Wynagrodzenie tylko na konto? Zmiany od 2019

Wynagrodzenie tylko na konto? Zmiany od 2019

author
Dominika Byczek
07 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria
Wypłata tylko na konto bankowe? Taka może być polska rzeczywistość już od 1 stycznia przyszłego roku. Poznaj szczegóły nowej ustawy i sprawdź, czy wypłata w formie gotówkowej będzie jeszcze możliwa.

W świetle aktualnych przepisów jako normę traktuje się wypłatę w formie pieniężnej. Choć znaczna większość Polaków otrzymuje swoją wypłatę na konto, to nie każdy z nich jest świadomy, że w tym celu podpisał specjalną umowę, dzięki której nie otrzymuje wypłaty w tradycyjny (gotówkowy) sposób. 
 

PODSTAWA PRAWNA
Art. 86. Wypłata wynagrodzenia za pracę
§ 1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. 
§ 2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. 
§ 3. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Dz.U.2018.0.917 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy


 

Co się zmieni?

1 stycznie 2019 roku w życie wchodzą nowe przepisy, dzięki którym zupełnie zmieni się powyższy zapis z ustawy. Normą przekazywania pracownikowi wypłaty stanie się forma bezgotówkowa. Obowiązkiem każdego pracownika będzie podanie numeru konta, na który będzie przelewana wypłata. Ustawodawcy twierdzą, że taka zmiana prawa to dostosowanie się do kierunku, w którym zmierza polskie społeczeństwo. Statystyki pokazują jasno, że Polacy preferują wypłaty na konto, a nie w gotówce i z taką też formą będą mieli styczność od początku przyszłego roku.

Koniec z wypłatą pod stołem 

Bodźcem do zmian była także chęć walki z szarą strefą. Niestety w dalszym ciągu wielu Polaków – szczególnie tych, którzy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań – decyduje się na nielegalne branie części wypłaty w formie nierejestrowanej. 
Na umowie zapisują kwotę 1000 zł, a w rzeczywistości drugie tyle dostają do ręki. Proceder ten jest trudny do kontrolowania, a w dużym stopniu przyczynia się do niskiego stopnia ściągalności długów.

Alimenty w końcu trafią do dzieci

Dłużnicy alimentacyjni to wielka plaga polskiego społeczeństwa. Branie wypłaty pod stołem pozwala im na unikanie płacenia alimentów – zasłaniają się tym, że na koncie mają przecież jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Po zmianie ustawy cała wypłata trafi bezpośrednio na konto dłużnika, w związku z czym zostanie niezwłocznie zajęta przez komornika i przekazana dziecku, któremu się należy. 

Pozostali dłużnicy też nie unikną zapłaty

Ku rozczarowaniu wielu osób unikających egzekucji komorniczej, należy stwierdzić, że nowe przepisy uderzą także w nich i ich strategię. O ile możliwość wypłaty do ręki dawała im szansę na manipulowanie środkami na koncie, o tyle konieczność wypłaty na konto sprawi, że środki będą od razu zauważone przez komornika. 

Czy wypłaty na konto da się uniknąć? 

Teoretycznie tak, a w praktyce – będzie to zależało od kierującego zakładem pracy. Do otrzymywania wypłaty w formie pieniężnej (do ręki) konieczne będzie:
1. Złożenie wniosku przez pracownika.
2. Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez pracodawcę. 
Wniosek będzie można złożyć w formie tradycyjnej – papierowej albo drogą elektroniczną. 

Skąd pracodawca dostanie nasz numer konta? 

Ustawa nałoży na nas obowiązek podania pracodawcy numeru własnego rachunku płatniczego. Problematyczna może być kwestia tego, że nie każdy pracownik taki rachunek posiada. Zgodnie z dyrektywą unijną jednak od 8 sierpnia każdy polski bank musi posiadać w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy, za który nie będzie trzeba ponosić żadnych opłat. Pracownik dotychczas nieposiadający konta w banku będzie musiał zatem takowe założyć albo złożyć wniosek o dalszą wypłatę w formie gotówkowej.

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek ogłoszenia swoim pracownikom takich informacji do dnia 22 stycznia 2019 roku. Po tym terminie każdy pracownik będzie miał 7 dni na wykonanie jednej z wybranych opcji:
1. Złożenie wniosku o wypłatę w formie gotówkowej.
2. Podanie rachunku płatniczego, na który będzie miała być przelewana wypłata. 

Co jeśli nie chcę podać numeru konta?

Nowa ustawa wymusiła na rządzących zmianę prawa dotyczącego ochrony danych osobowych. W sytuacji, w której pracownik nie złoży wniosku i nie poda właściwego numeru konta, pracodawca będzie miał prawo żądać od pracownika podania numeru rachunku płatniczego. 
 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ostrzejsza polityka kredytowa banków

Banki zaostrzyły w II kwartale 2017 roku politykę kredytową w przypadku większości rodzajów kredytów. Wyjątkiem są kredyty dla dużych przedsiębiorstw.

author
Aneta Jankowska
09 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile kosztuje Suntago Wodny Świat?

Park of Poland, czyli Suntago Wodny Świat, od pierwszych dni swojego funkcjonowania przyciąga wielu gości. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za wizytę w największym zadaszonym parku wodnym w Europie.

author
Dominika Byczek
25 lutego 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Bolesławcu

Szukasz danych o placówce BNP Paribas w Bolesławcu? Poniżej znajdziesz adres, numer kontaktowy, godziny pracy oraz szczegóły oferty dostępnej w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Wołowie

Alior Bank ma jedną placówkę (partnerską) w Wołowie – mieści się w niedaleko centrum miasta. Sprawdzamy szczegóły na temat placówki.

author
Aleksandra Gościnna
23 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Łódź

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Łodzi – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Prowadzenie i promowanie biznesu online – webinaria BNP Paribas

BNP Paribas poinformował w swoim komunikacie o wystartowaniu z nową inicjatywą, mającą na celu niesienie pomocy przedsiębiorcom, którzy muszą mierzyć się ze skutkami pandemii koronawirusa.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj