Złe warunki dla biznesu w Polsce – Barometr ELF

Złe warunki dla biznesu w Polsce – Barometr ELF

author
Halszka Gronek
09 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Mikro- i małe przedsiębiorstwa coraz wyraźniej odczuwają pogarszające się warunki prowadzenia biznesu na polskim rynku. Średnie firmy mogą podzielić ich los już na początku 2020 roku. Sprawdzamy najnowsze odczyty barometru sporządzonego na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Jak wynika z najnowszego „Barometru EFL” na czwarty kwartał 2019 roku, ostatnie miesiące nie były łaskawe dla mikro- i małych przedsiębiorstw polskich. Dla najmniejszych firm działających na krajowym rynku subindeks oszacowano na poziomie 46,7 punktu, a dla podmiotów klasyfikujących się do sektora firm małych – 49,5 punktu. W obu przypadkach odczyty wykazały wartości niższe od neutralnego poziomu 50 punktów, co oznacza coraz gorsze warunki prowadzenia biznesu. W tym znaczeniu punktacja EFL nie odbiega od mechanizmu stosowanego przy wyliczaniu Indeksu PMI.

W przypadku podmiotów należących do sektora MŚP tylko obszar średnich firm utrzymuje wskaźnik powyżej neutralnego poziomu 50 punktów (tak zwanego poziomu OR, czyli poziomu Ograniczonego Rozwoju). Mowa dokładnie o odczycie w wysokości 54,6 punktu, co i tak nie jest szczególnie korzystną wartością. Ogólny wynik końcoworoczny dla koniunktury towarzyszącej rozwojowi sektora MŚP eksperci Europejskiego Funduszu Leasingowego określają jako słaby. To z kolei jest niepokojącą zapowiedzią perspektyw na początek przyszłego roku.

Omówienie najnowszych odczytów indeksu

„Barometr EFL” w każdej edycji badania przyjmuje wartości od 0 do 100 dla poszczególnych obszarów sektora. Co istotne, zagregowany wynik powyżej 50 punktów oznacza, że na rynku występują warunki sprzyjające rozwojowi sektora MŚP. Z kolei wynik niższy od 50 punktów oznacza, że koniunktura jest niekorzystna. Poziom 50 punktów stanowi więc orientacyjny punkt neutralny – w badaniu Europejskiego Funduszu Leasingowego został on nazwany poziomiem OR, czyli poziomem Ograniczonego Rozwoju.

Znając już mechanizm oceny warunków do rozwoju biznesu, możemy więcej powiedzieć o odczytach Barometru zaktualizowanych na czwarty kwartał bieżącego roku. Jak wynika z oficjalnego raportu EFL, wskaźnik dla mikroprzedsiębiorstw wynosi zaledwie 46,7 punktu, czy aż o  3,1 pkt mniej niż w trzecim kwartale br. Oznacza to, iż warunki do rozwoju mikroprzedsiębiorstw oceniane są gorzej niż jako „ograniczające rozwój” aż o 3,3 punktu w sali Barometru EFL.

Poniżej poziomu neutralnego znajdują się również wskaźniki koniunkturalne małych przedsiębiorstw. Te oceniono na wartość 49,5 punktu. Jedyne „dodatnie” oceny dotyczą warunków rynkowych służących rozwojowi średnich przedsiębiorstw. Niemniej jednak eksperci Europejskiego Funduszu Leasingowego uważają, że średnie firmy mogą podzielić los mniejszych podmiotów już na początku 2020 roku.

"

Poziom subindeksu dla najmniejszych firm nie tylko pogłębił spadek, ale zdecydowanie słabsze nastroje uwidoczniły się również w grupie przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Niestety możemy się spodziewać, że w kolejnym pomiarze, czyli na początku 2020 roku, poniżej 50 punktów “spadną” także średnie przedsiębiorstwa, do tej pory najodporniejsze na zewnętrzne czynniki makroekonomiczne

– komentuje Radosław Woźniak, prezes EFL.

Spadki indeksu powoli stają się normą

W czwartym kwartale bieżącego roku odczyt Barometru EFL po raz kolejny spadł – i to w każdej z grup przedsiębiorstw wyróżnionych ze względu na wielkość zatrudnienia. Największe straty w punktacji odnotowano jednak w przypadku najmniejszych firm, a więc tych zatrudniających do 9 pracowników. Najnowszy subindeks dla mikroprzedsiębiorstw wyniósł tylko 46,7 punktu, a wynik ten jest niższy o 3,1 punktu. niż kwartał wcześniej i o 3,2 pkt. niższy niż w analogicznym okresie 2018 roku. 

O rekordowo niskim wyniku można powiedzieć również w przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Subindeks Barometru EFL dla firm małych wyniósł tylko 49,5 punktu, co oznacza, iż był on niższy o 2,3 pkt. kwartał do kwartału. Jest to nie tylko pierwszy odczyt poniżej neutralnego progu OR (50 punktów) dla tej grupy przedsiębiorstw w tym roku, ale również od samego początku realizacji badania (czyli od stycznia 2015 roku).

Tylko w firmach średnich poziom wskaźnika utrzymuje się powyżej poziomu Ograniczonego Rozwoju. W IV kwartale bieżącego roku wyniósł on 54,6 pkt (spadek o 1,5 pkt. kwartał do kwartału). Warto jednak doprecyzować, iż w przypadku średnich firm ostatni dokonany pomiar i tak był lepszy od odczytów z rekordowo pesymistycznych miesięcy przełomu 2018 i 2019 roku.


Źródła:
https://media.efl.pl/releases/attachments/1518477

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tańsze kredyty w mBanku

Osoby, które złożyły wniosek o wypłatę świadczenia „Rodzina 500+” za pośrednictwem konta w mBanku, mogą liczyć na tańsze kredyty.

author
Dominika Byczek
06 kwietnia 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Asystent Google w ING Mobile

ING Bank Śląski rozpoczął testy ING Mobile, która miałaby działać w oparciu o asystenta głosowego Google. Lista komend, które rozróżnia bot jest aktualnie dość ograniczona, natomiast w przyszłości ma zostać rozbudowana.

author
Patryk Byczek
25 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak działa KontoConnect?

KontoConnect jest aplikacją służącą do weryfikacji naszego rachunku bankowego. Jest to nowoczesna metoda sprawdzania danych Klienta. Dzięki niej nie trzeba robić przelewu weryfikacyjnego podczas korzystania z pożyczki online. Sprawdź, jak działa KontoConnect.

author
Dominika Byczek
01 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia Financial Controller?

Kontroler finansowy to osoba, która zajmuje się finansami w firmie, kiedy ta zauważa u siebie problem. Zazwyczaj zatrudniany jest na kilkumiesięczne kontrakty. Sprawdzamy, ile zarabiają kontrolerzy finansowi.

author
Sandra Tessmer
08 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Santander Consumer Bank Piekary Śląskie

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Piekarach Śląskich – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
17 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile pieniędzy dać na Komunię?

Powszechnie mówi się, że na komunię każdy daje tyle, na ile go stać. Każdy, kto nigdy wcześniej nie był zaproszony na komunię, zastanawia się jednak, jakie są przeciętne stawki przyjęte za granicę kultury i taktu. Jakie kwoty najczęściej daje się w prezencie na I Komunię Świętą?

author
Dominika Byczek
09 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj