Ekonomia
Średnia krajowa 2022 w Polsce. Ile wynosi?
Ekonomia

Średnia krajowa 2022 w Polsce. Ile wynosi?

author
20 września 2022

Kategorie:

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Przelewy zagraniczne idą do adresata dłużej niż tradycyjne krajowe przelewy typu ELIXIR, przy których pieniądze mogą pojawić się u odbiorcy nawet w tym samym dniu. Sprawdzamy, od czego zależy to, ile w danym przypadku idzie przelew zagraniczny.

Niedziele handlowe 2024 – kalendarz

W roku 2024 będzie bardzo mało niedziel, w które będzie można robić zakupy – zaledwie 7 spośród wszystkich 53 niedziel. Choć do 2024 jeszcze daleko, przygotowaliśmy już kalendarz wszystkich niedziel handlowych i niehandlowych na ten rok. Także w wersji do druku. Sprawdź.

Niedziele handlowe 2023 – wykaz, kalendarz

Ograniczenie handlu w niedziele trwa i – mimo wielu sprzeciwów społecznych – nie zanosi się na szybką zmianę. W 2023 roku tylko w 7 niedziel będzie można zrobić zakupy w galeriach handlowych czy innych popularnych sklepach. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2023 – także w wersji do druku.

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Rząd zaplanował pakiet pomocy skierowanej do kredytobiorców, dla których wzrost rat kredytowych okazuje się zbyt wysoki. Wakacje kredytowe to tylko jeden z punktów wchodzącego w życie programu. Sprawdzamy, na czym polega oraz kto będzie mógł ze wspomnianych wakacji skorzystać.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak skorzystać?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalny program pomocy rządowej dla kredytobiorców. Jednym z głównych filarów programu jest Fundusz Wsparcia dla Kredytobiorców, który co prawda funkcjonował już wcześniej, ale teraz ma być dużo łatwiej dostępny dla szerszego grona odbiorców. Sprawdzamy szczegóły.

Rządowy plan pomocy dla kredytobiorców

25 kwietnia 2022 roku Premier Polski, Mateusz Morawiecki, przedstawił plan pomocy przewidzianej dla kredytobiorców. Program zawiera 4 punkty, które mają ulżyć osobom z kredytem w złotówkach przetrwać trudny czas podnoszonych stóp procentowych. Najważniejsze zmiany to bez wątpienia likwidacja wskaźnika WIBOR oraz wprowadzenie wakacji kredytowych. Sprawdź szczegóły.

Dopłaty do rat kredytu – jak otrzymać?

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowany został specjalny rządowy program wsparcia dla kredytobiorców borykających się z problemami finansowymi w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Jednym z punktów pomocy ma być dofinansowanie do miesięcznych rat kredytów. Sprawdzamy szczegóły.

Od 1 stycznia 2023 znika WIBOR

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy plan pomocy skierowany do kredytobiorców, którzy obecnie mają kłopoty ze spłatą zadłużenia w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Jednym z założeń planu ma być zlikwidowanie wskaźnika WIBOR od 2023 roku. Sprawdź szczegóły.

Niedziele handlowe 2022 – wykaz, kalendarz

W 2022 roku zgodnie z nową ustawą zakupy będziemy mogli zrobić tylko w siedem wybranych niedziel w roku. W pozostałe 45 niedziel otwarte będą tylko wybrane sklepy. Sprawdź kalendarz niedziel, świąt oraz listę sklepów, w których zrobisz zakupy w niedzielę niehandlową.

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

Większość kredytów i pożyczek gotówkowych przyznawanych jest na zaświadczenie o dochodach. Podpowiadamy, skąd wziąć taki dokument, jakie informacje powinny znaleźć się w jego treści, a także co grozi za sfałszowanie zaświadczenia. Udostępniamy również darmowe wzory zaświadczeń o zarobkach do samodzielnego wypełnienia.

Opłata interchange – co to jest?

Nie każdy użytkownik rynku konsumenckiego wie, że od wszelkich transakcji dokonywanych kartą płatniczą pobierana jest specjalna taksa nazywana opłatą interchange. Sprawdziliśmy, kto ponosi jej koszty i do kogo trafia cały zysk.

Blokada środków na rachunku bankowym

Istnieje kilka sytuacji, które upoważniają banki do nałożenia blokady na pieniądze znajdujące się rachunku bankowym Klienta. Blokada nie musi oznaczać jednak całkowitego zablokowania dostępu do środków. Sprawdzamy, jakie środki i na jaki okres podlegają zajęciu.

Rejestr Dokumentów Paszportowych

Jednym z punktów w państwowym projekcie Rozwoju Systemu Rejestrów jest uruchomienie Rejestru Dokumentów Paszportowych, który ma maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo podczas wydawania paszportów oraz usprawnić wszystkie procedury, które dotyczą tych dokumentów. Sprawdzamy szczegóły.

Scoring kredytowy – na czym polega i jak poprawić

Starając się o kredyt, musimy liczyć się z tym, że banki dokonują starannej oceny wiarygodności kredytobiorcy. Taka ocena ryzyka to scoring kredytowy. Jest to narzędzie, które przy wykorzystaniu głównie modeli statystycznych, służy do sprawdzenia wiarygodności kredytowej. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega scoring kredytowy i jak można go poprawić.

Ile złota ma Polska?

Zgodnie z najnowszymi danymi NBP Polska posiada już blisko 230 ton złota. Pod tym względem Narodowy Bank Polski zajmuje 23. miejsce wśród banków centralnych na świecie. Ile złota dokupiliśmy na przełomie ostatniego roku? Gdzie polska rezerwa jest przechowywana? Ile kosztuje sztabka złota? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

Polskie przepisy prawne gwarantują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę szereg różnych uprawnień oraz przywilejów. Jednym z takowych profitów jest możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego. Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach można z niego skorzystać i o jakie formalności należy zadbać.

Becikowe – najważniejsze informacje

W Polsce świeżo upieczonym rodzicom przysługuje prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu posiadania dziecka. Tak zwane becikowe wypłacane jest już od 2006 roku. Sprawdzamy, na jakich zasadach przyznane jest świadczenie oraz jak złożyć wniosek.

PayPo – kontakt, infolinia

Chcesz skontaktować się z PayPo? Sprawdzamy, jakie są możliwości kontaktu z usługodawcą. Zobacz, jak skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PayPo.

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 2022

Jak powszechnie wiadomo, pracujące Polki mogą liczyć na przyznanie płatnego urlopu macierzyńskiego w związku z narodzinami dziecka. Dzięki zmianom prawnym wprowadzonym w życie w 2016 roku o otrzymanie zasiłku macierzyńskiego starać się mogą także niezatrudnione matki. Sprawdziliśmy, gdzie i jak wnioskować o kosiniakowe.

Kiedy dostaniemy zwrot podatku w 2022?

Do 30 kwietnia 2022 osoby fizyczne mają czas na złożenie deklaracji podatkowej. Większość podatników nie zwleka jednak do ostatniej chwili i składa deklaracje wcześniej, licząc na szybszy zwrot podatku. Sprawdź, kiedy w 2022 roku otrzymasz zwrot podatku i co zrobić, by dostać go jak najszybciej.

Co to jest czek GIRO?

Dla osób, które nie posiadają konta bankowego, zaciągnięcie pożyczki może być niełatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą czeki GIRO, czyli specjalne druki umożliwiające wypłatę pożyczki w gotówce, bez konieczności dokonywania przelewu weryfikacyjnego i wypłaty środków na konto.