Zasiłek chorobowy 2023 – najważniejsze informacje


Zasiłek chorobowy 2023 – najważniejsze informacje


author
Halszka Gronek
26 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zdarza się, iż problemy zdrowotne, z jakimi się zmagamy, stają się na tyle uciążliwe, że niemożliwe jest wykonywanie przez nas pracy zarobkowej. Polskie przepisy przewidują pomoc w takich przypadkach – chory mają możliwość ubiegania się o zasiłek chorobowy. Jak go otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Zasiłek chorobowy - czym jest?

Spis treści:

  1. Zasiłek chorobowy - czym jest?
  2. Zasiłek chorobowy - komu przysługuje?
  3. Zasiłek chorobowy tylko dla ubezpieczonych
  4. Niezdolność do pracy - wymogi ustawodawcy do uzyskania zasiłku chorobowego
  5. Jak otrzymać zasiłek chorobowy?
  6. Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2023?
  7. Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego?
  8. Zasiłek chorobowy - wymagane dokumenty
  9. Zasiłek chorobowy 2023 - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Zasiłek chorobowy to specjalne świadczenie, jakie wypłacane jest na rzecz osoby chorej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub przez danego pracodawcę. Co ciekawe, w 2019 roku cały proces ubiegania się o zasiłek jest już zelektronizowany (o tym więcej tutaj).

Omawiany zasiłek  przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym w przypadku, gdy stały się one niezdolne do wykonywania pracy zarobkowej w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy naliczany jest za każdy dzień niezdolności do pracy – nie wyłączając dni wolnych od pracy. W większości przypadków przysługuje on pracownikom od 34. dnia niezdolności, lecz jeśli ukończyli oni 50. rok życia – już od 15. dnia choroby. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Zasiłek chorobowy - komu przysługuje?

Na przyznanie zasiłku chorobowego może liczyć każda osoba, która podlega dobrowolnemu lub obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Świadczenie to wypłacane jest chorym zaraz po wykorzystaniu przez nich podstawowego zwolnienia zdrowotnego. Warunkiem do uzyskania zasiłku jest udokumentowanie złego stanu zdrowia i wynikającej z niego niezdolności do pracy odpowiednim zwolnieniem lekarskim.

Co ciekawe, już w 2019 roku większość owych zaświadczeń stała się wystawiana w formie elektronicznej.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest za każdy (nie tylko roboczy) dzień niezdolności od pracy, poczynając od 34. dnia przebywania na zwolnieniu lekarskim, a w przypadku seniorów powyżej 50. roku życia – od 15. dnia.

Zasiłek chorobowy tylko dla ubezpieczonych

Drugim czasowym warunkiem do otrzymania zasiłku chorobowego jest spełnienie odpowiednich kryteriów posiadania nieprzerwanego (lub przerwanego z uzasadnionych pobudek) ubezpieczenia chorobowego. Jest to tak zwany okres wyczekiwania. Różni się on w zależności od rodzaju ubezpieczenia, jakie przysługuje danej osobie.

Osoba objęta obowiązkowym ubezpieczeniem

W przypadku osoby podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. osoba zatrudniona etatowo na podstawie umowy o pracę), zasiłek można uzyskać po wykazaniu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem

Jeśli jednak osoba ubezpieczona jest dobrowolnie (np. pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia), musi ona wykazać 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego).

Okresu wyczekiwania nie muszą wykazywać jednak pewne grupy obywateli. Oznacza to, iż możliwe jest przyznanie im zasiłku już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Do tych osób zalicza się:

  1. absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tegoż ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  2. ubezpieczonych, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, wypadkiem w pracy lub w drodze do/z pracy i związanymi z tym zdarzeniem konsekwencjami;
  3. osoby ubezpieczone obowiązkowo przez co najmniej 10 lat;
  4. posłów i senatorów polskich izb parlamentarnych, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia swej kadencji.

Niezdolność do pracy - wymogi ustawodawcy do uzyskania zasiłku chorobowego

Prawo do zasiłku osoba ubezpieczona nabywa w momencie stania się niezdolną do pracy. Ważne, by niezdolność ta powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego lub nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia chorobowego / wypadkowego. W wyjątkowych sytuacjach zasiłek należy się także osobie, której niezdolność do pracy nastąpiła w czasie do 3 miesięcy od chwili ustania jej ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Zdarzyć się tak może w przypadku zachorowania na chorobę, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni (licząc od chwili zarażania lub zachorowania). Lekarz orzeknie, czy dany przypadek zalicza się do grona takich sytuacji.

Jak otrzymać zasiłek chorobowy?

W celu uzyskania zasiłku chorobowego nie ma już konieczności składania u swego pracodawcy (płatnika składek) jakichkolwiek  dokumentów. Wszystko to dzięki wdrożeniu w polskiej służbie zdrowia nowoczesnego systemu e-zwolnień. W nielicznych sytuacjach lekarz wystawiający zaświadczenie uprawniony jest do wydania tradycyjnego papierowego druku. Jest to tak zwane zaświadczenie w trybie alternatywnym, które drukowane jest w nagłych sytuacjach (np. brak dostępu do sieci internetowej). Wówczas lekarz przekazuje choremu papierowe zaświadczenie lekarskie. Druk ten należy przekazać płatnikowi składek, nawet jeżeli ma on profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2023?

Przez pierwszy okres choroby (czyli w większości chorych przez pierwsze 33 dni choroby, a w przypadku osób powyżej 50. roku życia przez pierwsze 14 dni) pracownik otrzymuje wynagrodzenie od  swojego pracodawcy. Jeśli jego nieobecność w pracy spowodowana jest chorobą, pracownik może liczyć na wypłatę o wartości 80% swego normatywnego wynagrodzenia. Jeśli zaś niezdolność wynika z wypadku w pracy, w drodze do lub z pracy bądź przypada na okres ciąży, pracodawca wypłaci choremu 100% jego normatywnego wynagrodzenia. Po upływie pierwszego okresu choroby osoba niezdolna do pracy może liczyć na przyznanie jej zasiłku chorobowego

Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego?

Podstawą do obliczania zasiłku dla pracownika (czyli tak zwaną podstawą wymiaru zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały chwile osiągnięcia niezdolność do pracy. Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie pracował w tychże miesięcy przez pewien okres, pod uwagę bierze się jedynie te miesiące, w których chory przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy. Co istotne, do ustalania podstawy wymiaru bierze się pod uwagę również wynagrodzenia kwartalne czy te wypłacane jednorazowo za cały rok.

Zasiłek, jaki przyzna nam ZUS, będzie wynosił odpowiednio:

  • 80% podstawy wymiaru zasiłku – także za czas, kiedy chory przebywał w szpitalu;
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku – także za czas, kiedy chory przebywał w szpitalu; jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku: 
  1. wypadku w drodze do pracy lub z pracy; 
  2. choroby zawodowej, 
  3. choroby zaistniałej w czasie ciąży pracownika
  4. przeprowadzenia badań lekarskich, jakie niezbędne są w przypadku kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Sprawdź również ranking pożyczek na 500 plus.

Zasiłek chorobowy - wymagane dokumenty

W większości przypadków do złożenia wniosku o przyznanie zasiłku chorobowego (Wniosek o zasiłek chorobowy ZAS-53) wystarczy przedłożyć jedynie zwolnienie lekarskie z pieczątką i podpisem lekarza.

W niektórych sytuacjach należy jednak przygotować dodatkowe dokumenty:

  1. dodatkowe zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, że jesteś w ciąży – jeśli lekarz nie wpisał tzw. kodu „B” na zwolnieniu lekarskim;
  2. kartę wypadku – jeśli nie możesz pracować z powodu wypadku zaistniałego w drodze do/z pracy – ten dokument wystawia pracodawca;
  3. dodatkowe zaświadczenie lekarskie – m.in. w przypadku, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana badaniami lekarskimi dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Zasiłek chorobowy 2023 - najważniejsze informacje

  1. Zasiłek chorobowy to specjalne świadczenie pieniężne wypłacane na rzecz chorego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub przez danego pracodawcę.
  2. Od 2019 roku proces ubiegania się o zasiłek chorobowy jest w pełni zelektronizowany.
  3. Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym.
  4. Zasiłek chorobowy naliczany jest za każdy dzień niezdolności do pracy – nie wyłączając dni wolnych od pracy.
  5. W większości przypadków zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom od 34. dnia niezdolności, lecz jeśli ukończyli oni 50. rok życia – już od 15. dnia choroby.
  6. Warunkiem do uzyskania zasiłku jest udokumentowanie swojego swego stanu zdrowia i wynikającej z niego niezdolności do pracy odpowiednim zwolnieniem lekarskim (w 2020 roku: e-zwolnieniem).
  7. Drugim czasowym warunkiem do otrzymania zasiłku chorobowego jest spełnienie odpowiednich kryteriów posiadania nieprzerwanego (lub przerwanego z uzasadnionych pobudek) ubezpieczenia chorobowego. Jest to tak zwany okres wyczekiwania.
  8. W przypadku osoby podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu zasiłek można uzyskać po wykazaniu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
  9. Jeśli osoba ubezpieczona jest dobrowolnie, musi wykazać 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego.
  10. Okresu wyczekiwania nie muszą wykazywać jednak pewne grupy obywateli, na przykład świeżo upieczeni absolwenci studiów czy osoby zmagające się z chorobą zawodową.

Źródła:

https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy

https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-chorobowy

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

monko
monko
2019-02-01 19:39:11

panie ale namieszali z tymi elektronicznymi wydziwami!

martyna82
martyna82
2018-08-03 12:00:32

kaz.a biegac chorym po zusach zamiast po prostu dac pieniadze to jest jakis cyrk na kolkach

Podobne artykuły

Apple Pay PKO BP

Bank PKO BP długo zwlekał z udostępnieniem płatności za pomocą Apple Pay. W końcu od 2 października Klienci największego uniwersalnego banku w Polsce mogą płacić iPhonem i innymi urządzeniami Apple. Sprawdź, jak działa Apple Pay w PKO Banku Polskim. 

author
Dominika Byczek
02 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Inspektorat ZUS w Szczecinku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Szczecinku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole posiada około 30 placówek cashless

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym, że posiada sieć blisko 30 placówek typu cashless, czyli miejsc, w których nie jest prowadzona obsługa gotówkowa. W takich placówkach doradcy nie przyjmują ani nie robią wypłat gotówkowych, co pozwala na zajmowanie się Klientami i przygotowaniem dla nich jak najkorzystniejszej oferty. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

NOTUS Finanse – oddział we Włocławku

NOTUS Finanse firma zajmująca się pośrednictwem finansowym w Polsce. Utworzona została w 2004 roku i od tamtej pory nie ma żadnych powiązań z grupami bankowymi i finansowymi. Poniżej sprawdzisz wszelkie przydatne informacje na temat placówki we Włocławku.

author
Patryk Byczek
27 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank wspiera Fundusz Interwencyjny WOŚP

mBank udzielił wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując darowiznę na jej Fundusz Interwencyjny. Jego celem jest umożliwienie wsparcia dla szpitali oraz wszystkich placówek, które ratują życia osób zakażonych koronawirusem.

author
Patryk Byczek
12 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: “Kumulacja korzyści – zyskaj nawet 300 zł za zakupy kartą” w Credit Agricole

Credit Agricole wystartował z promocją, w której nowi Klienci w zamian za wyrobienie karty kredytowej oraz spełnienie banalnych warunków mogą zgarnąć do 300 złotych zwrotu za zakupy. Do promocji można dołączyć do 25 listopada 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
12 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj