jej prognozowaną kwotę? Wyjście z bańki złudnych wyobrażeń i przekonań jest kluczowe dla pełnego przeżycia i uwierzenia w ideę wolności finansowej. Bez poczucia wewnętrznego przekonania, że to, do czego dążymy, jest więcej warte od tego, co mamy, nie uda nam się rozpocząć swej drogi ku wolności finansowej.

2) Pomyśl o stopniowej zmianie zatrudnienia

Jak wykazaliśmy już wyżej, u podstaw idei wolności finansowej leży negacja wszelkich form zatrudnienia, jakie odbierają pracownikom swobodę wyboru oraz pozbawiają ich niezależności. Jednym z takich systemów jest właśnie praca na etacie – przez wielu uważana za najstabilniejszą i najpewniejszą formę zatrudnienia. Pracując na podstawie umowy o pracę, zrzekamy się własnej niezależności i swobody. Wykonujemy bardziej lub mniej przyjemną pracę za relatywnie niskie wynagrodzenie, ciesząc się pewną posadką i opłacaniem za nas składek zdrowotnych przez pracodawcę. Godzimy się jednak tym samym na sztywne godziny pracy i nieco groteskowe systemy wnioskowania o urlop (czasami nawet z rocznym wyprzedzeniem!). Chcąc osiągnąć wolność finansową, musimy dążyć do tego, by raz na zawsze porzucić pracę na sztywnych i sterowanych przez inne osoby zasadach. Nie warto jednak podejmować takiej decyzji pochopnie, na raz. O wiele rozsądniejsze jest natomiast stopniowe zmienianie zatrudnienia – rozpoczęcie „pracy po godzinach” na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej, biznesu prowadzonego przy akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, a nawet dorywczych zleceń, które oscylują wokół branży, w jakiej chcielibyśmy działać w przyszłości.

3) Jeśli masz oszczędności, zainwestuj

Świetnym sposobem na osiągnięcie dochodów pasywnych, czyli tych, które właściwie same na siebie zarabiają, jest inwestowanie własnych oszczędności. Raz zainwestowane środki przyniosą zysk, który wliczony będzie do kolejnych inwestycji jako kapitał – i przyniesie jeszcze większy zysk (o takiej zasadzie generowania dochodów – przypominającej finansowy efekt kuli śnieżnej – pisaliśmy w ramach artykuły pt. Jak działa procent składany?). Właściwie osiąganie dochodów pasywnych jest istotą wolności finansowej. Dzięki takiej formie zarobkowania możliwe jest osiągnięcie idealnego bilansu między kosztami życia a zyskami z tytułu pasywnych inwestycji, które same na siebie zarabiają. W takim układzie efekt jest jeden: inwestujący osiąga całkowitą niezależność finansową, jego inwestycje zarabiają na koszty życia, a on sam może cieszyć się wolnością. Pomysłów na zainwestowanie pieniędzy jest wiele. Można „wpakować” je na korzystną lokatę, zacząć inwestować na giełdzie, obracać nieruchomościami, a nawet wynajmować to, co już mamy (nieużywany billboard, pokój, strych, garaż lub prywatne miejsce parkingowe). Pomysłów jest wiele – wystarczy wyjść ze swojej strefy komfortu i poruszyć wyobraźnię.

4) Osiągnij wolność finansową i korzystaj z czasu

Jak wyjaśniliśmy już powyżej, osiąganie dochodów pasywnych jest istotą wolności finansowej. W końcu to właśnie dzięki takiej formie zarobkowania możliwe jest osiągnięcie idealnego bilansu między kosztami życia a zyskami z tytułu pasywnych inwestycji – które same na siebie zarabiają.

W takim układzie chodzi o konkretny cel:

  1. inwestujący osiąga całkowitą niezależność finansową,
  2. jego inwestycje zarabiają na koszty życia,
  3. on sam może cieszyć się wolnością.

Wolność finansowa, jaką osiągniemy, możemy wykorzystać, jak tylko chcemy.  Możemy przeznaczyć ją na podróże, na hobby, a nawet – na prowadzenie biznesu, dzięki któremu zwiększymy nasze dochody i zapewnimy sobie lepszy komfort życia.

Co w sytuacji, kiedy potrzebne są dodatkowe środki finansowe?

Pożyczki online, dzięki szybkiemu procesowi wnioskowania i elastyczności, umożliwiają skuteczne dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się potrzeb finansowych. Ten aspekt wpływa pozytywnie na osiągnięcie wolności finansowej, umożliwiając szybką reakcję na nagłe wydatki czy pilne sytuacje. Dzięki temu, jednostki korzystające z kredytów online mają większą kontrolę nad swoimi finansami, co jest kluczowe dla dążenia do niezależności finansowej poprzez skuteczne zarządzanie środkami w zmiennych warunkach życiowych.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

milar
milar
2018-11-26 19:48:26

to wszytko brzmi troche jak utopia szczerze mowiac nie wie jak wiele osob osiagnelo stan wolnosci finansowej o ktorej piszecie

Podobne artykuły

Współpraca Blik i Mastercard

Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował, że Blik – polski system płatności mobilnych autorstwa polskich banków – ma nawiązać współpracę z Mastercard, gigantyczną spółką zrzeszającą ponad 25 tysięcy instytucji finansowych. Sprawdzamy szczegóły współpracy.

author
Dominika Byczek
27 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

#biznesprzezinternet – PKO BP wspiera Klientów firmowych

Grupa PKO Banku Polskiego na bieżąco prowadzi prace nad rozwiązaniami ułatwiającymi zarówno kontakt, jak i obsługę spraw bankowych w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Polsce. Bank informuje, że jego Klienci korporacyjni i samorządowi są jedyni z pierwszych, którzy otrzymali możliwość podpisywania dokumentów używając do tego podpisu kwalifikowanego.

author
Patryk Byczek
29 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zobacz, ile zarabiają prezesi banków

Pensje przeznaczone dla zarządów banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wyniosły prawie 220 000 000 złotych. W ubiegłym roku najwyższe wynagrodzenie przeznaczone dla prezesa banku sięgnęło poziomu niemalże 10 000 000 złotych. 

author
Patryk Byczek
17 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Najmniejsze mieszkanie będzie miało 25 metrów

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych ma trafić do szefa MIB dopiero na początku listopada, ale już teraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski przedstawił główny punkt tego projektu: minimalna wielkość mieszkania ma wynosić 25 metrów kwadratowych. 

author
Dominika Byczek
28 października 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Workai dostępne w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o wdrożeniu do swojej działalności platformy Digital Employee Experience. Workai będzie ogromnym wsparciem w komunikacji wewnętrznej, którego celem będzie rozwijanie cyfrowych doświadczeń pracowników banku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Fundacja Polska Bezgotówkowa z nowym prezesem zarządu

Kilka tygodniu temu Fundacja Polska Bezgotówkowa ogłosiła konkurs na prezesa zarządu. Obecnie w komunikacie prasowym instytucja poinformowała, że nowym prezesem zarządu została Pani Grażyna Ciurzyńska. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj