Najnowszy wskaźnik PMI dla Polski

Najnowszy wskaźnik PMI dla Polski

author
Halszka Gronek
05 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wskaźnik PMI za luty 2020 roku wyniósł 48,2 pkt, co oznacza, że już od roku sytuacja polskiego przemysłu oceniana jest na pogarszającą się. W opinii menedżerów logistyki przetwórstwa przemysłowego obserwujemy wzrost pesymistycznych nastrojów o skali zbliżonej do tej z okresu wychodzenia ze światowego kryzysu finansowego.  

Komunikaty publikowane na przełomie kilkunastu ostatnich miesięcy przez amerykańskiego giganta analitycznego IHS Markit potwierdzają postępujące spowolnienie polskiej gospodarki. Poważne obawy o przyszłą kondycję Polski budzi najnowszy wskaźnik PMI, czyli tak zwany indeks nabywczy menadżerów (ang. Purchasing Managers’ Indeks). Wśród menedżerów logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego panują na tyle pesymistyczne nastroje, że można je porównać do tych z czasów wychodzenia ze światowego kryzysu finansowego.

Pomiar wskaźnika PMI za luty 2020 roku wyniósł zaledwie 48,2 punktu, co oznacza, iż spośród wszystkich ankietowanych managerów z logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego więcej osób oceniło obecną sytuację branży jako gorszą niż miesiąc wcześniej. Gwoli wytłumaczenia, wynik indeksu na poziomie 50 punktów jest tzw. „punktem neutralnym” (wskazuje, że sytuacja branży jest stabilna). Wynik wyższy świadczy o dobrej koniunkturze w gospodarce, natomiast niższe notowania oznaczają, że zmiany w gospodarce są negatywne i grożą kryzysem. 

Wskaźnik PMI prognozuje przyszłość gospodarki

Wskaźnik PMI ma ogromne znaczenie dla analityków rynkowych. Celem cyklicznego opracowywania indeksu PMI jest ukazanie bieżącej aktywności menadżerów nabywających różne dobra i usługi na danym rynku. Im niższa jest aktywność, tym niższy wskaźnik PMI, a co równie ważne – najpewniej tym niższy okaże się także przyszły wskaźnik przyrostu procentowego PKB. W tym znaczeniu indeks PMI można postrzegać jako wskaźnik wyprzedzający badania koniunktury poszczególnych gospodarek. Co oznacza więc ostatni odczyt (z lutego 2020 roku)?

Niestety utrzymujący się na niski poziomie wskaźnik PMI, jaki odnotowano w ubiegłym miesiącu kalendarzowym, świadczy regresie deklarowanym we wszystkich badanych subindeksach i ogóle polskiej gospodarki. Na słabe perspektywy i nastroje wpływa nie tylko sytuacja międzynarodowa, lecz także polityka polskiego rządu. Badania nastrojów wśród polskich przedsiębiorców zdają się potwierdzać tę tezę. W świetle badań Konfederacji Lewiatan aż 73% firm obawia się niejasnych i niespójnych przepisów podatkowych wydanych na przyszły rok, a 84% firm – wzrostu kosztów zatrudnienia w 2020 roku.

Szczegółowe wyniki wskaźnika PMI

Jak czytamy w najnowszym komunikacie prasowym instytutu IHS Markit, który od lat odpowiada za opracowywanie wskaźnika PMI dla poszczególnych gospodarek, przetwórstwo przemysłowe w Polsce doświadcza długotrwałego spadku popytu i utrzymującej się niekorzystnej koniunktury. Gwoli uściślenia, dwa subindeksy PMI – Wskaźnik Produkcji oraz Wskaźnik Nowych Zamówień – zarejestrowały wartości poniżej neutralnego progu 50,0 już szesnasty raz z rzędu.

Warto też dodać, że jak wynika z najnowszych wyników badań poziom zaległości produkcyjnych w polskich firmach z sektora wytwórczego obniżył się dziewiętnasty raz  z rzędu, tym samym ponownie wykazując obecność wolnych mocy przerobowych w przemyśle. Sytuacji polskiego przetwórstwa nie poprawia fakt, iż  tempo spadku przyspieszyło pierwszy raz od czterech miesięcy.

Niestety wszystko te  czynniki  (osłabienie napływu nowych zamówień oraz spadek zaległości) wywołały cięcia na rynku pracy w sektorze. Tempo, w jakim w lutym bieżącego roku obniżał się poziom zatrudnienia, zarejestrowało drugą najwyższą wartość od niemal siedmiu lat. To krytyczna informacja dla Polski.

"

W lutym warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym były wciąż słabe. Wskaźnik PMI co prawda zarejestrował najwyższą wartość od sześciu miesięcy, ale wynik ten odzwierciedlał przede wszystkim wydłużenie czasu dostaw (subindeks odwrócony, 15% wagi PMI). Nowe zamówienia oraz 45 produkcja, stanowiące razem 55% wagi głównego wskaźnika, wzrosły od stycznia tylko nieznacznie, nie przekraczając neutralnego progu 50,0

– komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit (firmy opracowującej badanie PMI polskiego sektora produkcyjnego).


Źródła:
https://www.markiteconomics.com/Public/Home/PressRelease/0b572ba69980492ab45b9c291858dd5a

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lidl Pay – płatności mobilne

Lidl Pay zadebiutuje w Polsce – nieoficjalne informacje serwisu Wiadomości Handlowe zostały już oficjalnie potwierdzone przez redakcję Cashless. Jak ma wyglądać sklepowy system płatności mobilnych i kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia go do polskich sklepów niemieckiej sieci? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
22 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt Mieszkanie na start

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ogłosił plany wprowadzenia programu “Mieszkanie na Start” w drugiej połowie 2024 roku. Inicjatywa ta ma charakter pro-rodzinny i stanowi odpowiedź resortu na wyczerpanie środków przeznaczonych na program “Bezpieczny Kredyt 2%”. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
04 stycznia 2024
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowoczesne technologie pomagają nam w pracy

W dzisiejszych czasach pracownikom stawia się coraz większe wymagania. Dużą pomocą w pracy okazują się być nowoczesne technologie. Przy ich odpowiednim wykorzystaniu można znacznie usprawnić funkcjonowanie firm.

author
Aleksandra Gościnna
05 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile zarabiają komornicy sądowi? Raport za 2018 rok

Zastanawiacie się, ile naprawdę zarabiają komornicy sądowi? Wokół zarobków kancelarii komorniczych narosło wiele mitów i nieścisłości. Na szczęście od 1 stycznia 2019, komornicy mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych, w których wskazują wysokość dochodów osiąganych z kancelarii komorniczej. Sprawdziliśmy oświadczenia 1850 komorników sądowych za rok 2018. Rekordzista zarobił prawie 6 milionów złotych, a średni roczny dochód z tytułu prowadzonej kancelarii komorniczej wyniósł 275 600 zł.  Zachęcamy do lektury naszego raportu.

author
Dominika Byczek
25 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BLIK dostępny w kantorze walutowym Alior Banku

Alior Bank umożliwił teraz nabywanie walut za pomocą metody ekspresowej płatności – BLIK. To nowe rozwiązanie pozwala klientom uniknąć standardowego procesu przelewania środków na konto kantoru walutowego lub doładowywania go kartą płatniczą, umożliwiając zamiast tego płatności za zakup waluty za pomocą kodu BLIK. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Spoofing — czym jest?

Spoofing, czyli jedna z popularniejszych w ostatnim czasie form oszustwa, polegająca na generowaniu fałszywych połączeń, wysyłaniu nieprawdziwych wiadomości, alertów, smsów, e-maili. Obecnie szczególnie niebezpieczna, ze względu na dużą rolę, jaką odgrywają w naszej codzienności, urządzenia, m.in. smartfony. Jak działają spoofingowcy? Jak się przed nimi chronić? Oto odpowiedź. 

author
Katarzyna Wasiłowska
03 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.
Porównaj